זה שעולה, זו שיורדת: חילופי ראשים בהנהגת השבט הלבן

דרכיהם של יאיר לפיד וציפי לבני הצטלבו אתמול על מרקע הטלוויזיה, אך ספק רב אם יצטלבו גם בהמשך. האחד יהיה בממשלה, השנייה אפילו לא בכנסת

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

בעיתוי מקרי לגמרי, הצטלבו אתמול על מרקע הטלוויזיה דרכיהם של שני פוליטיקאים: זה שעולה, יאיר לפיד, עם זו שיורדת, ציפי לבני. הוא צעיר, רענן, אפס קילומטרים, חדש מהניילונים, עתידו לפניו, תרתי משמע. היא חבולה, מובסת, כואבת, עתידה לוט בערפל. וכאילו לא היה די בכל מה שעבר עליה בחודש האחרון, גם נאום הפרישה שלה נדחק במהדורות החדשות למקום השני אחרי נאום השירות לכל של לפיד. אפילו הבכורה הזו נלקחה ממנה.

לפיד ולבני הם הפוליטיקאים שקורצים יותר מכל אחד אחר למה שמכונה "השבט הלבן". ההבדלים ביניהם הם כעוביו של מסך הטלפרומטר המשוכלל שממנו קרא לפיד את דבריו. בנקל ניתן לראות אותם משתפים פעולה באותה מפלגה, מה שלא צפוי לקרות. כמה אירוני שביום שבו היא יורדת מן הבמה, הוא עולה עליה. כאילו אין ואקום בפוליטיקה.

ההופעה המסוקרת הראשונה של לפיד אתמול בבית התפוצות בתל אביב, היתה ללא דופי. הוא מזכיר את בנימין נתניהו הצעיר, בראשית דרכו בפוליטיקה: אותן מניירות, אותה מיומנות, אותה בלורית שיער. הוא הציג את תוכניתו לגיוס חרדים וערבים. מן הצד האחד, זו תוכנית מציאותית, לא מתלהמת, ולא מתחנפת; היא מכירה בעובדה שבעוד 3 חודשים, ב-1 באוגוסט השנה, עם פקיעת חוק טל, לא ניתן יהיה לגייס אלפי חרדים לצבא.

הפתרון של לפיד הוא פטור גורף משירות של חמש שנים. הגיוס - לצבא או לשירות אזרחי - יחל רק ב-2017. עד אז יעבדו על "המודל הקבוע" כלשונו.

יאיר לפיד בכנס הפעילים בבית התפוצות, אתמולצילום: אלון רון

מה דעתכם על תוכנית לפיד לגיוס לכולם? דברו על זה בפייסבוק

מן הצד האחר, זוהי גם בריחה מהתמודדות. למה חמש שנים? למה לא שנתיים? העם דורש שוויון בנטל כעת, לא בעוד חמש שנים, אחרי שתי מערכות בחירות וחילופי כנסות וממשלות וראשי ממשלה, ואולי גם אחרי מלחמה שמצפה לנו באופק המתקדר, עם חללים ופצועים חילוניים ודתיים בלבד.

בכל מקרה, התוכנית של לפיד תישאר בגדר תשדיר תעמולה בבחירות הקרובות. הוא כבר הודיע רשמית, שיהיה חלק מכל ממשלה שתקום אחרי הבחירות. בהנחה שהממשלה הבאה אכן תטפל אחת ולתמיד בפצע הפתוח של ההשתמטות לדורותיה, תוכנית לפיד תהיה אחת מני רבות שיועברו לוועדה, איזושהי ועדה, שתוקם מן הסתם אחרי הבחירות כדי לנסח את הצעת החוק הקואליציונית. כפי שאפשר להתחיל ולהתרגל לנוכחותו של לפיד סביב שולחן הממשלה הבאה (בפגישות האישיות, הוא ונתניהו יוכלו לעשן להם סיגרים בנחת, להדליק אותם פעם אחר פעם אחר פעם, ולצקצק בלשון) כך ניתן להעריך שלבני לא תהיה שם.

מקורביה הבהירו אתמול לכל המתעניינים שמבחינתה "כל האופציות פתוחות". אבל בואו נודה על האמת: האופציות בירידה. אין לה קלפים אמיתיים בשרוול. היא עדיין מספיק פופולרית כדי להקים מפלגה, לחצות את אחוז החסימה, ולהיות בכנסת ה-19. אבל זה לא מעניין אותה. נדמה שהאופציה היחידה שהיא באמת בונה עליה זו אופציית ה"געוואלד" של מפלגתה: דהיינו שבעוד כמה שבועות, קדימה תצנח בסקרים, לנתון חד ספרתי, הח"כים המבוהלים יעלו אליה לרגל, ורגע לפני סגירת הרשימות והגשתן לוועדת הבחירות המרכזית, הם ידיחו את שאול מופז, ויציבו אותה מחדש בראש המפלגה.

Read this article in English: Lapid and Livni: Israel's rising and falling stars

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ