היועמ"ש: ההחלטה בתיק ליברמן בתוך שבועות

על רקע אווירת הבחירות האופפת את הזירה הפוליטית, וינשטיין יחליט בקרוב אם להעמיד לדין את שר החוץ בעבירות מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע הערב (שני) כי החלטה בעניין החקירה הפלילית נגד שר החוץ וראש מפלגת "ישראל ביתנו", אביגדור ליברמן, תתקבל בשבועות הקרובים. הודעת וינשטיין התקבלה בעקבות פניית התנועה לאיכות השלטון, שביקשה לברר את מועד קבלת ההכרעה בתיק.

במכתבו לארגון מבהיר היועץ המשפטי כי משרדו ממתין לקבלת השלמת טיעונים בכתב מפרקליטיו של ליברמן, בעקבות השימוע שנערך לו בינואר ופברואר. וינשטיין קבע כי המועד האחרון להעברת החומר הנוסף הוא סוף שבוע הבא. במשרד היועץ המשפטי מעריכים כי לאחר קבלת השלמת הטיעונים, צפויה להתקבל החלטה בתוך שבועות בודדים.

בחודש אפריל בשנה שעברה הודיע וינשטיין כי הוא שוקל להעמיד את ליברמן לדין בכפוף לשימוע בעבירות מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון והטרדת עד. על פי החשד, ליברמן עבר את העבירות בשנים 2001-2008, בהיותו אזרח פרטי אך גם כחבר כנסת ושר, כשלחברות שבשליטתו הועברו מיליוני דולרים מאנשי עסקים פרטיים.

אם ליברמן יועמד לדין הוא לא יוכל לכהן כשר בממשלה הבאה. מנגד, אם יסתיימו ההליכים בהסדר טיעון ייתכן שליברמן יצטרך לפרוש לקדנציה אחת - שיכולה גם להסתיים בבחירות הקרובות. הסדר דומה לזה הושג עם צחי הנגבי.

בפתח ישיבת סיעת ישראל ביתנו אמר היום ליברמן כי "אין שאלה כרגע אם יש בחירות, אנחנו כבר בתוך הבחירות, צריך לעשות את זה מה שיותר טוב ויותר מהר כי כל הבעיות שעל הפרק לא נעלמות בבחירות, אלא להיפך". לשאלה אם הבחירות היו מחויבות המציאות ענה ליברמן "העדיפות הראשונה שלנו היתה לסיים את הקדנציה. גיוס של כולם הוא לא רק אינטרס של ישראל ביתנו. ההתייחסות היתה לא עניינית, אלא פוליטית אלקטורלית וככה דברים הידרדרו".

ליברמן הדגיש כי יפעל לקיים את הבחירות במועד מוקדם ככל האפשר. "התאריך העדיף מבחינתנו הוא 14 ביוני. במהלך מערכת בחירות הכל נכנס לפריזר, ולכן אנחנו בעד בחירות במועד הקרוב האפשרי. אם אפשר בשבוע הבא – אנחנו מוכנים בשבוע הבא".

תחילת הפרשה הנדונה בשנת 1997, לאחר פרישתו של ליברמן מתפקידו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה, שלאחריה החל בפעילות עסקית בישראל ובמדינות שונות בעולם, ולצורך כך הקים או רכש חברות בישראל ובמדינות נוספות, בהן קפריסין ואיי הבתולה.

על פי החשד, חברות אלה ניהלו קשרים פיננסיים ענפים עם אנשי עסקים מחו"ל, שלכולם אינטרסים בישראל, והעבירו לחברות של ליברמן סכומי כסף גדולים בסכום חד פעמי או בתשלומים מפעם לפעם. בעוד ליברמן הצהיר עם חזרתו לפוליטיקה כי מכר את זכויותיו בחברות וכי אין לו זיקה אליהן, מהראיות שאספה המשטרה עלה כי המשיך לקבל מהן כספים גם בתקופה שבה היה חבר כנסת ושר.

על פי החשד, החברות נרשמו על שמם של אנשי קש מטעמו של ליברמן, כך שיוכל להמשיך לשלוט בהן ולנהל את עסקיו הפרטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ