המערכת הפוליטית בתזזית בחירות |

ברק נגד לפיד: התקנון שלו גרוע מזה של מפלגת הבעת' בסוריה

בחוג בית שקיים אמר יו"ר העצמאות: עמדות יחימוביץ' שמאליות בהרבה משל מקימי מפלגת העבודה; לימור לבנת: ברק יהווה נטל אלקטורלי על הליכוד

אופיר בר-זהר וצבי זרחיה
אופיר בר-זהר וצבי זרחיה

יו"ר מפלגת העצמאות, אהוד ברק, תקף בחוג בית שקיים בעין שמר את , שכינה אותו ואת ונתניהו "המשיחים מאקירוב וקיסריה". ברק רמז כי לדיסקין "עלה השתן לראש". "אני לא מומחה בחקלאות ובחילוף חומרים. יש נוזלי גוף כשהם מגיעים למקומות הלא נכונים...פתאום מצטטים אנשי מעשה, מצטטים מהנביאים...זה יש פה איזה שבירה של כלים".

בהקלטות שנחשפו הבוקר בגלי צה"ל התייחס ברק גם שמעניק לו כוח חריג ביחס ליו"רים אחרים: "אתה קורא את החוקה ומתסבר...לא בטוח שמפלגות הבעת' יש כל כך הרבה סמכויות שמופיעות אצלם". ברק גם התייחס למעורבותו של אולמרט בנעשה במפלגת "יש עתיד": "כאשר אני רואה מאחורי ראשו את צילו המדריך והמכוון של ראש חבורת אולמרט אני מיד נהיה מוטרד".

בדבריו, התייחס ברק גם ליו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ'. "העמדות שלה הם הרבה שמאלה...האנשים שהקימו את העבודה והיו צריכים לשאול את עצמם איפה העמדות של יחימוביץ' ואיפה העמדות המסורתיות לא היו מוצאים את עצמם".

אף שברק מביע ביטחון בכניסת מפלגתו "עצמאות" לכנסת נמשך העיסוק באפשרות כי מקומו ישוריין בליכוד. באשר לאפשרות זו אמרה אחר הצהרים השרה לימור ליבנת (ליכוד) כי הוא מהווה "נטל אלקטורלי" על המפלגה.

הערב תיפתח ועידת הליכוד בנאום של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולפי הערכות של בכירים בליכוד, הוא עתיד להכריז בנאומו על הקדמת הבחירות הכלליות לכנסת. הפריימריז במפלגה צפויים להתקיים בשבוע שיתחיל ב-10 ביוני. בליכוד שואפים להעביר את החוק לפיזור הכנסת ולפזרה כבר מחר, או לכל היותר מחרתיים.

בליכוד מצפים בדריכות לפתיחת הוועידה, שכן במסגרתה עתיד נתניהו לשנות את הכללים הנהוגים כיום ולהגדיל את הרשימה הארצית על חשבון הרשימה המחוזית. זאת, כדי לאפשר לכמה שיותר חברי כנסת מכהנים להיכנס גם לכנסת הבאה.

לדברי מקור בליכוד, הצעד הזה ייתקל בהתנגדות של פעילים מרכזיים, המעוניינים להיבחר במקומות השמורים למחוזות, בהם ראשי ערים, ראשי סניפים בליכוד ועוד. לפי המסתמן, הקמפיינר של המפלגה בבחירות אלה יהיה מוטי מורל, שעבד עם המפלגה בקמפיין 1996.

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אמרה אתמול כי תשקול לחבור לליכוד בהקמת קואליציה אחר הבחירות, אם תרגיש שהיא תוכל להשפיע על המתרחש בישראל. יחימוביץ' אמרה, בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2, כי "במקרה שהליכוד יקבל מעט מנדטים ויהיה אפשר לייצר פה סדר יום אחר, נשקול שותפות כזאת. המפלגות האחרות בגוש ירוצו ריצת אמוק לנתניהו וירצו לשבת בקואליציה, יהיה מה שיהיה". עוד אמרה יחימוביץ' כי אם תהיה ראש ממשלה, תפתח באופן מיידי בשיחות על הסדר מדיני עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, וכן תטפח את היחסים עם מצרים וטורקיה.

"לפיד תומך בפורנו בלי להתבייש"

במפלגת קדימה האשימו בסוף השבוע את יחימוביץ' כי היא מתואמת עם הליכוד. בסביבת יו"ר קדימה, שאול מופז, אמרו אתמול כי "יחימוביץ' ונתניהו מנהלים מתקפה מתואמת ומתוזמנת נגד קדימה". המקורות הוסיפו כי קדימה אינה מתכוונת להבליג עוד על הדברים ומסרו כי "ליחימוביץ' אין ולו ניסיון מינימלי בשום תחום. בשורה התחתונה הצבעת שלי - קיבלת ביבי".

בתגובה לדברי יו"ר העבודה, אמר אתמול בכיר בליכוד כי יחימוביץ' אינה צפויה להיות אחת האופציות הראשונות להרכבת ממשלת נתניהו אחרי ה, וכי מופז ומפלגתו של יאיר לפיד יהיו אפשרויות יותר מתקבלות על הדעת. זאת, בשל עמדותיה הכלכליות של יחימוביץ', שאינן עולות בקנה אחד עם כוונות הליכוד. עוד אמר הבכיר כי "המשותף בינינו לבין מופז ולפיד אף גדול יותר מהמשותף לנו עם ליברמן". בישראל ביתנו אמרו, בתגובה לדברים, כי "נדבר אחרי הבחירות".

בסוף השבוע ספג המועמד יאיר לפיד ביקורת בעמוד הפייסבוק שלו על הטור השבועי שפרסם בעיתון "ידיעות אחרונות", שבו הביע אהדה לצפייה בפורנו. לפיד כתב על דיווח שארגון אל-קאעידה השתמש בסרטי פורנו כדי להעביר מסרים מוצפנים, וכתב כי "יש להקים יחידה מיוחדת באמ"ן שתעסוק בחשיפת המסמכים. אני מניח שלא יהיה קל למצוא חיילים צעירים שיסכימו לשבת ולראות פורנו מהבוקר עד הערב, אבל אם צריך עזרה, הם תמיד יכולים לקרוא לי למילואים".

גולשים וגולשות בפייסבוק הביעו כעס על דבריו. "אתה רוצה להיות שר בממשלת ישראל ובו-זמנית אתה תומך באופן גלוי מבלי להתבייש בפורנו?", שאלה הגולשת נריה. "אחרי מה שכתבת בטור האחרון על פורנוגרפיה, איבדת את תמיכתי באופן סופי", כתבה הגולשת יעל.

לפיד התייחס לשאלות ולביקורת בעניין המצע של מפלגתו "יש עתיד", המקנה לו שליטה מוחלטת במפלגה. הוא הסביר כי "המטרה היא לייצב ולאזן את המפלגה בשנותיה הראשונות, ולמנוע תופעות מכוערות כמו קבלני קולות ומפקדי ארגזים, שראינו במפלגות אחרות". עוד אמר שהרשימה של מפלגתו מוכנה, ותפורסם במועד קרוב יותר לבחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ