משפטנים מותחים ביקורת על התעכבות התיק של ליברמן

היועץ המשפטי הודיע אתמול כי הוא ממתין להשלמת הטיעונים מצד פרקליטי השר וכי התיק בעניינו יוכרע לפני הבחירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע אתמול כי ההחלטה אם להגיש כתב אישום נגד שר החוץ, אביגדור ליברמן, תתקבל בתוך שבועות בודדים. בתגובה לפניית התנועה לאיכות השלטון, אמר וינשטיין כי הוא ממתין להשלמת הטיעונים מצד פרקליטיו של ליברמן בכמה עניינים לאור בקשתם, ואלה יתקבלו עד לסוף השבוע הבא.

לאור התגברות ההערכות כי הבחירות לכנסת ייערכו כבר בחודשים הקרובים, ציין וינשטיין בתגובתו כי "פעילות רשויות האכיפה בתקופת ערב בחירות תתנהל כסדרה גם ביחס להליכים בעניינם של נבחרי ציבור ומועמדים לבחירה, והטיפול בהם יהיה בהתאם למהלך העניינים השוטף, ועל פי סדרי העדיפויות הנהוגים".

וינשטיין הודיע כבר באפריל שעבר כי החליט להעמיד לדין את ליברמן בכפוף לשימוע בעבירות של מרמה, הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון והטרדת עד. תחילת הפרשה ב-1997 לאחר פרישתו של ליברמן מתפקידו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה. ליברמן החל אז בפעילות עסקית בישראל ובעולם, ולצורך כך הקים או רכש חברות בישראל ובמדינות אחרות, ובהן קפריסין ואיי הבתולה.

השר ליברמןצילום: מיכל פתאל

על פי החשד, בין השנים 2001-2008, בעת שליברמן היה אזרח פרטי אך גם כשכיהן כחבר כנסת וכשר, הועברו לחברות שהיו בשליטתו מיליוני דולרים מצד אנשי עסקים פרטיים, ובהם מרטין שלאף, מיכאל צ'רנוי, דן גרטלר ודניאל גיטנשטיין. בעוד שליברמן הצהיר עם חזרתו לפוליטיקה כי מכר את זכויותיו בחברות וכי אין לו זיקה אליהן, מהראיות שנאספו ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) התברר כי הוא המשיך לקבל כספי עתק גם בתקופה שבה כיהן בתפקידים ציבוריים וכי החברות שבהן היה מעורב תפקדו למעשה כחברות קש.

בתחילת השנה התקיימו שלושה שימועים בהשתתפות פרקליטיו של ליברמן.

הוחלט בהן כי הפרקליטות תעביר לפרקליטיו של שר החוץ, עורכי הדין ירון קוסטליץ, עודד גזית, גיורא אדרת ונתי שמחוני, מסמך ובו נקודות שיש עדיין ללבן. אלא שבעוד שישיבת השימוע האחרונה נערכה במחצית הראשונה של פברואר, הפרקליטות העבירה את מסמך ההבהרות רק אחרי הפסח. גורם משפטי בכיר המעורב בהליך קבלת ההחלטות בתיק מתח לאחרונה ביקורת על התמהמהותו של וינשטיין. לדברי הגורם, אין כל הצדקה עניינית לעיכוב ההחלטה בעניין ליברמן וכל שיהוי נוסף גורם נזק לתיק ולדימוי הציבורי של מערכת אכיפת החוק.

אל הביקורת הזו הצטרפו אמש גם משפטנים בכירים במערכת האקדמית. פרופ' גד ברזילי, מומחה למדע המדינה ולמשפטים מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה ומאוניברסיטת וושינגטון, אמר כי "זכותו של אזרח לבחור ולהיבחר היא יסודית ועקרונית. בכפוף לכך, ראוי כי אדם שכנגדו קיימת אפשרות של כתב אישום חמור ימתין עד להחלטת הפרקליטות, קודם שיציב עצמו בראש רשימה לכנסת. משפטית אין חובה כזו, אך אתית יש לצפות להתנהגות אחראית. בכל מקרה חובה על הפרקליטות להכריע לכאן או לשם קודם לתקופת מערכת הבחירות".

פרופ' אמנון רובינשטיין מבית הספר למשפטים במרכז הבינתחומי בהרצליה תקף אף הוא את גרירת הרגליים של הפרקליטות בתיק ליברמן, ואמר כי ההחלטה בעניין היתה צריכה להתקבל במהירות סבירה. "עשר שנים זאת לא מהירות סבירה. אני חושב שאם לא תתקבל בקרוב החלטה, על הכנסת להתערב ולחוקק חוק התיישנות לחקירות. פרקי זמן כאלה לחקירות לא קיימים באף מדינה דמוקרטית שאני מכיר. הנוהג בישראל הוא שהמשטרה חוקרת, העיתונות מוזמנת והאדם מושמץ ושבינתיים ימתין". רובינשטיין קרא לפרקליטות לקבל ההכרעה בתיק לפני תקופת הבחירות או אחריה, אך לא בתוך תקופת הבחירות. "בזכויות אדם כלולים גם זכויות חשודים וזכויות נאשמים. לצערי הדבר לא הוחדר במשרד המשפטים", אמר.

להכרעה בתיק ליברמן עשויה להיות השפעה של ממש על מספר המנדטים שתצליח לגייס "ישראל ביתנו" בבחירות, אך היא אינה צפויה למנוע משר החוץ להתמודד לכנסת הבאה או לכהן כשר. הוראות חוק יסוד: הממשלה, לא מחייבות שר להשעות עצמו מכהונה גם אם הוגש נגדו כתב אישום. יחד עם זה, קיימת בחוק הוראה כללית באשר לסמכותו של ראש הממשלה להעביר שר שהואשם מכהונתו.

שני פסקי דין עקרוניים של בית המשפט העליון שניתנו באמצע שנות התשעים בעניין השר לשעבר אריה דרעי וסגן השר לשעבר רפאל פנחסי, קבעו הלכה שלפיה אם שר או סגן שר אינו מתפטר מיוזמתו לאחר שהוגש נגדו כתב אישום המייחס לו עבירות חמורות, על ראש הממשלה להפעיל את סמכותו ולפטר אותו.

אביגדור ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, אתמול בכנסת צילום: אמיל סלמן

בעניין פנחסי נקבע כי "כשירות לחוד ושיקול דעת לחוד", כך שגם אם לא נפסלה כשירות מועמד לתפקיד מכוח הדין - אין בכך כדי לשלול את האפשרות או את הצורך להתחשב בנתונים כמו עבר פלילי, התנהגות בלתי תקינה או חשד להתנהגות כזאת במסגרת החלטה אם למנות אדם לתפקיד ציבורי או להעבירו מתפקיד כזה.

התפיסה שהשתרשה בפסקי הדין הללו היא שקיומו של כתב אישום בעבירה חמורה, המבוסס על ראיות לכאורה, נושא עמו "משקל סגולי" מספיק כדי לפגוע באמון הציבור ובטוהר השירות הציבורי במידה המחייבת העברה מכהונה. באשר לאפשרות להתמודד לכנסת, הרי שעל פי החוק אין כל מניעה על מועמד שהוגש נגדו כתב אישום להתמודד בבחירות.

ליברמן עצמו מעוניין שהבחירות לכנסת יתקיימו מהר ככל האפשר. בישיבת סיעת ישראל ביתנו אתמול אמר שר החוץ: "חשבנו שתהיה פעם אחת ממשלה שתוציא את ימיה, אבל אם נגזר עלינו ללכת לבחירות - כבר עדיף שזה יקרה כמה שיותר מהר". הוא ציין כי ישראל ביתנו מוכנה לבחירות "גם אם יתקיימו בשבוע הבא" וכי הוא משוכנע כי תצליח לעמוד במטרתה לסיים כמפלגה השנייה בגודלה בכנסת.

בהתייחס למצבו המשפטי, אמר: "ישראל ביתנו הוקמה ב-98'. כשרצנו ב-99' אחת השאלות היתה מה קורה עם התיק שלך. גם בבחירות 2012 זו אותה שאלה, ואני בטוח שכך יהיה גם בבחירות הבאות. אני חי טוב עם זה. תהיה מערכת בחירות מרתקת עם שחקנים חדשים וישנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ