לפיד מציג את משנתו |

שירות לכל בעוד חמש שנים

הציג תוכנית להקמת תשתית לשירות אזרחי, שיקלוט צעירים שלא יתגייסו. ש"ס: "רוב הציבור הדתי-מסורתי שירת בזמן שאתה הסתערת על ג'בלאות ב'במחנה'"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המתמודד לכנסת יאיר לפיד הציג היום (שלישי) את החלופה שיציע לחוק טל. על פי המתווה, במשך חמש השנים הקרובות יקבלו חרדים פטור משירות, שיאפשר להם לצאת ולעבוד. במהלך תקופה זו תוכן תשתית לשירות אזרחי, שתקלוט את כל הצעירים שלא יתגייסו לצבא.

לפיד הציג את הדברים בכנס היסוד של מפלגת "יש עתיד" בבית התפוצות בתל אביב. לדבריו, "המודל שאנו מציגים שונה מזה של קדימה והליכוד. הוא תוצר של עבודה שנמשכה חודשים ארוכים". לחרדים אמר לפיד כי "אנחנו לא שונאים אתכם. אין פה מסר אנטי חרדי. אנחנו פשוט לא יכולים לממן אתכם יותר ולא יכולים לשרת לבד את המדינה". הוא אמר כי המודל שמציג צריך לכלול גם את הערבים, באופן השתתפותי. " אנחנו מאמינים שאתם אזרחים שווי זכויות, אבל שיוויון זכויות כולל בתוכו נשיאה משותפת בנטל".

לפיד אמר כי לפי ההערכות, במהלך חמש השנים הראשונות בהן לא יגויסו חרדים, כ-50% מתוכם ינצלו את ההזדמנות ויצאו לעבוד. "אנחנו מעריכים כי זה יחסוך לפחות 1.5 מיליארד שקלים בשנה למדינה. זה לא ייבלע בקופת האוצר, אלא יהפוך לכסף ייעודי שיעבור למשכורות ומלגות לאלה שמשרתים בתפקידי לחימה ותומכי לחימה". לפיד הוסיף כי "אולי מפלגה שרק רוצה למשוך קולות היתה צריכה למשוך את השלב הזה. אבל זה הדבר הנכון לעשות וזאת פוליטיקה חדשה".

לדברי לפיד, במהלך חמש השנים יוקם השירות האזרחי, שיקלוט צעירים "שישנו את עולם הרווחה". בתום התקופה כל צעיר בן 18 יגיע ללשכת הגיוס, ומי שהצבא לא יהיה זקוק לו, או שאורח חייו לא יאפשר לו שירות צבאי, ילך לשירות אזרחי. "מי שהצבא לא יגייס ילך לשירות אזרחי של שנתיים. המודל לא רק הגון, אלא גם כלכלי, להבדיל מכל הצעות הפופוליסטיות, שאומרות - בואו ניתן ללוחמים משכורת, אבל לא אומרים מאיפה הכסף. פה יש היתכנות כלכלית, כי קודם חוסכים 1.5 מיליארד שקל בישיבות, ואחר כך עוד מיליארדים כי הצבא מגייס רק מי שהוא צריך".

באשר למתגייסים, לפי תוכנית לפיד הם יקבלו מהשנה השניה משכורת מינימום, ומלגת לימודים מלאה עם יום השחרור.

"יותר מ-60 אלף ייכנסו למערך הרווחה", אמר לפיד. "תחשבו איזה מהפכה. אין בית חולים שלא זקוק לכוח עזר. מתי בפעם האחרונה ראיתם בבית חולים מישהו שפשוט יושב ליד המטה של חולה ומחזיק לו את היד? בישראל חסרות 30 אלף אחיות כדי להגיע לממוצע ה-OECD. ביישובים מוכי פריצות יסתובבו בלילה אנשים צעירים עם פנס ואלה. במד"א ובחינוך המיוחד אלפי סייעים וסיעות יעזרו לילדים עם צרכים מיוחדים בתוך הכיתות. תחשבו איזו מהפכה זו תהיה אם יהיו 5,000 אנשים צעירים שתפקידם ללכת לניצולי שואה הביתה ולרחוץ להם כלים. האם יש במדינה חרדי אחד רב אחד שלא יסכים אתי שזו מצווה גדולה וראויה?"

"אני יודע שיהיו אנשים שאפילו בתנאים האלה לא ירצו להתגייס. והמדינה תאמר להם – החיים במדינה זה לא תוכנית לבקשתך", אמר לפיד. "לא כל אחד יכול וצריך להיות החזון איש או הרב אלישיב. יכולה להיות מכסה כמו לספורטאים מצטיינים, אבל אתם יכלים לעשות עם חייכם מה שתרצו ולא תהיו במילימטר פחות יהודים וחרדים, כי יהדות זה תורה ועבודה".

תוכנית ראויה או אחיזת עיניים? דברו על זה בפייסבוק

בש"ס הגיבו הערב בחריפות לתוכנית שהציג לפיד. "לומדי היהדות אינם מקבלים קצבאות מיוחדות, ורוב מוחלט של הציבור הדתי-מסורתי שירת בצה"ל ביחידות קרביות ובסיירות מובחרות בזמן שאתה הסתערת על עיתונים בג'בלאות עיתון במחנה", נכתב בהודעת המפלגה. "מר לפיד אנחנו לא שונאים אותך, אבל הציבור לא עומד יותר במשחקי הלשון הצבועים שלך".

ממפלגת העבודה נמסר כי "בכל מערכת בחירות נולדת מפלגת אופנה בעלת תכנים עמומים, אשר אנשים טובים מתפתים להצביע עבורה, אולם מתמלאים מפח נפש ואכזבה תוך זמן קצר. מפלגות כאלה נולדות ונעלמות ותאריך תפוגה מוצמד אליהן. בעבודה קוראים לציבור לא לבזבז את קולו על מפלגת אווירה. כל מי שמבקש סדר יום של כלכלה הוגנת וחברה צודקת שיש בה ערבות הדדית ואחריות הממשלה לאזרחיה יכול להצביע למפלגת העבודה שהיא מפלגה אמיתית".

זהרה ברגר צור, דוברת הפורום לשוויון בנטל, אמרה כי המתווה מהווה אחיזת עיניים. "המשמעות של פטור לחמש שנים איננה עומדת לזכותם של אוכלוסיות אחרות בחברה הישראלית, שעליהם חל חוק שירות ביטחון. לא נסכים בשום פנים ואופן למצב שבו ינסו לעשות רווחים פוליטיים על גב המשרתים". עוד הוסיפה ברגר צור: "הצעת לפיד איננה מתייחסת לסוגיית ערביי ישראל, מה ששוב יוצר בידול בינם לבין שאר אזרחי המדינה".

גם בעמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון יצאו נגד תקופת המעבר שהציע לפיד. מנכ"ל העמותה הרב עו"ד אורי רגב מסר כי הוא "מביע דאגה עמוקה מתוכנית הפטור הגורף לתלמידי הישיבות של לפיד וקורא לו לחזור ממנה לאלתר". לדברי רגב, "כוונותיו של לפיד טובות אבל אם התוכנית לפטור גורף לחמש שנים תיושם זה יהיה סופו של צבא העם והנצחה של האפליה בין דם לדם. המפלגות החרדיות לא יכלו לקוות למתנה גדולה יותר". רגב ציין, ש"לא רק שהתוכנית עומדת בסתירה מוחלטת לפסד הדין של בג"צ ולפיכך אף חוקיותה מוטלת בספק, הסיכוי שאחרי חמש שנים של פטור גורף לבחורי הישיבות, יגוייס אפילו בחור ישיבה אחד אינו קיים". לדבריו, "אין מניעה לקיים תקופת מעבר, אבל יש להחיל מיד את העיקרון לפיו תיקבע מכסות פטורים מצומצמת והצבא הוא שיקבע על פי שיקולים ענייניים את מי הוא רוצה לחייל. רק כך יש סיכוי שנגיע לשירות שוויוני לכל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ