בקואליציה ובאופוזיציה מפגינים ביטחון: "מוכנים לבחירות"

המערכת הפוליטית צועדת לבחירות, נותר רק לקבוע מועד, כך הדגישו בישיבות הסיעה. ליברמן ההבטיח כי "יהיה מרתק", וברק עקץ את דיסקין

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

ישיבות סיעות הכנסת התקיימו היום (שני) עם פתיחת המושב, בסימן הקדמת הבחירות והמחלוקת על חוק טל. גם יושבי הראש של שתי השותפות המרכזיות בקואליציה, אביגדור ליברמן ואלי ישי, הדגישו כי מערכת הבחירות כבר החלה, והוויכוח נסוב בעיקר על קביעת התאריך. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, ציין הבוקר כי תקציב הבחירות יעמוד על 400 מיליון שקל. 

בפתח ישיבת סיעת ישראל ביתנו אמר שר החוץ אביגדור ליברמן כי "אין שאלה כרגע אם יש בחירות, אנחנו כבר בתוך הבחירות, צריך לעשות את זה מה שיותר טוב ויותר מהר כי כל הבעיות שעל הפרק לא נעלמות בבחירות, אלא להיפך". לשאלה אם הבחירות היו מחויבות המציאות ענה ליברמן "העדיפות הראשונה שלנו היתה לסיים את הקדנציה. גיוס של כולם הוא לא רק אינטרס של ישראל ביתנו. ההתייחסות היתה לא עניינית, אלא פוליטית אלקטורלית וככה דברים הידרדרו".

ליברמן הדגיש כי יפעל לקיים את הבחירות במועד מוקדם ככל האפשר. "התאריך העדיף מבחינתנו הוא 14 ביוני. במהלך מערכת בחירות הכל נכנס לפריזר, ולכן אנחנו בעד בחירות במועד הקרוב האפשרי. אם אפשר בשבוע הבא – אנחנו מוכנים בשבוע הבא".

ליברמן. יפעל לקיום הבחירות כבר ביוניצילום: תומר אפלבאום

"תהיה מערכת בחירות מרתקת עם שחקנים חדשים וישנים", אמר ליברמן שהוסיף כי מטרת ישראל ביתנו היא לסיים כמפלגה השנייה בגודלה. הוא הביע תקווה כי הממשלה הבאה תתמקד בענייני פנים. "אמרתי מלכתחילה שספק אם אפשר להשיג פריצה בתחום המדיני ועדיף להתמקד בענייני פנים ולא בענייני חוץ. לדעתי השינויים הנחוצים בנושא שיטת הממשלה ודת ומדינה הרבה יותר נחוצים מהדברים האחרים. אני מקווה שהממשלה הבאה תהיה כזאת".

בישיבת קדימה הדף יו"ר האופוזיציה שאול מופז את הטענות כי סיעתו לא מוכנה לבחירות. "קדימה תהיה מוכנה לאתגר הבחירות בכל עת, בכל חודש, בכל בשנה – בין אם בשנה הזאת או אוגוסט, ספטמבר". הוא ציין שסיעתו תומכת בקביעת 16 באוקטובר כתאריך לבחירות, ואמר כי אינו מודאג מהסקרים המנבאים מפלה למפלגתו. "נעבוד קשה ואני לא מציע לאיש להתבשם מהסקרים שקוראים חדשות לבקרים. התמודדתי מולם. לא נושפע מהסקרים – נשפיע על הסקרים. יש לנו נבחרת מיוחדת, ואנחנו האלטרנטיבה היחידה לממשלת נתניהו".

שר הביטחון אהוד ברק התייחס בישיבת סיעת עצמאות לטענות כי מפלגתו משוריינת בליכוד, ואמר כי הן מפוזרות על ידי "אנשי שוליים מהליכוד". "אין לדבר הזה בסיס, ומפה אני יכול לומר שאם ההטעיה תמשך, לא תישאר ברירה ואתחיל לשבח את אותם אנשים מהליכוד עד סופם המר".

ברק עקץ את דבריו מסוף השבוע של ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין, שכינה אותו "המשיח מאקירוב". "יש על הקיר פה ציטוט של בן גוריון - 'הציונות היא תנועה משיחית'. לאור התקפי הפטפטת אצל בכירים לשעבר נסיר את הציטוט מבן גוריון וכך נוכל לצעוד קדימה לאמון הציבור", אמר ברק, והוסיף כי "כאן דנים באמת מי ראוי שישתתף במרכז הובלת המדינה, ואני חושב שאנחנו כאן ראויים לאמון הציבור. אנחנו בעד אחריות ביטחונית, אנחנו מאמינים בשתי מדינות לשני עמים ולהתקדם באחריות ובנחישות בתחום המדיני. אנחנו תומכים במסרים של תנועת המחאה החברתית, ומתנגדים לחקיקה נגד בג"ץ".

סיעת עצמאותצילום: אמיל סלמן

יו"ר ש"ס אלי ישי הדגיש גם הוא בישיבת הסיעה כי הקדמת הבחירות בלתי נמנעת. "רכבת הבחירות יצאה לדרך", אמר. "ברור הדבר שעד הבחירות יהיו הסתות מאוד קשות עם הרבה רוע ושנאה כלפי המסורת היהודית והערכים היהודים. יש תחרות בין המפלגות מי יותר מכה במסורת וביהדות. ברור לי שזה יהיה הקמפיין. ההיסטוריה הוכיחה עצמה שמי שובנה מפלגה על בסיס שנאה מתרסק בסוף, ונוכחנו לדעת שלמרות כל הדיבורים על ש"ס – היא מלוכדת".

ישי התייחס גם למחלוקת על חוק טל, ואמר כי הצבא הוא שמונע גיוס אלפי חרדים. "יש בציבור החרדי אלפים שבאים להתגייס. כמה גדודים סיימו את השירות ולא קוראים להם לשירות מילואים. יש שחר כחול, שחר טל – מסגרות רבות של צעירים הבאים לצבא, וזה מדשדש כי הצבא לא רוצה, או כי האוצר לא מממן. שירות אזרחי – כנ"ל: יש היום אלפים שממתינים ולא מגייסים אותם. כבר היום אם הצבא רוצה הוא יכול לגייס אלפי חרדים".

בישיבת סיעת העבודה אמרה שלי יחימוביץ' כי מפלגתה היא שהתניעה את תהליך הבחירות "מפלגת העבודה היא האלטרנטיבה היחידה". גם היא קראה לקיום הבחירות מוקדם ככל האפשר, ואמרה כי "אנחנו מוכנים גם ארגונית גם אידיאולוגית. לא מחפשים אג'נדה. יש לנו א'גנדה. הציבור מתחבר אליה ואנחנו צריכים לשנס מותניים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ