שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נתניהו נועד עם המילואימניקים: בקרוב ניזום שירות אזרחי לערבים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'קי חורי וברק רביד

אחרי ששר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר שלשום כי ההצבעה על חוק טל ב-9 במאי תהיה קריטית לעתיד הממשלה, מיהר אתמול ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ליישר עמו קו לגבי נוסח החוק. לפי הודעה שפרסמה לשכת נתניהו, ראש הממשלה נפגש אתמול עם נציגי המילואימניקים והבטיח להם שהחוק שיציג בקרוב יכלול שירות אזרחי לערבים. בפתח ישיבת הממשלה אתמול בבוקר אמר ראש הממשלה כי נוסח החוק שהוא יציג כדי להחליף את חוק טל "יחלק בצורה הוגנת יותר את הנטל בין כל אזרחי ישראל - יהודים וערבים כאחד. הבשילו התנאים לעשות זאת".

"מה שהיה הוא לא מה שיהיה", אמר נתניהו לפי הודעה שפרסמה לשכתו. "אני יודע שיש הרבה טרמפיסטים שהצביעו בעד ההארכה האוטומטית של חוק טל, אבל אני לא כזה. חוק טל יוחלף בחוק אחר - שוויוני יותר וצודק יותר - ואני זה שיביא אותו להצבעה בכנסת".

נתניהו הוסיף שהחוק החדש יכלול גם שירות אזרחי לערבים וטען כי הדבר ייעשה "מבלי לשסות ציבור אחד בציבור אחר". הוא הוסיף כי השינוי יהיה כרוך בהגדלה תקציבית וכי מדובר ביעד חשוב לביטחון המדינה.

זוהרה ברגר-צור, שהשתתפה בפגישה מטעם "הפורום לשוויון בנטל", סיפרה כי הם דווקא קיבלו מנתניהו הבטחה לגבי גיוס חרדים. "ראש הממשלה התחייב לעשות שינוי על מנת שיהיה חוק שוויוני ש יכיל גם את החרדים וגם את הערבים. אני עדיין חושבת שצריך לשמור עליו, כדי שלא יהיו קומבינות".

דבריו של ראש הממשלה גררו תגובות זועמות מצד ראשי ועדת המעקב, ומחרתיים תובא הסוגיה לדיון חירום. מזכ"ל חד"ש העומד בראש ועדת המאבק בשירות הלאומי, עו"ד איימן עודה, אמר ל"הארץ" כי ממשלות ישראל מנהלות משא ומתן ודו שיח עם החרדים זה עשרות שנים בכל הנוגע לזכויותיהם וחובותיהם, אולם בעניין הערבים הם רוצים לכפות עליהם את השירות הלאומי. "על איזה חלוקת נטל מדבר נתניהו? האם המדינה דנה כמה לקחה מהערבים לאורך שנות קיומה? הערבים בישראל בעד התנדבות, אולם לא בכוח כפי שמנסה נתניהו לכפות".

חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד) אמרה אתמול כי הצהרת ראש הממשלה כמוה כהכרזת מלחמה על הפלסטינים בישראל. "מדינה המנסה לכפות תוכנית המנוגדת לרצונות אוכלוסיית היעד שלה היא מדינה עיוורת הנוהגת בטיפשות. תירוץ חלוקת הנטל מבהיר כי הממשלה אינה מכירה בהיסטוריה שלמה, בה מרבית המדינה נבנתה על חשבון האוכלוסייה הפלסטינית, תוך כדי נישול קרקעות והפליה מתמשכת. נתניהו מבקש לשלול מאתנו את זהותנו ולמחוק את שיוכנו הלאומי. חוק זה ייכנס לשורה ארוכה של חוקי "נאמנות-אזרחות", המייצגים את ממשלת ישראל הנוכחית".

פעילי "מאהל הפראיירים" בגן הוורדים בירושלים, לפני שבועצילום: מיכל פתאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ