מרכז הרב |

הפייגלינים שוב הביכו את נתניהו

האירוע החגיגי של רה"מ שרצה להיבחר לנשיא ועידת הליכוד - הפך במהרה למופע מיוזע של התלהמות, צווחות ושריקות בחסות המתנחלים. יש"ע זה כאן

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

מי שהזדמן היום (ראשון) לגני התערוכה בתל אביב, לישיבת הפתיחה ה"חגיגית" של ועידת הליכוד הרביעית, שפשף את עיניו בהשתאות: זה האיחוד הלאומי? זו תנועת התחייה שקמה לתחייה? זו ישיבת מרכז הרב? מאות מתנחלים ומתנחלות, בכיפות ושביסים בכל הצבעים והגדלים, גדשו את האולם והתנחלו על כסאות הפלסטיק הלבנים. יש"ע זה כאן. לוותיקי התנועה לא נותר מקום. הם נאלצו להצטופף במעברים, או שנותרו מחוץ לאולם, מתוסכלים כהוגן.

אבל את התסכול הגדול ביותר חווה ותיק התנועה בנימין נתניהו; הוא תכנן להיבחר פה אחד לנשיא הוועידה, על מנת שיוכל במורד הדרך להכתיב כרצונו את אופי רשימת המועמדים לכנסת הבאה. הוא קיווה שמערכת הבחירות המתקרבת, תגרום לצירי הוועידה להתייצב אוטומטית לצידו. הוא חשב שעוצמתו הפוליטית במגרש הלאומי, תקרין על גם השדה הפנימי. נו, אז הוא חשב. הוא גילה שקל יותר להביס את שאול מופז ושלי יחימוביץ' בזירה הלאומית, מאשר לנצח את חבר הכנסת דני דנון, יריבו העיקרי בהתמודדות על נשיאות הוועידה שסירב לוותר על ההתמודדות. נתניהו אולי חזק על החמאס, אבל הוא חלש על דנון.

המתנחלים, שנבחרו בדרך דמוקרטית לוועידה, כלל אינם מצביעים לליכוד. נתניהו ושאיפותיו מעניינים אותם כשלג דאשתקד. הם הקדימו לבוא ותפסו את רוב המושבים באולם כדי לאותת לו שהוא אינו יכול לעשות כרצונו בתנועתו. האירוע החגיגי הפך חיש מהר למופע מיוזע של התלהמות וצווחות ושריקות. כשהם צעקו לעברו: "חשאית"! "חשאית"! (לגבי אופן ההצבעה על בחירת נשיא הוועידה), הם בעצם ירקו בפרצופו. הישיבה הסתיימה במפח נפש. ההצבעה נדחתה. כך פתחה אמש תנועת הליכוד, מפלגת השלטון, והמפלגה המובילה בסקרים, את מערכת הבחירות שלה. אחד מבכירי הליכוד, ציטט ראש ממשלה קודם, יצחק שמיר, שאמר פעם על מפלגתו לאחר שעבר חוויה דומה: "התנועה הזו מאבדת את עצמה לדעת."

המתנחלים דורשים הצבעה חשאית הערב בוועידת הליכוד. מארב שנתניהו לא צפהצילום: מוטי מילרוד

ההישג של המתנחלים הוא הכישלון של נתניהו. הוא צעד אל תוך זירת המטענים הזו בעיניים עצומות, ללא מודיעין, וללא מבצעים. עם מי לעזאזל הוא מתייעץ? מי הם האנשים סביבו שהיו אמורים למנוע ממנו את ההתבזות הזו? כיצד הם לא עלו בזמן על התרגיל שתכננו הפיגלינים וחבריהם? מדוע האולם שנשכר היה צר מידות, וכלל כ-400 מקומות ישיבה בלבד? (בוועידה יש 3,700 חברים).

את הנעשה ניתן להשיב. בסוף, נתניהו יקבל את שלו. תמיד יימצא הקונץ-פטנט, שיגרום לו להשיג את מבוקשו. קלפיות ברחבי הארץ, הצבעה מבוקר עד לילה, וכיוצא באלה. בקרב 130 אלף חברי הליכוד, יש לא יותר מ-9,000 מתנחלים. בסוף, הם מיעוט. אבל אתמול הם היו הרוב.

בנאום הבחירות שנשא לפני פרוץ המהומה, נתניהו אותת בבירור לאן מועדות פניו בקמפיין: ניסיון. ניסיון. ניסיון.זה יהיה המוטו שלו. "מדינת ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה ראש ממשלה ללא ניסיון מדיני, בטחוני, כלכלי," אמר. "רק מי שיודע לפעול בזירה הבינלאומית, יכול להיות ראש ממשלת ישראל." הוא כיוון בעיקר להתעצמות הלחץ הבינלאומי על איראן, בעקבות החשש מפעולה של ישראל. כאן, הקהל הריע לו. אחר כך הם צעקו לו בוז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ