הממשלה אישרה: בחירות ב-4 בספטמבר

נתניהו: "הייתי שמח להשלים הקדנציה"; מופז: נתניהו הונה את הציבור בעניין חוק טל, זה תרגיל מסריח. אחה"צ הכנסת צפויה להצביע על פיזורה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הבוקר (שני) כי הבחירות לכנסת ה-19 יתקיימו בעוד ארבעה חודשים - בארבעה בספטמבר. השרים פנו לכנסת בבקשה לקדם את ההליכים בקידום הצעת החוק בעניין ולהביאה עוד היום להצבעה במליאה בקריאה שניה ושלישית. ועדת הכנסת קיבלה את הבקשה לאחר שרק סיעת קדימה הביעה התנגדות למהלך ודרשה להצביע על חלופה לחוק טל קודם לפיזור הכנסת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג את התאריך בפתח ישיבת הממשלה, ואמר כי לאחר הבחירות "הכוונה שלי היא לכונן ממשלה רחבה ככל האפשר על מנת להביא יציבות והובלה מוצלחת של מדינת ישראל".

נתניהו אמר כי "בשלוש השנים האחרונות שרי הממשלה עסקו בפתרונות ולא בבחירות ולכן היציבות הפוליטית היתה מרכיב חשוב בעבודת הממשלה. עשרות שנים לא היתה ממשלה יציבה כזאת בישראל אבל זה גם לא סוד שעם תחילת השנה הרביעית לכהונת הממשלה יש התרופפות מסוימת ביציבות הקואליציונית, יש חוסר יציבות בין מפלגות וגם בתוך מפלגות.

  "זה מביא תמיד לסחטנות ופופוליזם וזה פוגע בביטחון, בכלכלה ובחברה. הייתי שמח אם היינו יכולים להשלים את הקדנציה עד תומה, אבל ההתרופפות הזאת מציבה סימן שאלה ולכן נראה לי כי הדבר הנכון לעשות הוא ללכת למערכת בחירות קצרה", כך נתניהו.

  בוועידת הליכוד שהתקיימה בתל אביב אתמול התייחס נתניהו להקדמת הבחירות אך לא נקב בתאריך. היום אחר הצהריים צפויה להתקיים בכנסת ההצבעה על פיזורה.

  יו"ר הקואליציה, שאול מופז, התייחס אף הוא הבוקר להקדמת הבחירות. "אין לנו בעיה עם התאריך המוקדם, אבל אנחנו דורשים קודם חקיקת חוק שיבטיח שירות לכל", אמר במסיבת עיתונאים בכנסת. לדבריו, "הממשלה לא רוצה לשנות את חוק טל ולכן היא רוצה לפזר את הכנסת פיזור מוקדם".

  מופז הוסיף: "ממשלת נתניהו פספסה הזדמנות היסטורית לשינוי חוק טל. מדובר בתרגיל מסריח, בתרגיל הונאה ציבורית, כמוהו לא ראה הבית הזה. נתניהו ברח מהכרעות בשלוש השנים וחצי האחרונות והיה צריך לקבל הכרעה היסטורית". מופז תקף גם את יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', ואמר כי היא "מכרה את מחאת המשרתים בעבור טובתה האישית, מכרה את האידיאולוגיה בעבור מנדטים".

  מפלגת העבודה מסרה בתגובה: "צר לנו על כך שמופז מאבד עשתונות במצוקתו הרבה, ומתעקש להיות יו"ר האופוזיציה הראשון בהיסטוריה שמנסה לדחות בחירות. מוטב למופז שינהג כמו מפלגת העבודה וירכז מאמץ במתקפה נגד נתניהו ולא יבזבז אנרגיה בהתגוששות עם שותפותיו לאופוזיציה. באשר לחוק טל, מפלגת העבודה הציגה את מתווה בן גוריון לגיוס חרדים לשירות צבאי או אזרחי".

  אתמול קרא יו"ר סיעת ישראל ביתנו רוברט אילטוב ליו"ר הקואליציה זאב אלקין לדחות בשבוע את ההצבעה על פיזור הכנסת, על מנת להעביר בפרק זמן זה את הצעת חוק גיוס לכל של מפלגתו, האמור לשמש חלופה לחוק טל. לדברי ח"כ אילטוב, כי רוב סיעות הבית הביעו תמיכה בהצעת החוק של ישראל ביתנו אין כל סיבה למהר ולפזר את הכנסת, כאשר ישנה הזדמנות אמיתית להעביר את הצעת החוק עוד לפני הבחירות.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ