תקנון "יש עתיד" מבטיח ללפיד שליטה בלתי מעורערת

לפי תקנון המפלגה החדשה, לפוליטיקאי הטרי כוח חריג ביחס ליו"רים במפלגות אחרות: שתי כהונות רצופות, קביעת הרשימה לכנסת ומינוי כל בעלי התפקידים

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

יאיר לפיד מקבל זכויות שליטה גורפות במפלגה, והוא יהיה זה שיקבל את כל ההחלטות החשובות שיהיו על הפרק - כך עולה מתקנון "יש עתיד" שהגיש לפיד לרשם המפלגות. התקנון מעניק כוח רב באופן משמעותי ליו"ר המפלגה ביחס למפלגות אחרות המכהנות בכנסת.

לפי התקנון שפרטים מתוכו נחשפו הערב (חמישי) בחדשות 2, יו"ר המפלגה יהיה זה שיקבע את רשימת המועמדים לכנסת ואת סדר שיבוצם. בנוסף יהיה רשאי לשבץ ברשימה מתמודדים שאינם חברי מפלגה, וזאת עד לרבע ממספר המועמדים הכולל. התקנון מבטיח ללפיד כהונה כפולה כיו"ר - לא רק בכנסת הקרובה אלא גם בזו שאחריה, ולא ניתן להדיחו בתקופה זו. גם לאחר תום תקופה זו יהיה רשאי להתמודד שוב על התפקיד.

לאחר הבחירות, יו"ר המפלגה יהיה זה שמוסמך להחליט אם המפלגה תצטרף לקואליציה, לנהל את המשא ומתן הקואליציוני, וכן להקצות את תפקידי השרים וסגני השרים שיינתנו למפלגה. היו"ר הוא זה שימנה את הנהלת המפלגה וכן את בעלי התפקידים בה - החל מדובר, המשך בגזבר וכלה ביועץ משפטי ומורשי חתימה. הוא יהיה רשאי להביא הצעה למפלגה בכל עת, והיא תדון בהזדמנות הראשונה ותוך לא יותר מ-30 יום.

היו"ר ישמש גם כיו"ר הנהלת המפלגה ובכל מקרה שבו תהיה אי הסכמה בסיעה דעתו היא זו שתכריע. המפלגה תקים ועדת בחירות שתנהל את תהליך הבחירות למרכז המפלגה, והחלטות ועדת הבחירות יתקבלו פה אחד. במקרה שחברי הוועדה לא יגיעו להסכמה, דעתו של היו"ר תקבע. בכל מקרה שבו האחריות לקבל החלטה לא תהיה בידי מוסדות המפלגה - לפיד יהיה זה שיקבל אותה.

גם מחברי המפלגה יש ללפיד דרישות שחלקן כבדות משקל - המצטרפים חייבים להזדהות עם מטרות המפלגה ולהתחייב בכתב לקבל עליהם את הוראות התקנון. עוד תיאסר קבלת חברים שהשתייכו למפלגה אחרת בחצי השנה האחרונה. יחד עם זאת לפיד יוכל לאשר קבלת חבר למפלגה שלא עומד בתנאים אלה. לא יורשו להצטרף מי שעברו עבירה שיש עמה קלון או ישבו בכלא.

יאיר לפיד נואם בפני פעילי מפלגתו החדשהצילום: אלון רון

ברשימת מאה המייסדים שהעביר לפיד לרשם המפלגות כחלק מתהליך הרישום, חברים אמו שולמית, אשתו ליהיא ובנו יואב. עוד חברים היועץ האסטרטרגי אורי שני; אלינור מילצ'ן - בתו של אחד מבעלי ערוץ 10 ומפיק הסרט "אשה יפה" ארנון מילצ'ן; הנגן המלווה אותו, תמיר הרפז; איש העסקים קובי מויסה שהוזכר כמועמד לשמש מנכ"ל המפלגה; המשורר רוני סומק; הג'ודוקא יואל רזבוזוב; וד"ר רות קלדרון. עוד ברשימה המאמן האישי של לפיד והמאפרת שלו.

לצד אורי שני שצפוי לשמש יועץ פוליטי ללפיד, מי שינהל עבורו את הקמפיין יהיה יורם באומן, מבעלי משרד הפרסום באומן בר ריבנאי. באומן אישר אתמול כי הוא זה שינהל את הקמפיין. המשרד גם היה אחראי לתוכן האתר החדש של לפיד שעלה לאוויר השבוע.

לפיד הציג השבוע את הפרק הנוגע לצבא במצע שלו בכנס פעילים ראשון שהתקיים באוניברסיטת תל אביב. לפי ההצעה, אשר עיקריה עוצבו לפי רעיונותיהם של ראש אכ"א לשעבר האלוף אלעזר שטרן והעיתונאי עופר שלח, החרדים יקבלו פטור מגיוס לתקופת ביניים של חמש שנים שבה יוכלו לעבוד ולא יתחייבו ללמוד בישיבה כתנאי לאי גיוסם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ