ריח בחירות |

ברק יגיש לממשלה הצעה חלופית לחוק טל

במסגרת ההצעה החדשה יופנו לצה"ל כלל המתגייסים שעד כה קיבלו דחיית שירות בשל "תורתם אמונתם". חלקם יקבלו פטור והאחרים יופנו לשירות אזרחי

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון אהוד ברק צפוי להגיש לממשלה הצעת חוק חלופית השנוי במחלוקת. בהודעה שפרסמה לשכתו הערב (ראשון) נמסר כי במסגרת הצעת החוק החלופית, יופנו לראשונה כלל מחזורי הגיוס שעד היום קיבלו דחיית שירות בשל "תורתם אמנותם" לשירות צבאי. כך, למעשה, תישמר "זכות הבחירה הראשונה" של צה"ל על מתגייסיו.

שר הביטחון יהיה רשאי לפטור מועמדים משירות סדיר "אם ראה לנכון לעשות כן בשל קושי ממשי הצפוי בהשתלבותו בשירות צבאי בשל אורח חיים דתי", לשון הצעת החוק, שנוסחה על ידי היועץ המשפטי של משרד הביטחון, עו"ד אחז בן ארי. יתר החרדים ייקראו עם קבלת הפטור מידי שר הביטחון (שלא הוענק מטעמי בריאות או עילה אחרת הקבועה בדין, ג"כ) לשירות אזרחי חובה במשך שנה - גרסה חדשה לשירות הלאומי שיוסדר בחוק גם לגברים. שירותם, כך לפי הצעת החוק, יבוצע במשרדי ממשלה, בגופים שהוקמו על ידי רשויות מקומיות, או בעמותות שהוכרו על ידי הממשלה.

בתקופה הקרובה יפנו במשרד הביטחון לכלל הגופים הממשלתיים, כדי לבחון כמה חרדים ניתן יהיה לקלו במסגרת השירות האזרחי. הממשלה עצמה תמנה שר ממונה על שירות זה במנגנון הדומה לזה הפועל כיום (השר דניאל הרשקוביץ' הוא האחראי על מנהלת השירות האזרחי, ג"כ). השר יהיה מחוייב לקרוא לשירות אזרחי את מקבלי הפטור הצבאי תוך שנה – אך לצד זאת יוכל להעניק בעצמו פטור משירות אזרחי, וזאת בגין "אי התאמה אישית" או מ"סיבה מוצדקת אחרת".

כמו-כן, יוגדרו מאות בודדות של "עילויים בתורה", שימשיכו לקבל פטור משירות לפי המלצת ועד הישיבות. בהודעת שר הביטחון ברק צויינו כי מספרם יעמוד על כ-400, וככל הנראה יהיה זה מספר גבוה מעט יותר ויעמוד על עד 500 אברכים שימשיכו בלימודי "תורתו אומנותו". לפי ההצעה, החוק יופעל ממועד בו תקבע הממשלה, אך ההערכה היא כי זה לא ייושם לפני 2014. בהתאם לזאת, מתכוונים במשרד הביטחון להציע את מתווה "שירות חובה לכל" בפני בג"ץ, ולבקש להאריך את חוק טל בשנה, עד למועד תום ה"חפיפה" בין שני מתווי הגיוס, וזאת בשל המורכבות עם גיוס וקליטת אלפי חרדים לשירות – צבאי או אזרחי.

ברק. הצעת חוק חלופית.צילום: אוליבייה פיטוסי

עוד קובעת הצעת החוק כי צה"ל יתגמל בהדרגה את המשרתים בצה"ל בשנתיים הנוספת לשירות, בסכום דומה לשכר המינימום הקבוע במשק. התקציב לחוק זה אם יאושר צפוי להגיע ממשרדי הביטחון והאוצר וכן על חשבון כספי הפיקדון של החיילים עצמם, הנשמרים כיום עד למועד שחרורם ומחושבים לפי חודשי שירותם הצבאי.

אחרי ששר החוץ כי ההצבעה על חוק טל ב-9 במאי תהיה קריטית לעתיד הממשלה, מיהר לגבי נוסח החוק. לפי הודעה שפרסמה הבוקר לשכת נתניהו, ראש הממשלה פגש היום את נציגי המילואימניקים והבטיח להם שהחוק שיציג בקרוב יכלול שירות אזרחי לערבים. בהודעה לא הוזכרה כוונה לגייס חרדים. בפתח ישיבת הממשלה הבוקר אמר ראש הממשלה כי נוסח החוק שהוא יציג כדי להחליף את חוק טל "יחלק בצורה הוגנת יותר את הנטל בין כל אזרחי ישראל יהודים וערבים כאחד. הבשילו התנאים לעשות זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ