לבני מודיעה על פרישתה מהכנסת

יו"ר קדימה לשעבר הודיעה הבוקר למקורביה כי ב-12:30 היא תגיש את התפטרותה ליו"ר הכנסת. עם זאת, לבני מתכוונת להישאר בחיים הציבוריים

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

ח"כ ציפי לבני, יו"ר קדימה ושרת החוץ לשעבר, מוסרת היום (שלישי) בצהריים ליו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין את התפטרותה מהכנסת. לבני עדכנה בשעות הבוקר את מקורביה במפלגה על החלטתה הלא מפתיעה לאור ההערכות בשבועות האחרונים.

מאז הפסידה לבני לשאול מופז בפריימריז על ראשות קדימה היא קיימה שיחות התייעצות רבות לגבי צעדיה הפוליטיים. על אף התפטרותה הצפויה גורמים בסביבתה הדגישו שבכוונתה להישאר בחיים הציבוריים ולא לעשות לביתה. יש להדגיש כי לבני תתפטר היום מהסיעה בכנסת אולם תישאר חברת קדימה.

חלק מהמקורבים שאיתם התייעצה לבני העלו בפניה את האפשרות לפיצול הסיעה, במיוחד לאור העובדה שהסקרים האחרונים - לאחר בחירותו ליו"ר המפלגה וביתר שאת מאז שנודע כי הבחירות יוקדמו - מנבאים לו מפלה קשה. אולם ככל הנראה אין בכוונתה של לבני לבצע מהלך כזה. את מקומה של לבני בכנסת צפוי למלא יובל צלנר.

בשבוע שעבר נפגשה לבני עם מי שניצח אותה בפריימריז לראשות התנועה, היו"ר החדש שאול מופז. במהלך הפגישה חזר מופז על עמדתו כי לבני צריכה להישאר בקדימה ולהשתלב בשורות המפלגה. למרות ההפסד בבחירות, לבני היתה פעילה בחודש האחרון – החל מפרסום דעותיה בענייני היום בעמוד הפייסבוק שלה, וכלה בהופעה באירועים שונים שביניהם השתתפותה בחגיגות המימונה.

מה יהיה הצעד הבא של לבני? דברו על זה בפייסבוק

האפשרות של פילוג בקדימה, שרבים העריכו כאפשרות סבירה, ירדה מהפרק לאחר שנודע הפער המשמעותי בו הפסידה לבני למופז. כל חברי הכנסת שתמכו בה משתפים פעולה עם היו"ר הנבחר מופז. יושב הראש החדש מצדו החל בפעילויות שונות במפלגה והקצה תחומי אחריות לחברי הכנסת. בנוסף הוא צפוי לפטר חלק מעובדי מנגנון המפלגה המזוהה עם לבני.

לבני, בת 54, ניסתה להיכנס לראשונה לכנסת ב-1996, לאחר ששירתה במוסד ועסקה בעריכת דין. היא מונתה על ידי רה"מ נתניהו ליו"ר רשות החברות הממשלתיות. כעבור שלוש שנים הגיעה למקום ה-18 ברשימה, והתמקמה עם מפלגתה בספסלי האופוזיציה. כחברת כנסת מיעטה לבני לעסוק בחקיקה. בין החוקים שבהם היתה מעורבת, בלטו אלה שביקשו להקשות על הממשלה בביצוע פשרה טריטוריאלית במסגרת הסכם מדיני.

לאחר ניצחונו של אריאל שרון בבחירות המיוחדות לראשות הממשלה בשנת 2001, מילאה כמה תפקידי שר, בהם שרת החקלאות. לאחר בחירות 2003 מונתה לשרה לקליטת עלייה ולשרת הבינוי והשיכון. לאחר פרישת "שינוי", מונתה לשרת המשפטים במקביל לתפקידה כשרת הקליטה. באותן שנים הפכה ציפי לבני לאישיות פוליטית בולטת, בעלת תדמית של ניקיון כפיים ועמידה לצד שלטון החוק, בייחוד על רקע פרשיות השחיתות שבהן נחשדו בכירים בליכוד. בתקופת ההתנתקות מגוש קטיף, שימשה גשר בין הממשלה למתנחלים, והתבלטה ביחס האנושי והענייני שבו התייחסה לסוגייה הרגישה.

כאשר שרון הקים את "קדימה" בסוף 2005, היתה לבני מראשוני המצטרפים למהלך. לקראת בחירות 2006 היא הוצבה במקום השלישי ברשימה, ולאחריהן מונתה לשרת החוץ ולמשנה לראש הממשלה אהוד אולמרט. בתום מלחמת לבנון השנייה ניהלה את המו"מ על החלטת מועצת הביטחון 1701 שסיימה את הלחימה. למרות שההחלטה אושרה באו"ם, הורה אולמרט על מבצע קרקעי אחרון בדרום לבנון. "מה נאמר למשפחות?" שאלה אותו לבני באותן שעות. כשרת חוץ היתה אחראית גם לחלק מהמו"מ עם הפלסטינים, כשהיא תומכת בפשרה טריטוריאלית בשטחים.

לאחר פרסום מסקנות הביניים של דו"ח וינוגרד ב-2007, קראה לבני לאולמרט להתפטר, אך נותרה בממשלה. בפריימריז על ראשות קדימה ב-2008, ניצחה לבני את שאול מופז ב-431 קולות בלבד, למרות שהסקרים ניבאו לה ניצחון מוחץ. לאחר מכן נכשלה בניסיונה להקים ממשלה מבלי ללכת לבחירות, בשל קשיים שהערימו המפלגות החרדיות. בבחירות 2009 הובילה לבני את קדימה להיות המפלגה הגדולה ביותר עם 28 מנדטים, כשהיא מאחדת מאחוריה מצביעי מרכז-שמאל, אולם גוש הימין ניצח והפך לראש ממשלה את נתניהו - שהותיר את קדימה באופוזיציה. כיו"ר האופוזיציה, לא הצליחה לבני להציג אלטרנטיבה שלטונית מהותית לממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ