הקרב על הגיוס |

ליברמן למילואימניקים: נפעל לקדם גיוס לכל, על הסיעות לקיים הבטחתן ולתמוך

גם הצעת החוק החלופית של סיעת העצמאות תעלה לדיון בשבוע הבא. אם 61 ח"כים יתמכו ניתן יהיה לכנס שוב את המושב - גם אם כבר פוזר

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

שר החוץ אביגדור ליברמן אמר אחר הצהריים (חמישי) כי יפעל לקדם את חוק הגיוס לכל, וכי ההצעה תעלה על שולחן ועדת השרים לחקיקה כבר ביום ראשון הקרוב. ליברמן, שנפגש היום עם ראשי מאבק המילואימניקים, אמר כי שוחח בעניין עם יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין שטען באוזניו כי הצעת חוק שתזכה לתמיכת 61 חברי כנסת תביא לכינוס המושב – גם אם כבר עבר החוק לפיזורה בשלוש קריאות.

ליברמן התייחס לדבריו של היועץ המשפטי לכנסת מאתמול, לפיהם אם תתפזר הכנסת כפי שמתוכנן - חוק טל יתארך באופן אוטומטי עד תום שלושה חודשים מכינוסה של הכנסת החדשה. "ריבלין אמר שאם יש 61 חתימות אין לו שיקול דעת וחייב לכנס את הכנסת", הסביר ליברמן. את הצעת החוק הגיש יו"ר ועדת חוקה דודו רותם, חבר סיעתו של ליברמן.

שר החוץ אמר עוד כי "לפי הכרזות הסיעות האחרות - צריכה להיות לחוק תמיכה של 90 חברי כנסת, אנחנו נסתפק ב-61". עוד הוסיף כי "אנחנו לא רוצים לאכול את העוגה לבד - נתמוך בכל היוזמות האחרות שיש בנושא הזה".

ליברמן קרא לחברי "מאהל הפראיירים" לפנות ראשית לשרים המכהנים בוועדת השרים לחקיקה ולוודא כי כל מי שהבטיח לתמוך בשוויון בנטל - יאשר את החוק ביום ראשון. בנוסף, הוא ציין כי סיעת ישראל ביתנו תפנה לחברי הכנסת בכל המפלגות ותבקש את תמיכתם. הוא אמר כי "כדי שהצעת החוק הזאת תעבור, לא רק מבחינה משפטית אלא ציבורית, הצדק חייב להיראות. חייב להיות פה רוב מאסיבי".

שר החוץ ליברמן עם אנשי מחאת המילואימניקיםצילום: אוליבייה פיטוסי

    ביום ראשון תעלה בוועדת השרים לחקיקה גם הצעת החוק החלופית של סיעת העצמאות. לדברי חברת הכנסת ענת וילף "אנחנו מקדמים שתי הצעות חוק פרטיות שתחלפנה את חוק טל. אחת ההצעות תעלה ביום ראשון הקרוב להצבעת השרים והיא מבססת את זכותו הראשית והעדיפה של צה"ל לגייס את כל מי שהוא צריך מקרב מחזורי בני ה-18 ומחייבת את כל מי שאינם מגויסים לשרת שירות אזרחי בן שנה. לאחר מכן כולם משוחררים לשוק העבודה", אמרה וילף שהוסיפה כי "חוק זה מבטל בפועל את 'תורתו אמנותו' כמנגנון פטור משירות. כמו כן, הצעת החוק הנ"ל היא התכנית היחידה שמבוססת על תפישת הביטחון של צה"ל".

    בועז נול ועידן מלר מראשי "מאהל הפראיירים" אמרו בתום הפגישה כי "אם שרי הליכוד וראש הממשלה בראשם לא יצביעו בעד הצעת החוק בועדת השרים לחקיקה, יטיל הדבר צל כבד על אמינותו של ראש הממשלה, לאחר ההבטחות המפורשות שנתן רק ביום ראשון".

    נכון לשלב זה אמור חוק טל להיות מוארך באופן אוטומטי עד לכינונה של ממשלה חדשה, זאת לפי חוקי הכנסת ולמרות שההתנגדות לו היא הסיבה שבה תולות המפלגות את פירוק הממשלה הנוכחית. סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, קרא בתוך כך למפלגות לחבור ליוזמת ליברמן להעביר את חוק השוויון בנטל לפני הבחירות. "יש שעת כושר היסטורית להעביר חוק לשירות חובה לכל בכנסת הזו ואסור להחמיץ אותה", אמר.

    הזינו שם שיוצג באתר
    משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ