סקר "הארץ" |

48% מהציבור סוברים שנתניהו הכי מתאים להיות ראש ממשלה

עפ"י הסקר, יחימוביץ' תזכה ל-15% תמיכה ומופז רק ל-6% בבחירות הקרובות; רה"מ קיבל את שלו: הבחירות ייערכו כשעם ישראל נופש בהמוניו

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

ראש הממשלה ויו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, מצטייר לפי שעה כמועמד היחיד הרלוונטי לראשות הממשלה בבחירות שייערכו בעוד ארבעה חודשים. כך עולה מסקר מיוחד של "הארץ-דיאלוג" שנערך שלשום בקרב מדגם מייצג של כלל הציבור. בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה, נתניהו מביס את כל יריביו, ראשי המפלגות העיקריות בכנסת. 48% מהנשאלים סבורים כי הוא המתאים ביותר. אחריו, בפער ניכר, צועדת ח"כ שלי יחימוביץ', יו"ר מפלגת העבודה (15%). אחריה שר החוץ אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו (9%), ואחרון אחרון חביב, דווקא האיש שמציג עצמו כמועמד היחיד לראשות הממשלה מול נתניהו: ח"כ שאול מופז, יו"ר קדימה, עם 6% התאמה בלבד. נתניהו מקבל הרבה יותר מכל מתחריו יחד, ועדיין נותר בכיסו עודף משמעותי.

נתון זה, כמו גם תחזית המנדטים לליכוד (סביב 30 מושבים, בכל הסקרים) מוכיחה שנתניהו צדק כאשר הכריע, עוד בשבוע שעבר, ללכת לבחירות מהר ככל האפשר. כשהוא נטול מתחרים, אין לו למה לחכות.

הוא לא מעוניין לעבור מחאה חברתית נוספת. נתניהו רצה בחירות באמצע אוגוסט, אבל ידע שזו אינה דרישה ריאלית. הוא קיבל את שלו: הבחירות ייערכו ב-4 בספטמבר, מיד אחרי חופשת הקיץ, כשעם ישראל נופש בהמוניו, בארץ ובחו"ל. עד כמה דעתם של הנופשים תהיה נתונה למערכת הבחירות? שאלה טובה. באמצע השבוע הבא הכנסת ה-18 תתפזר, שבועיים לאחר תחילת כנס הקיץ. הכנסת ה-19 תתכנס באמצע אוקטובר, מיד לאחר סוכות, וכפי הנראה אז גם תושבע הממשלה החדשה. על פי כל הסקרים, ללא יוצא מן הכלל, ראש הממשלה הבא צפוי להיות שוב, נתניהו.

גם אתם חושבים שנתניהו הכי מתאים? דברו על זה בפייסבוק

חמישה שבועות לאחר הפריימריז לראשות קדימה, שאול מופז אינו מצליח להמריא. לפחות בשלב זה. למרות שהוא מביא עמו למרוץ רקורד מכובד, שאין לאיש מהמועמדים האחרים, כרמטכ"ל ושר ביטחון לשעבר, הוא אינו נתפש כמי שמתאים לתפקיד החשוב מכל. אחוזי התמיכה בו הם זניחים. יחימוביץ', ח"כית שלא מילאה שום תפקיד מיניסטריאלי, שנעדרת כל רקע ביטחוני, שלא ישבה בחייה באף ישיבת קבינט ולא ענתה לאף טלפון אדום, באף שעה משעות היממה, מצליחה לגרוף כמעט פי שלושה יותר אחוזי תמיכה ממנו.

בשיחה ל"הארץ" אתמול, אמר מופז: "נתניהו חותר לערוך את הבחירות במועד מוקדם ככל האפשר "בעיקר בגללנו, בגללי. הוא לא רוצה לתת לי זמן להתארגן". מופז אמר כי בימים הקרובים ינסה לשנות את דעתה של ציפי לבני שפרשה מהכנסת, ולגייס אותה מחדש לשורות קדימה. יחד עם זאת, הוא מתח עליה ביקורת: "הייתי מצפה ממנהיג קדימה שהפסיד, להפשיל שרוולים ולסייע ליצירה ששמה קדימה, ולא לפרוש ולעשות ספינים מבחוץ".

גם חלוקת המנדטים, לפי כל הסקרים שפורסמו השבוע, כמו גם על פי סקר "הארץ" (בפיקוחו של פרופ' קמיל פוקס מהחוג לסטטיסטיקה באוניברסיטת תל אביב), שיפורסם מחר, צועדת יד ביד עם המגמה הזו: יחימוביץ' והעבודה מבססים את מעמדם כמפלגה הגדולה בגוש המרכז-שמאל. קדימה נאבקת על המקום השני בגוש, מול מפלגתו החדשה של יאיר לפיד.

שאלת ההתאמה לראשות הממשלה אינה היחידה שאמורה להסב קורת רוח לנתניהו, ערב תחילת מערכת הבחירות. שאלנו את הציבור מה דעתו על דבריו הבוטים והחריפים של ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, בסוף השבוע שעבר. דיסקין אמר שאינו סומך על נתניהו וברק שיידעו לקבל החלטות נכונות בעניין הגרעין האיראני, וכינה אותם "בעלי התנהגות משיחית".

ובכן, מסתבר שהציבור, ברובו המוחלט, דוחה את התרשמותו הבלתי מחמיאה בעליל של דיסקין, מהצמד נתניהו-ברק. 51% מכלל הנשאלים, למעלה ממחצית, לא הסכימו אתו, מול רבע מהציבור (25%) שחושב שהוא צודק. נתניהו וברק יכולים לראות בנתון הזה סימן לגיבוי שנותן להם הציבור להמשיך במדיניותם בעניין האיראני. מנגד, דיסקין, שאמר את מה שהוא חושב, צריך לשאול עצמו אם לא ירד נמוך מדי, אם לא שגה בדרך המזלזלת בה התבטא ("המשיחים מקיסריה ופרויקט אקירוב"), ואם לא ירה לעצמו ברגל, או בלשון יותר מלומדת: הוא בא לקלל, ויצא מברך.

Read this article in English: Haaretz poll: Netanyahu the clear favorite heading into Israel's upcoming elections

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ