הח"כים יוצאים למרוץ גם על גיוס התרומות

אופיר בר-זהר
אופיר בר-זהר

ההערכות על הקדמת הבחירות אמנם ליוו את המערכת הפוליטית זמן מה, אך המהירות שבה יצא המהלך לפועל מרגע ההחלטה השאיר את חברי הכנסת בלוח זמנים צר להיערכות לפריימריז. לפי אתר מבקר המדינה, מרבית חברי הכנסת במפלגות הליכוד, קדימה והעבודה עדיין לא גייסו תרומות לפריימריז הקרובים, ויצטרכו לעשות זאת בתקופה הקרובה. לפי חוקי מימון מפלגות סכום התרומה המקסימלי לאדם בודד הוא כ-11,000 שקל.

רוב הח"כים במפלגת הליכוד עדיין לא החלו לגייס כסף, אלא אם קיבלו תרומה בשבועות האחרונים ונמצאים עדיין במסגרת החוקית לדיווח על התרומה לאתר מבקר המדינה. שרים וח"כים שכן הספיקו לדווח על תרומות נרחבות יחסית הם שר החינוך, גדעון סער, אשר גייס מתחילת השנה סכום של 48 אלף שקל מששה תורמים, חלקם מישראל וחלקם מארה"ב. משפחת אפלבאום מקליפורניה תרמה לו סכום כולל של 20,000 שקל בתרומות של שני בני משפחה.

שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, הצליחה לגייס ב-2012 סכום של 92 אלף שקל וב-2011 30 אלף שקל, כולם מתורמים אמריקאיים. שר ההסברה, יולי אדלשטיין, דיווח על גיוס כספים לאורך 2011 ו-2012, גם במקרה זה רובם המכריע מתושבים אמריקאיים, בסכומים של 56 אלף שקל ב-2012 ו-79 אלף שקל ב-2011. חבר הכנסת אופיר אקוניס גייס בשנתיים האחרונות 64 אלף שקל, כולם מתורמים ישראלים.

במפלגת קדימה מוביל בגיוסים הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ, עם תרומות בגובה 642 אלף שקל, אותן החל לגייס כבר ב-2010. מאחר וחלוץ אינו מכהן כח"כ, הוא רשאי לגייס גם סכומים גבוהים באופן משמעותי מתורם בודד והוא מחזיק בתרומה בודדת של 372 אלף שקל מג'פרי סילברמן, איש עסקים משיקגו. עוד קיבל חלוץ תרומה בגובה 90 אלף שקל מתושב שיקגו נוסף בשם ויליאם אקהרדט.

חבר קדימה נוסף שלא משמש כיום ח"כ אך נערך לחזרתו לכנסת הוא צחי הנגבי, שגייס השנה 156 אלף שקל ו-77 אלף שקל ב-2011. התרומה הגדולה ביותר ניתנה לו על ידי פיליפ לוין מפלורידה, ואילו אשת העסקים הישראלית גליה אלבין תרמה לו 15 אלף שקל. חלק מחברי הכנסת המכהנים של קדימה הספיקו לגייס סכומים פחותים בהרבה של עשרות אלפי שקלים בודדות וביניהם שלמה מולא, יואל חסון, יעקב אדרי ונחמן שי.

במפלגת העבודה בולט חבר הכנסת אבישי ברוורמן, אשר שימש בעבר נשיא אוניברסיטת בן גוריון ובכיר בבנק העולמי. ברוורמן דיווח על תרומות ב-2010 וב-2011 בסכום כולל של 206 אלף שקל. בין התורמים רשימה מכובדת של אנשי עסקים שביניהם רעיה שטראוס, אירית איזקסון, מוריס קאהן ושלום זיידלר.

תגובות