הולכים לבחירות |

הליכוד הגיש הצעת חוק לפיזור הכנסת

מרבית סיעות הבית תומכות בבחירות ב-4 בספטמבר. היועץ המשפטי לכנסת: פיזורה הצפוי של הכנסת יגרום להארכת חוק טל באופן אוטומטי

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

סיעת הליכוד הגישה היום אחר הצהריים (רביעי) הצעת חוק לפיזור הכנסת. ההצעה הוגשה על ידי יו"ר הקואליציה זאב אלקין. במערכת הפוליטית העריכו היום כי את הצעת החוק לפיזור הכנסת תגיש מפלגת אופוזיציה - מרצ, או העבודה – אולם בסופו של דבר היתה זו מפלגתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. על פי כל ההערכות, הבחירות הקרובות צפויות להיערך ב-4 בספטמבר, זאת משום שמרבית סיעות הבית תומכות בתאריך זה.

היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד איל ינון ציין פרסם הודעה הערב זמן קצר לאחר הודעת הליכוד, ומסר כי פיזורה הצפוי של הכנסת יוביל להארכת חוק טל באופן אוטומטי - עד תום שלושה חודשים מכינוסה של הכנסת החדשה. ינון פרסם הודעתו בתשובה לפנייה של ח"כ משה גפני.

מוקדם יותר היום, יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן (רובי) ריבלין העריך בשיחותיו עם גורמים פוליטיים כי הצעת החוק לפיזור הכנסת תעלה לקריאה ראשונה במליאה כבר ביום שני הקרוב ותאושר סופית ביום שלישי או רביעי. לדברי ריבלין הכנסת תפוזר ביום ראשון שלאחר מכן. ריבלין אמר עוד כי המפלגות השונות עדיין לא הגיעו להסכמה לגבי תאריך הבחירות אך על פי הערכתו אלו יתקיימו לבסוף ב-28 באוגוסט או ב-4 בספטמבר.

אם הכנסת אכן תתפזר בשבוע הבא, הרי שמושב הקיץ, שנפתח רק בתחילת השבוע, יהיה קצר במיוחד.

בסיעת קדימה הגיבו להצעת החוק ואמרו כי "קדימה תתמוך בכל הצעת חוק להקדמת הבחירות - ובכל מועד עליו יגובש רוב בכנסת". יושב ראש ש"ס, אלי ישי, נפגש היום עם ראשי מפלגות קדימה והעבודה, חברי הכנסת שאול מופז ושלי יחימוביץ' במטרה להגיע להבנה לגבי מועד מוסכם לעריכת הבחירות. ישי אמר בתום פגישתו עם מופז כי "טובתה של המדינה היא קיום בחירות בתאריך מוקדם ככל הניתן".

היום, עוד בטרם התקבלה ההחלטה הרשמית על הקדמת הבחירות, כינס יו"ר מפלגת העצמאות ושר הביטחון אהוד ברק מסיבת עיתונאים בה השיק למעשה את קמפיין הבחירות של מפלגתו. ברק הזים בדבריו את הדיווחים לפיהם הוא ישוריין ברשימת הליכוד לכנסת. לדברי ברק,

"אנחנו רואים בבחירות מעשה חשוב וגורלי. זה לא עוד פרק של המלכה או פרק של הדחה בריאליטי, מדובר בדבר שקובע את עתידנו. מסביבנו סערה שלא ראינו כדוגמתה עשרות שנים, בתחומים הביטחוני והמדיני. למיטב הכרתי דרושה בתקופות כאלה יד אחראית ויציבה על ההגה. היד שלי היא יד כזאת ואנחנו קוראים לאזרחים להצטרף אלינו כדי שאני אמשיך לכהן בממשלה הבאה ולחברי פה לידי יהיו תפקידים מרכזיים בממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ