"אמשיך במקום שבו אוכל להשמיע קול צלול" |

לבני הודיעה על פרישה מהכנסת: "עוזבת אותה, אבל לא את החיים הציבוריים"

יו"ר קדימה ושרת החוץ לשעבר ערכה מסיבת עיתונאים בכנסת, הודיעה על פרישתה וביקרה במרומז את מחליפה מופז: "בחירות זה לא רק חלוקת תיקים"

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

ח"כ ציפי לבני, יו"ר קדימה ושרת החוץ לשעבר, הודיעה היום (שלישי) רשמית על התפטרותה מהכנסת. עם זאת, במסיבת העיתונאים שערכה בכנסת, הבהירה לבני כי בכוונתה להישאר בחיים הציבוריים.

"אני מכבדת את החלטת בוחרי קדימה ואיחלתי לשאול הצלחה", אמרה. "רוב מתפקדי קדימה בחרו בו והוא חייב להוביל את התנועה בדרכו. אבל אני חייבת לחשוב על המשך דרכי בהתאם לעקרונותיי וערכיי. התוצאות מחייבות אותי לעזוב את הכנסת. אני עוזבת אותה בשלב זה אך לא עוזבת את החיים הציבוריים".

לבני ציינה בסוף דבריה כי היא "רואה את ארצי משנה את פניה ואת החברה נחלקת לשבטים. אני נחושה לעשות למען ישראל בדרכי. רבים הציעו לי להישאר על הגלגל - אך מעולם לא ראיתי אותו כגלגל בלונה פארק שיש לעלות עליו עד שמגיעים לרגע שיא". לדבריה, "רבים ביקשו ממני להישאר למענם ואני רוצה להגיד שאני לא עוזבת אותם. אמשיך במאבק במקום ובדרך בו אוכל להמשיך להשמיע קול צלול וללא פשרות".

לבני בכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

מה יהיה הצעד הבא של לבני? דברו על זה בפייסבוק

למרות שבירכה את מופז על היבחרו ליו"ר קדימה, השמיעה לבני ביקורת מרומזת עליו וכן על גורמים נוספים במערכת הפוליטית מבלי לציין שמותיהם. "אני לא מצטערת שלא נכנעתי לסחטנות פוליטית גם כשהמחיר היה ראשות הממשלה ושלא הסכמתי למכור את המדינה לחרדים וגם לא על זה שלא הסכמתי להיות שותפה בממשלה הנוכחית שמדרדרת את ישראל". לדבריה, "אני חושבת שהטעות הגורלית באמת לישראל היא פוליטיקה מלוכלכת. לאזרחי ישראל מגיע יותר מהמנהיגים שלהם. בחירות זה לא רק חלוקת תיקים וגם אם האופוזיציה היא מדבר פוליטי - לציבור בישראל מגיע בכל נקודת זמן אלטרנטיבה".

יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין, שקיבל את מכתב ההתפטרות של לבני, אמר כי "בשנות תפקידי כיו"ר הכנסת פגשתי לא מעט מחברי הכנסת שהביאו בפניי כתבי התפטרות מהכנסת. רבים מהם אמרו שמיצו את עצמם, היו כאלה שנאלצו להתפטר בנסיבות שונות. בדרך כלל זה היה סיום פרק בחייו של פוליטיקאי. אני יכול לומר בוודאות שציפי לבני ואני שזכינו להיות באותה תנועה, זו אחת הפעמים היחידות שקיבלתי מכתב התפטרות מפוליטיקאי שלא מיצה את עצמו עדיין, ושליחותו עוד לפניו. אני נמצא ליד ציפי לבני ברגעים לא פשוטים".

מכתב ההתפטרות של לבני

מהמוסד, דרך הליכוד לראשות קדימה

לבני, בת 54, ניסתה להיכנס לראשונה לכנסת ב-1996, לאחר ששירתה במוסד ועסקה בעריכת דין. היא מונתה על ידי רה"מ נתניהו ליו"ר רשות החברות הממשלתיות. כעבור שלוש שנים הגיעה למקום ה-18 ברשימה, והתמקמה עם מפלגתה בספסלי האופוזיציה. כחברת כנסת מיעטה לבני לעסוק בחקיקה. בין החוקים שבהם היתה מעורבת, בלטו אלה שביקשו להקשות על הממשלה בביצוע פשרה טריטוריאלית במסגרת הסכם מדיני.

לאחר ניצחונו של אריאל שרון בבחירות המיוחדות לראשות הממשלה בשנת 2001, מילאה כמה תפקידי שר, בהם שרת החקלאות. לאחר בחירות 2003 מונתה לשרה לקליטת עלייה ולשרת הבינוי והשיכון. לאחר פרישת "שינוי", מונתה לשרת המשפטים במקביל לתפקידה כשרת הקליטה. באותן שנים הפכה ציפי לבני לאישיות פוליטית בולטת, בעלת תדמית של ניקיון כפיים ועמידה לצד שלטון החוק, בייחוד על רקע פרשיות השחיתות שבהן נחשדו בכירים בליכוד. בתקופת ההתנתקות מגוש קטיף, שימשה גשר בין הממשלה למתנחלים, והתבלטה ביחס האנושי והענייני שבו התייחסה לסוגייה הרגישה.

כאשר שרון הקים את "קדימה" בסוף 2005, היתה לבני מראשוני המצטרפים למהלך. לקראת בחירות 2006 היא הוצבה במקום השלישי ברשימה, ולאחריהן מונתה לשרת החוץ ולמשנה לראש הממשלה אהוד אולמרט. בתום מלחמת לבנון השנייה ניהלה את המו"מ על החלטת מועצת הביטחון 1701 שסיימה את הלחימה. למרות שההחלטה אושרה באו"ם, הורה אולמרט על מבצע קרקעי אחרון בדרום לבנון. "מה נאמר למשפחות?" שאלה אותו לבני באותן שעות. כשרת חוץ היתה אחראית גם לחלק מהמו"מ עם הפלסטינים, כשהיא תומכת בפשרה טריטוריאלית בשטחים.

לאחר פרסום מסקנות הביניים של דו"ח וינוגרד ב-2007, קראה לבני לאולמרט להתפטר, אך נותרה בממשלה. בפריימריז על ראשות קדימה ב-2008, ניצחה לבני את שאול מופז ב-431 קולות בלבד, למרות שהסקרים ניבאו לה ניצחון מוחץ. לאחר מכן נכשלה בניסיונה להקים ממשלה מבלי ללכת לבחירות, בשל קשיים שהערימו המפלגות החרדיות. בבחירות 2009 הובילה לבני את קדימה להיות המפלגה הגדולה ביותר עם 28 מנדטים, כשהיא מאחדת מאחוריה מצביעי מרכז-שמאל, אולם גוש הימין ניצח והפך לראש ממשלה את נתניהו - שהותיר את קדימה באופוזיציה. כיו"ר האופוזיציה, לא הצליחה לבני להציג אלטרנטיבה שלטונית מהותית לממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ