בזמן שהברווז צולע

הנשיא אובמה לא צריך את דיסקין כדי לדעת מיהו סרבן השלום באזור; לכן לנתניהו כדאי להגיע לבחירות כשהנשיא האמריקאי עדיין חלש מכדי לחולל משבר

עקיבא אלדר
ביקורת גבולות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
ביקורת גבולות

נכון, לבנימין נתניהו רצוי מאוד לקיים את הבחירות מוקדם ככל האפשר, לפני ששאול מופז יתפוס גובה ויאיר לפיד יצליח לשכנע את הציבור שלמפלגה שלו יש עתיד. אכן, לנתניהו כדאי לזמן את הבוחרים אל הקלפיות לפני שתקציב 2013 יאלץ את הממשלה הבאה להכניס את ידה עמוק לכיסם.

אבל לנתניהו יש עוד סיבה, אולי החשובה מכולן, לקיים את הבחירות ב-2012. היא מסתתרת בשולי הדיווחים על מופע-המסעדה של יובל דיסקין, אחרי הקטע על איראן והמשיחים ממגדלי אקירוב והווילה בקיסריה; בפסקה על הפלסטינים קרע ראש השב"כ לשעבר את המסווה מעל הסוד השמור ביותר במדינה. האיש שהחזיק במשך ארבע שנים את אוצר המידע המשובח ביותר בעולם על הנעשה במוקטעה ברמאללה, גילה שלהסדר של שתי מדינות אין פרטנר. דיסקין רצה שכל העולם ירשום לפניו, כי בניגוד לקמפיין הבינלאומי שישראל מנהלת - זה שלפיו מחמוד עבאס הוא סרבן המשא ומתן - שמו של הסרבן הוא בנימין נתניהו.

הנשיא ברק אובמה לא נזקק לשירותיו של דיסקין, כדי לדעת מי מבין שני האישים הנכבדים דחה את הנוסחה שלו - שתי מדינות בגבולות 67', עם תיקוני גבול מוסכמים והדדיים. אפשר לנחש מה דעתו של הנשיא האמריקאי על רשימת המכולת בת 21 הנושאים הסתמיים, שהשליח יצחק מולכו הגיש לפלסטינים, במקום עמדות ענייניות בנושאי הגבולות והביטחון. ביבי לא נזקק לשירותיהם של פרשנים מדיניים כדי לדעת שכאשר יגיע לביקור הבא בבית הלבן עם ידיים ריקות בסוגיה הפלסטינית, כדאי לו להיות חמוש במנדט טרי ומשודרג בסיעות מרכז-שמאל. הוא כבר נכווה בבחירות 1999 כשהגיע לקלפי בעת משבר עם נשיא אמריקאי מחוזק, שזכה זה עתה בארבע שנים בבית הלבן, על רקע תהליך השלום וההתנחלויות.

איור: עמוס בידרמן

רה"מ יקדים את הבחירות כדי לא להתעמת עם נשיא חדש? דברו על זה בפייסבוק

גם בכל הנוגע לפרויקט האיראני שלו, מוטב לנתניהו להוליך את הציבור הישראלי לבחירות בשעה שהנשיא האמריקאי הוא ברווז צולע. מול נשיא שהאמריקאים יבחרו בתחילת חודש נובמבר, נתניהו יתקשה לעשות קולות של פופאי ולאיים בהפצצת איראן בלי הסכמת המעצמה הגדולה. ומי יודע, אם ביבי ימתין זמן רב מדי, פורום שש המדינות עלול להגיע להסכם עם האיראנים והוא ייאלץ לוותר על ההשוואה לשואה. חסר לו רק להיתקע עם הבעיה הפלסטינית והמחאה החברתית.

אם נתניהו יבוא לוושינגטון בראשית הסתיו, כאשר כל קול וכל דולר יהודי יהיו שווים זהב, המתמודדים האמריקאים ייפלו לרגליו. אחרי שיציג לפני הנשיא את שריו החדשים, שאול מופז, שלי יחימוביץ ויאיר לפיד (מרצ היא המפלגה הציונית היחידה שהתחייבה כי לא תצטרף לממשלת נתניהו), ביבי יתפנה לנזוף במארח: "מה אתה מבלבל לי את המוח עם מדינה פלסטינית?

אזרחי הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון אינם מטומטמים. רוב העם שלי רוצה מנהיג שחולה על מתנחלים". אז אם אפשר ללכת לבחירות מוקדמות כשהסקרים מחייכים אליו, למה לביבי לקחת את הסיכון שאובמה יחמיץ לו פנים, או שידידו השמרן, מיט רומני, ייבחר לנשיא וייווכח לדעת כי מה שרואים מהחדר הסגלגל שונה ממה שרואים מבחוץ? (כך הסביר הנשיא הרפובליקאי ג'רלד פורד ליצחק רבין את התכחשותו להבטחה להעתיק את שגרירות ארה"ב לירושלים).

מנהיג בלי אבא

עם מותו של פרופסור בן ציון נתניהו, איבדנו לא רק היסטוריון חשוב של תולדות עם ישראל, אלא גם מקור מידע להבנת המציאות הישראלית. בראיונות שנתניהו האב העניק לעיתונות, הוא חשף את הפרצוף שנתניהו הבן לא רצה שנכיר.

כך, באחד הראיונות האחרונים שלו, נשאל פרופ' נתניהו מה דעתו על נאום בר אילן, שבו הבטיח בנו לקדם את הרעיון של הקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל. "הוא לא תומך בכך", השיב האב, אז בן 100, לכתב ערוץ 2, עמית סגל; "הוא תומך (במדינה פלסטינית, ע"א) בתנאים שהם לעולם לא יקבלו".

כמה חודשים לפני כן אמר נתניהו האב, שדבק עד יומו האחרון באמונתו הרוויזיוניסטית, ל"מעריב" שביבי חותר לאותן מטרות, אך שומר לעצמו את הדרכים לממשן, שאם לא כן הוא יחשוף אותן ברבים. הפרופסור הישיש הסביר, שאין זו אלא טקטיקה שנועדה להסתיר עמדות שאנשים בעלי אידיאולוגיות שונות עלולים לדחות. באותו ראיון אמר נתניהו האב, כי אף שאין תקווה להגיע לשלום עם הפלסטינים, הם ישמרו על שקט, כל עוד הם יבינו שעשיית משהו אחר תסב להם כאב עצום. בספרו החדש, "The Crisis of Zionism", מצא העיתונאי האמריקאי פיטר ביינרט דמיון מעניין בין תפישת "קיר הברזל" של האב לבין האבחנה של הבן, שאם הפלסטינים יבינו שישראל "לא תיתן להם" מדינה עצמאית, הם יסכימו להסתפק באוטונומיה.

ביבי הסתייג מהדיבורים על רוח האב שמרחפת מעליו. טבעי שראש ממשלה רוצה שיחשבו שהוא ילד גדול. אבל עם התפטרותו מממשלת שרון, בעקבות אישורה של תוכנית ההתנתקות מרצועת עזה, ביבי לא התאפק והכריז "למדתי ממך, אבא". האם השחרור מיראת האב ההיסטוריון יוליד ביבי מציאותי יותר, או שאימת האינקוויזיציה היא חלק מהד-נ-א המשפחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ