ישראל ביתנו מבקשת לדחות בשבוע את פיזור הכנסת כדי לאשר את חוק הגיוס לכל

לדברי יו"ר הסיעה אילטוב, רוב סיעות הבית הביעו תמיכה בהצעת החוק של מפלגתו, וישנה הזדמנות להעביר את הצעת החוק עוד לפני הבחירות

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

יו"ר סיעת ישראל ביתנו רוברט אילטוב קורא ליו"ר הקואליציה זאב אלקין לדחות בשבוע את ההצבעה על פיזור הכנסת, על מנת להעביר בפרק זמן זה את הצעת חוק גיוס לכל של מפלגתו, האמור לשמש חלופה לחוק טל. לדברי ח"כ אילטוב, מאחר ורוב סיעות הבית הביעו תמיכה בהצעת החוק של ישראל ביתנו אין כל סיבה למהר ולפזר את הכנסת, כאשר ישנה הזדמנות אמיתית להעביר את הצעת החוק עוד לפני הבחירות.

יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן אמר בשבוע שעבר כי לפי הצהרות המפלגות השונות, יש רוב של 90 ח"כים להצעת החוק, וכי במפלגה יסתפקו גם ב-61. החלטתו של היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, כי החוק לא מאפשר כינוס הכנסת בפגרה בגין הצעת חוק פרטית, גם במקרה ש-61 חברי כנסת יחתמו עליה, סתמה את הגולל על כוונתו של ליברמן להעביר את החוק בפגרה.

לאחר הודעת ישראל ביתנו הצטרפה גם מפלגת קדימה לדברים וקראה להעביר את החוק בהקדם האפשרי. לפי הודעת קדימה, "היא קוראת לכל הסיעות "להפסיק את הקומבינה והדילים" ולהעביר את חוק שירות לכל עוד בכנסת הנוכחית. עוד הוסיפו במפלגה כי "נוצרה הזדמנות היסטורית שאסור לפספס".

שר החוץ אביגדור ליברמן בכנס של ישראל ביתנו בירושליםצילום: אמיל סלמן

יחד עם זאת נראה כי תקוות המפלגות להעביר את החוק ייכזבו, שכן בלשכת יו"ר הקואליציה זאב אלקין עומדים על כך כי הצעת החוק לפיזור הכנסת תוגש כבר מחר (שני). בלשכה הסבירו כי "יש סיכום עם המפלגות האחרות, ואנו מקווים שכולם יעמדו בו. הכוונה היא כי הכנסת תפוזר כבר מחר, זה מה שסוכם".

גורמים בכנסת התייחסו היום לאפשרות כי חלק מהמפלגות ייסוגו מכוונתן לתמוך בהקדמת הבחירות. לדברי הגורמים נתניהו הוא הגורם היחיד שמעוניין בהקדמת הבחירות, והסיעות האחרות דווקא עלולות להיפגע מהמהלך.

ועדת השרים לחקיקה תדון היום ב-6 הצעות חוק פרטיות שיזמו מפלגות האופוזיציה בדרישה לפזר את הכנסת ה-18. מדובר, בין היתר, בהצעות שהניחו מפלגות העבושה, מרצ, חדש ורע"מ תע"ל. השרים צפויים להחליט אם הקואליציה תתמוך בהצעות אלה או להתאחד סביב הצעת החוק הממשלתית בנושא.

האם נכון להקדים כעת את הבחירות? בואו לדבר על זה בפייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ