נתניהו: לא אכנע לסחטנות, עדיפה מערכת בחירות קצרה

ראש הממשלה הסביר בפני ועידת הליכוד מדוע בחר להקדים את הבחירות לספטמבר. "לא אתן יד למערכת בחירות של שנה וחצי שתפגע במדינה", אמר

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (ראשון) לראשונה להקדמת הבחירות ל-4 בספטמבר. נתניהו מנה תחילה את הישגי ממשלתו בפני באי ועידת הליכוד בתל אביב - ולאחר מכן הסביר למה הוא מעדיף לקיים מערכת הבחירות בעוד חודשים ספורים.

"מזה עשרות שנים לא היתה ממשלה כל כך יציבה", הבהיר נתניהו, "אבל מתחילתה של השנה הרביעית של הממשלה ראינו סימנים רבים שהיציבות הזאת מתחילה להתערער, וחוסר יציבות פוליטית תמיד מביא לסחטנות ולפופוליזם שפוגעים בביטחון, פוגעים בכלכלה ובחברה".

ראש הממשלה הוסיף: "אני לא אתן יד למערכת בחירות של שנה וחצי שתפגע במדינה. עדיף מערכת בחירות קצרה של ארבעה חודשים שתוכל להחזיר במהרה את היציבות למערכת הפוליטית". נתניהו אמר עוד כי "נרכיב ממשלה רחבה ככל האפשר ונמשיך להנהיג את מדינת ישראל בעוצמה - כדי להבטיח את עתידו של עם ישראל בארץ ישראל לנצח".

אך נתניהו נתקל היום גם בהתנגדות במהלך ועידת הליכוד. ח"כ דני דנון הודיע מוקדם יותר כי הוא יתמודד מולו על תפקיד נשיא ועידת הליכוד. בסביבת דנון אמרו כי במהלך היום התקיימו מגעים בעניין מול ראש הממשלה, אך בקשתם לקבל ערובה לכך ששר הביטחון אהוד ברק לא ישוריין לרשימת הליכוד לא נענתה - ולכן החליט דנון להתמודד מול נתניהו.

המתמודד המיועד הנוסף, השר מיכאל (מיקי) איתן, היה אף הוא במגעים עם נתניהו על מנת להגיע להסכמה לפיה ראש הממשלה ישמש נשיא זמני עד לאחרי הבחירות, ואז תיערך הצבעה נוספת על התפקיד. מאחר ובשלב זה לא הושגו הסכמות בין כלל המתמודדים, איתן לא הסיר את מועמדותו וגם הוא צפוי להתחרות על התפקיד מול נתניהו ודנון.

דנון ואיתן הצליחו לכפות על נתניהו הצבעה חשאית בבחירות נשיאות הוועידה, אחרי שהגישו מאות חתימות. ההצבעה תיערך במועד מאוחר יותר.

מקדימה נמסר בתגובה לדברי נתניהו כי "ראש הממשלה הוכיח שהוא תלוש מן המציאות ומנותק מן הישראליות. נאומים לחוד ומציאות לחוד: כנראה שהחיים בקיסריה מעוורים את מי שאמור לחוש כיצד חיה משפחה ישראלית ממוצעת. הגירעון התקציבי שגדל למעמדים חסרי תקדים, יוקר המחיה, הדלק, המים והחשמל הפכן לרחוקים מהישג ידם של רבים. קדימה בראשות מופז תחזיר את ישראל למציאות ותקרע את מסכת השקרים של נתניהו".

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', מסרה בתגובה כי “העובדה שבתוך כל המהומה המתרחשת כעת בוועידת הליכוד בחר ראש הממשלה נתניהו לתקוף את יו"ר העבודה - מעידה כי נתניהו מבין כי העבודה בראשותי היא האיום המשמעותי ביותר על שלטון הליכוד". לדבריה, "הבחירות יהיו על סדר יום חברתי כלכלי, והציבור יבחר בין שתי דרכים: הקפיטליזם הקיצוני של נתניהו אשר מעמיק באופן מסוכן את הפערים בין עוני לעושר ומפרק את מעמד הביניים, או הדרך הסוציאל-דמוקרטית של כלכלה הוגנת וחברה צודקת. אנו ערוכים לבחירות יותר מתמיד ומפלגת העבודה מלאת אנרגיה והתחדשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ