אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר

מערכת הבחירות, שבימים האחרונים נדמה כי כבר נמצאת בעיצומה, צפויה לקבל בשבוע הבא חותמת רשמית. יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין העריך בשיחותיו עם גורמים פוליטיים כי הצעת החוק לפיזור הכנסת תעלה לקריאה ראשונה במליאה כבר ביום שני הקרוב ותאושר סופית ביום שלישי או רביעי. לדברי ריבלין הכנסת תפוזר ביום ראשון שלאחר מכן. ריבלין אמר עוד כי המפלגות השונות עדיין לא הגיעו להסכמה לגבי תאריך הבחירות אך על פי הערכתו אלו יתקיימו לבסוף ב-28 באוגוסט או ב-4 בספטמבר.

ביום ראשון הקרוב תיפתח ועידת מפלגת הליכוד, בה צפוי ראש הממשלה, בנימין נתניהו להכריז על תאריך לבחירות. במערכת הפוליטית מעריכים כי את הצעת החוק לפיזור הכנסת תעלה מפלגת אופוזיציה - מרצ, או העבודה - אך לא נפסלת האפשרות שבסופו של דבר יגיש נתניהו הצעה משלו למליאה. אם הכנסת אכן תתפזר בשבוע הבא, הרי שמושב הקיץ, שנפתח רק בתחילת השבוע, יהיה קצר במיוחד.

מוקדם יותר היום נפגש יו"ר ש"ס, אלי ישי, עם ראשי מפגות קדימה והעבודה, שאול מופז ושלי יחימוביץ' במטרה להגיע להבנה לגבי מועד מוסכם לעריכת הבחירות. ישי אמר בתום פגישתו עם מופז כי "טובתה של המדינה היא קיום בחירות בתאריך מוקדם ככל הניתן".

מופז ונתניהו. לפי הסקר האחרון קדימה תהיה המפלגה הרביעית בגודלהצילום: תומר אפלבאום

היום (רביעי) עוד בטרם התקבלה ההחלטה הרשמית על הקדמת הבחירות כינס יו"ר מפלגת העצמאות ושר הביטחון אהוד ברק מסיבת עיתונאים בה השיק למעשה את קמפיין הבחירות של מפלגתו. ברק הזים בדבריו את הדיווחים לפיהם הוא ישוריין ברשימת הליכוד לכנסת. לדברי ברק, "אנחנו רואים בבחירות מעשה חשוב וגורלי. זה לא עוד פרק של המלכה או פרק של הדחה בריאליטי, מדובר בדבר שקובע את עתידנו. מסביבנו סערה שלא ראינו כדוגמתה עשרות שנים, בתחומים הביטחוני והמדיני. למיטב הכרתי דרושה בתקופות כאלה יד אחראית ויציבה על ההגה. היד שלי היא יד כזאת ואנחנו קוראים לאזרחים להצטרף אלינו כדי שאני אמשיך לכהן בממשלה הבאה ולחברי פה לידי יהיו תפקידים מרכזיים בממשלה".

האם יש תסריט בו נתניהו לא יהיה ראש הממשלה הבא? דברו על זה בפייסבוק

גם יאיר לפיד, שיעמוד בראש מפלגת "יש עתיד" השיק את קמפיין הבחירות שלו, אמש בתל אביב. בכנס היסוד של מפלגתו התמקד לפיד בהצעתו לחלופה לחוק טל, שזמן קצר לאחר פרסומה כבר ספגה ביקורת נוקבת מכל אגפי המערכת הפוליטית.

סקר שערך מכון דחף בהנהלת ד"ר מינה צמח ושתוצאותיו פורסמו היום בערוץ הכנסת מציג מגמה דומה לסקרים שקדמו לו מאז נכנס מהלך הקדמת הבחירות להילוך גבוה. על פי הסקר צפוי הליכוד לזכות ב-31 מנדטים, מפלגת העבודה ב-17 מנדטים, ישראל ביתנו עם 13 מנדטים, יאיר לפיד עם 12 מנדטים ואילו קדימה, שאתמול התבשרה על התפטרותה של ציפי לבני מהכנסת זוכה ב-10 מנדטים בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ