רוני סומק מסביר מדוע הוא נמנה עם מייסדי מפלגת "עתיד"

"אני מכיר את יאיר כמעט 30 שנה. אני מרגיש שיאיר נולד בחדר הלידה של המנהיגים, והרבה יותר קל לו להוליך דברים כשהוא יושב בקצה השולחן"

מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי

השבוע נרשמה מפלגתו של יאיר לפיד "יש עתיד". אחד ממייסדיה הרשומים הוא המשורר המוערך והזוכה בפרסים רוני סומק, ש"אלג'יר", "אספלט", "גן עדן לאורז" ו"המתופף של המהפכה" נמנים עם ספריו.

רוני סומק, מה פתאום הפכת למייסד מפלגה?

"אני מכיר את יאיר כמעט 30 שנה, ואם אני צריך לנסח שלוש שורות לכרטיס הביקור שלו, הייתי אומר שיאיר זה האיש שבחדר העבודה שלו תלוי תצלום של מוחמד עלי ובספרייה שלו אפשר למצוא את כל הספרים של ויסלבה שימבורסקה. אני עד היום הצבעתי בעד מפלגות חסרות סיכוי, הייתי אחד מ-1,118 אנשים שהצביעו בעד כיכר הלחם, פעם אפילו לקחו אותי לנסח את השורה השלישית במצע של ויקטור תייר, המצע היה לשתות בירה. הצבעתי, כמובן, לרבין, אבל כשיאיר אמר לי שהוא רוצה עכשיו לאיית את המלה פוליטיקה, הרגשתי פתאום בתור אזרח המדינה שהנה סוף-סוף מפלגה שאני אחזיק את הפתק מעל הקלפי לא ביד רועדת. ולמה? כי לפני 40 שנה, כשהייתי באחת ההפגנות של הפנתרים השחורים, באה בחורה שנראתה הכי לא פנתר שחור וצעקה שאנחנו מדינה של ברית מילה, כי לקטנים חותכים והגדולים אוכלים עוגות. יש שני דברים שאני יודע שיאיר ילך בעניינם עד הסוף: דבר ראשון הוא ינסה להוריד את קו העוני מהרף של חצי מיליון ילדים רעבים שאני קורא להם ילדי המקרר הריק, ודבר שני, יש לי הרגשה שהוא ייכנס למגרש הזה שנקרא חינוך וינסה להעלות את הדגל מחצי התורן לראש התורן. ולמה אני במייסדים? כי צריך גם שורה של מוחאי כפיים לאלה שעולים לשחק על המגרש האמיתי".

אבל גם מטרות המפלגה וגם האנשים שהתפרסמו כמיועדים לרשימה מבהירים שהיא רחוקה מהפנתרים השחורים ומכיכר הלחם מרחק מזרח ממערב, והמלים מזרח ממערב רלוונטיות כאן במיוחד.

"אני עוד לא יודע מי האנשים שיקיפו את יאיר, אבל אני מרגיש שהוא יכול להיות פה לאותם ילדי המקרר הריק".

איך הוא יכול? הוא בא ממקום כל כך שבע.

המשורר רוני סומקצילום: אלון רון

"נכון, הוא בא מבית שבע, אבל הוא לא חייב להתחיל בשביתת רעב בשביל להבין את המלה רעב. יש לו טונות של רגישות להבין את הדברים האלה. הפחד שלי שהילדים האלה, שגדלים במציאות של שיניים ריקות, עוד כמה שנים הפנתרים השחורים של שנות ה-70 ייראו לידם חיות מחמד, וצריך שיבוא איזה נמר לג'ונגל הזה ויעשה קצת סדר".

יאיר לפיד הוא נמר?

"בעיני הוא נמר. גם אם לפעמים יש התייחסות לפרווה שלו".

אין במטרות המפלגה אף מלה על צמצום פערים. למה?

"יש שינוי סדר עדיפויות לחינוך ודיור".

כן, אבל בדגש על חיזוק מעמד הביניים.

"אנחנו לא חייבים כל פעם לחפש את המנהיג האותנטי שצומח מתוך השכונה. המנהיג שצומח מתוך השכונה יכול להיות פוטוגני מאוד בחלון הראווה של המפלגה החדשה, אבל יאיר לפיד הוא זה שילחץ לו יד, שיפתח לו את הדלת".

אתה מדבר כאילו המנהיג האותנטי זה קונספט שנכשל, אבל למעשה היה לנו בקושי ניסיון אחד כזה, כל המנהיגים שלנו היו לבנים ושבעים.

"כן, אבל זה לא פוסל אותם. רופא לא צריך להיות חולה במחלות שהוא מטפל בהן".

אבל בינתיים כל הגברים לבנים והשבעים ממשיכים למלא את כל המשבצות ואין מקום וסיכוי לאחרים לצמוח. מה, אין חדרי לידה למנהיגים שנולדים בהם גם סוגים אחרים של אנשים?

"לא, אני בטוח שיש. את יודעת מה, תראי מה עושה ידידי הטוב מאיר כהן בדימונה. מאיר כהן זה מנהל בית ספר, שנבחר להיות ראש המועצה, והוא ממשיך את דרכם של אנשים כמו ז'ק אמיר שהיו בדימונה ואני רואה שם מודל גדול של מנהיגים. אני רואה את לחיאני".

זאת אומרת שזאת תקרת הזכוכית שלהם, הכי גבוה שהם יכולים להגיע זה בת ים ודימונה.

"אז אני אגיד שאני אשמח מאוד שאנשים כמו לחיאני ומאיר כהן יהיו במפלגה הזאת".

וכמייסד יש לך אמירה או שזה רק ברמת המלצות?

"זה ברמת ההמלצות".

כלומר, אתה לא מתכנן להיות חלק. הוא לא הציע לך להיות חלק מהרשימה עצמה?

"לא, בכלל לא היינו בקטע של להציע או לא להציע".

כי לפני חצי שנה הוא אמר בראיון שהוא היה רוצה לראות אותך שר התרבות.

"זה מטאפורה, זה לא...".

אתה רוצה להית שר התרבות?

"אנשים שהולכים לפוליטיקה, סוליות הנעליים שלהם נוגעות בקרקע, אני מרגיש שאני איזה מילימטר מעל אותה קרקע, אז אני עדיין שומר על זכות הריחוף".

למה שיאיר לא יצטרף למפלגת העבודה או לקדימה ויתרום, בין השאר, נגיד ליציבות של המערכת, שזה גם דבר חשוב?

"כי אני מרגיש שיאיר נולד בחדר הלידה של המנהיגים, והרבה יותר קל לו להוליך דברים כשהוא יושב בקצה השולחן מאשר מישהו שהוא מקשיב ונותן יד למעגלים שאחרים ציירו אותם".

אפשר לעשות קדנציה כחבר כנסת ואחר כך להנהיג מפלגה.

"יש הרגשה שהרצון שלו לסמן את קו הזינוק ולהתחיל מהתחלה הוא סוג מסוים של לקיחת אחריות, זאת אומרת אני מסמן קו, אני נועל את נעלי הריצה שלי ומתחיל לרוץ ואתם תבואו ותהיו. ואני חושב שעל ידי זה הוא גם יכול יותר להטביע את טביעת האצבעות שלו. חוץ מזה, על פי עקרונות המפלגה שהוא מקים, הוא רוצה אנשים שאין להם קילומטראז' פוליטי".

דיברת על תכונותיו התרומיות של יאיר. מאז שהוא הודיע שהוא הולך לפוליטיקה התפרסמו לגביו דברים כמו התואר בבר-אילן שמעוררים אי-נוחות וגם טעויות עובדתיות בטורים, בספר על התנ"ך ובדיבור לפני תלמידים, טעויות שמקלקלות את התמונה.

"אני בטוח שיחפשו, וכנראה שימצאו עוד, אבל אני מזכיר לך את המשפט האחרון באחד הסרטים שאני הכי אוהב שזה 'חמים וטעים' - 'Nobody's perfect'".

אבל כשזה הדבר המרכזי שלך, יושרה ואיכות, כי אין לך עשייה להוכיח, זאת בעיה.

"נכון, אבל במקום להאיר על זה באור של פנס כיס אז מכוונים על זה בפרוז'קטור. אבות המזון שיש בדבר הזה שנקרא יאיר לפיד הם כל כך טובים שהדברים האלה הם בעיני חשובים, אבל לא חשובים מספיק. אלה דברים שאדם יכול גם לשפר. אני עונה עכשיו תשובה ככה, מאוד חברית, זה לא הדבר שהופך אותו לפחות ראוי".

אני מבינה שהציבור כבר פונה אליך עם הצעות חוק.

"נסעתי היום בכביש 6, היה פקק, ופתאום הודיעו ברדיו (את שמו כמייסד המפלגה - מ.מ.) אז מישהו פותח חלון ואומר לי: תגיד ליאיר לפיד שיעשו חוק - את מבינה, שיעשו חוק - שאם יש פקק בכביש, לא מחייבים בתשלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ