דרעי רוצה לחזור אך לא החליט איך, מתי ולאן

יו"ר ש"ס לשעבר לא יציג את מפלגתו החדשה בשבוע הבא, גם בגלל חשש מעימות עם הרב יוסף. מקורביו אומרים שהוא ממתין לתום ימי האבל על אביו

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

כבר יותר משלוש שנים שהוא מצהיר בפומבי שהוא חוזר, דרוך וערוך לקראת מערכת הבחירות הנוכחית לכנסת - אך ברגע האמת נראה כי אריה דרעי מתלבט. יו"ר ש"ס לשעבר גנז תוכנית להציג את מפלגתו החדשה כבר בשבוע הבא, וזאת משום שהוא מעדיף להרוויח עוד זמן לפני שייצא לציבור ויסתכן בצעד פוליטי שאין ממנו חזרה. אם לא יהיה שינוי, נראה כי דרעי ישמור לפי שעה על פרופיל נמוך. אחד ממקורביו אמר כי הוא "החליט להימנע ממסיבות עיתונאים וכנסים המוניים עד שיסתיים חודש האבל על מות אביו", עוד שבועיים וחצי. לפי לוח הזמנים הזה יישארו לדרעי שלושה חודשים וחצי עד יום הבחירות.

ועד אז, דרעי מתייעץ. בעוד שתומכיו תוהים אם ומתי הוא יבקש ברכה מפטרונו לשעבר הרב עובדיה יוסף, דרעי נסע אתמול לבני ברק והתייצב בביתו של הרב אהרן לייב שטיינמן, ראש מועצת גדולי התורה של מפלגת דגל התורה. דווקא עם המנהיג הליטאי בחר דרעי לגולל את לבטיו הפוליטיים ושיתף אותו במחשבות סביב סוגיות קריטיות כמו שאלת גיוס חרדים לצה"ל. דרעי גם מתייעץ נמרצות עם הרב שלום כהן, חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס, מקורבו, בניסיון להגיע לתשובה הנכונה.

דרעי הגיע למסקנה, כי לא נכון יהיה להתייצב ציבורית מיד אחרי שהכנסת תחליט על הקדמת הבחירות. דרעי רצה להתייצב כנציגם של עניי ישראל וכמגשר בין דתיים לחילונים, ובעיקר לנסות להצדיק את החלטתו לצאת לדרך פוליטית משלו, בנפרד מש"ס. הוא רצה, עדיין רוצה, לומר שהוא לא מעוניין לקחת קולות מש"ס, אלא להשלים אותה ולפנות לציבור שממילא לא מצביע למפלגה החרדית.

עם זאת, הוא יודע היטב עד כמה טעונה ולא מדויקת הכרזתו, וכי מסע הלחצים סביבו לחזור למפלגת האם, או להסיר את מועמדותו, לא ייגמר בזאת.

האם מסע הבחירות הזה יהפוך, כפי שמאיימים רבים, למרחץ דמים פוליטי באגף החרדי-ספרדי, עם קלטות והשמצות וחשיפת פרטים מביכים על ראשי ש"ס? גם דרעי וגם יריביו לא יודעים עדיין את התשובה.

בתום האבל

רק ביום ראשון האחרון הוא קם משבעה על מות אביו, אליהו דרעי. בימי האבל הוא ישב עם בני משפחתו באוהל אבלים ענק שהוקם בשכונת הר נוף בירושלים, במעמד שהיה לו, מעבר ליגון האישי, גם היבט פוליטי. בעזרת יועצי התקשורת שלו, דרעי נראה בימי האבל כמנהיג בלתי מעורער, קונצנזוס סוחף בקרב האליטות השלטוניות בישראל, עם קשרים ענפים.

רשימה חלקית של המנחמים כוללת את נשיא המדינה פרס וראש הממשלה נתניהו, אדמו"רים ורבנים מכל החוגים, טייקונים ופרקליטי צמרת, ומחצית משרי הממשלה, בהם שר המשפטים יעקב נאמן שהגיע עם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין.

אריה דרעי בשבעה על אביו, בשבוע שעבר. עסוק בהתייעצויות כדי לקבל החלטהצילום: כיכר השבת

דרעי העבריין המורשע נשכח, כעת זהו איש ציבור לגיטימי. חשובה לא פחות העובדה שהרב עובדיה יצא מגדרו כדי לחלוק כבוד לנפטר, ודרעי זכה לביקור תנחומים של יריבו השר אלי ישי.

ימי האבל הרחיקו את דרעי מעשייה פוליטית, אבל הם שיקפו תמונת מצב ערב ההכרעה. דרעי הוא אביר הברנז'ה הפוליטית, אבל עדיין עליו להוכיח מה כוחו האמיתי בקרב הבוחרים. סקר "דחף" שפורסם בתחילת השבוע, מיד לאחר השבעה, נתן תשובה חותכת: שלושה מנדטים בלבד למפלגה נפרדת בראשותו, כלומר סביב אחוז החסימה. אם יעמוד בראשות ש"ס, המפלגה תעמוד פחות או יותר במקום - 11 מנדטים. עם הנתונים האלה, שבאו אמנם לפני ההודעה הרשמית של דרעי על התמודדות, אלי ישי נשם לרווחה, ויכול היה להכריז אתמול כי אין תסריט שבו אלי ישי לא עומד בראשות ש"ס ב-4 בספטמבר.

סקרים אופטימיים

במחנה דרעי מעדיפים להסתמך על סקרים אופטימיים יותר, פנימיים, המנבאים שבעה מנדטים למפלגה בראשותו, אבל דרעי בלחץ: מצד אחד, כבר יותר משלוש שנים הוא מדבר על חזרה לפוליטיקה, אנוס לרוץ בכל מקרה, ומצד שני הוא מגיע לרגע האמת לא מוכן, בלי מפלגה, עם סיכונים עצומים, עם תוכנית פוליטית דינמית שתושפע מהרבה משתנים שאינם תלויים בו. בסתר לבו, דרעי זועם על נתניהו שהפתיע עם מועד בחירות כל כך קרוב.

השאלות שעולות הן האם הוא מקים "מפלגת מדף", שנועדה ללחוץ על ש"ס לאמץ אותו חזרה אל חיקה? האם יתמיד בדרכו העצמאית גם אם זו תכלול סקרים מדכדכים וגם עימות עם פטרונו לשעבר הרב עובדיה?

תשובות שונות אפשר לשמוע ממקורבים שונים של דרעי. יש מי שאומר שדרעי מקווה לרוץ בנפרד, אבל להתאחד עם ש"ס בסיעה משותפת לאחר הבחירות, בדומה למודל של אגודת ישראל ודגל התורה. מקורבים אחרים אומרים כי דרעי הולך לדרך עצמאית, וכי גם הפצת קלטת ישנה שבה הרב עובדיה יוסף מדבר בגנותו, כפי שמאיימים במחנה ישי, לא תניא את דרעי מתוכניתו. שני המחנות - זה של ישי וזה של דרעי - מאיימים כי לא יהססו להפוך את הספינים לסכינים, וכי הם אוגרים תחמושת שתקרע את הציבור החרדי הספרדי.

אבל מה יעשה דרעי מול פנייה נרגשת של הרב עובדיה בנוסח "אריה, חזור הביתה?". אחד מאנשיו הודה, כי יותר מאשר הקללות נגדו, מה שמאיים על דרעי הוא חיבוק מצדו של הרב עובדיה ומצדם של גורמים פוליטיים ורבניים אחרים. לדבריו פניות כאלה יקשו על דרעי אבל לא יסכלו את תוכניתו להתמודד בנפרד. למרות הדברים האלה, מבחינת הציבור הרחב יקשה מאוד על דרעי להצדיק פלגנות. הוא יודע שגם תומכיו השרופים בש"ס מעדיפים "סוף טוב" לסיפור, שבו דרעי מחזיר עטרה ליושנה במסגרת ש"ס.

מי שעשוי להטות את הסיפור לכאן או לכאן הוא הרב משה יוסף, בנו הצעיר והמשפיע של הרב עובדיה, שסייע לאלי ישי לבסס את שלטונו בש"ס מאז 1999. הוא נחשב עדיין מקורב לישי, אבל בשנה האחרונה הוא הפשיר את יחסיו עם דרעי, ובמחנה החרדי-ספרדי יצפו ממנו לדאוג לאותו סוף טוב, גם אם הוא חסר תוחלת. בש"ס יודעים, כי סוף רע, עשוי לקרוע את המחנה של ש"ס סופית. בסביבתו של הרב עובדיה אומרים, כי הדבר היחיד שמעניין את משה יוסף הוא לא הציבור אלא בריאותו של אביו, וכי הדבר האחרון שאביו זקוק לו הוא להיווכח כיצד אנשיו אוכלים אחד את השני חיים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ