הדרמה הלילית |

הבחירות בוטלו, מופז ימונה לשר בלי תיק בממשלת אחדות

רגע לפני הצבעת הכנסת על פיזורה וקביעת מועד הבחירות, רה"מ ומופז סיכמו כי קדימה תספק לממשלה רשת ביטחון תמורת העברת חוק טל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב ראש האופוזיציה חבר הכנסת שאול מופז השיגו הלילה (שני) הסכמה דרמטית לפיה יבוטלו הבחירות שתוכננו להתקיים ב-4 בספטמבר. ראש הממשלה סיכם עם מופז כי סיעת קדימה תצטרף לממשלת אחדות ותעניק רשת ביטחון לממשלה בהחלטותיה העתידיות. בקדימה התנו את המהלך בתמורה להעברת ההצעה החלופית שהציגה הסיעה לחוק טל.

על פי "ההסכם להקמת ממשלת אחדות לאומית בין סיעת הליכוד לבין סיעת קדימה", שאושר על ידי סיעות קדימה והליכוד, הצדדים מתחייבים לפעול לחקיקת חוק חלופי לחוק טל עד לסוף יולי. בנוסף, הצדדים מתחייבים להביא לשינוי שיטת הממשל עד סוף 2012 והבחירות לכנסת ה-19 יתקיימו לפי השיטה החדשה, משמע אוקטובר 2013.

מופז יכהן כמשנה לראש הממשלה, ימלא את מקומו באופן קבוע וימונה לשר בממשלה. יו"ר קדימה יכהן גם כחבר הקבינט המדיני-ביטחוני וישתתף בכל פורום מצומצם שיכלול את ראש הממשלה ויעסוק בעניינים מדיניים ביטחוניים חברתיים וכלכליים. ההסכם מתייחס גם לסוגיות כמו חידוש התהליך המדיני עם הרשות הפלסטינית ולהגדלת כוחה של המשטרה למיגור תופעות פשיעה אלימות ובריונות. חברי הכנסת של קדימה יכהנו כיושבי ראש ועדות החוץ והביטחון, ועדת הכלכלה וועדה נוספת שתוסכם בין הצדדים.

ככל הנראה, יושבת ראש מפלגת העבודה, חברת הכנסת שלי יחימוביץ' תמונה ליושבת ראש האופוזיציה במקומו של מופז. המהלך צפוי להשפיע גם על מפלגתו של יאיר לפיד, שעשויה להמתין עוד שנה וחצי עד הבחירות לכנסת ה-19. בקרב חברי הכנסת המכהנים נרשמה תחושת רווחה שכן פיזור הכנסת משמעו שרוב חברי הכנסת המכהנים לא יזכו בקדנציה נוספת במושב.

נתניהו מגיע לישיבת הסיעה הלילה, מאחור בלבן: נתן אשלצילום: אוליבייה פיטוסי

  יאיר לפיד הגיב על המהלך הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו. "מה שראיתם היום זו בדיוק הפוליטיקה הישנה, המסואבת והמכוערת, שהגיע הזמן להעיף מחיינו", כתב לפיד. "פוליטיקה של כסאות במקום של עקרונות, של ג'ובים במקום של טובת הציבור, של אינטרסים של הקבוצה במקום של המדינה כולה. הם חושבים שעכשיו הם ימשכו זמן ואנחנו נשכח, אבל הם טועים. הברית הפוליטית המגעילה הזו תקבור תחתיה את כל משתתפיה".

  בסביבות השעה 2 לפנות בוקר, הגיע ראש הממשלה נתניהו לישיבת סיעת הליכוד כאשר הוא מלווה בנתן אשל שהיה עד לפני כחודשיים ראש הסגל במשרד ראש הממשלה אך התפטר מתפקידו לאחר שהודה בהתנהגות בלתי הולמת בעקבות החשד לפיו הטריד אחת מעובדות הלשכה. במסגרת עסקת הטיעון עליה חתם אשל הוא התחייב שלא לעבוד יותר בשירות הציבורי.

  מוקדם יותר הערב אישרה הכנסת בקריאה ראשונה את הצעות חוק לפיזור הכנסת ה-18. 109 ח"כים הצביעו בעד הצעת החוק הממשלתית ואחד התנגד. חברי הכנסת אישרו בקריאה טרומית גם הצעות החוק לפיזור הכנסת שהגישו מפלגות האופוזיציה.

  העבודה: נוביל את האופוזיציה להפלת ברית הפחדנים

  קודם לכן, חברי הכנסת של קדימה, המבקשים לקדם את החלופה שלהם לחוק טל, הצביעו נגד הבקשה בוועדת הכנסת. במהלך הדיון התעורר ויכוח בין החברים בסיעות השונות על הכוונה להעביר את אחת החלופות לחוק טל עוד בכנסת הנוכחית.

  הסטטוס שפרסם מופז בעמוד הפייסבוק שלו בתחילת מארס. לחצו להגדלה

  יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' הביעה ביקורת רבה על המהלך ואמרה כי מדובר בברית של פחדנים ובזיגזג המגוחך והנלעג ביותר בהיסטוריה הפוליטית של ישראל. "את הקומבינה הזאת איש לא ישכח, והדבר ייסב למרבה הצער פגיעה עמוקה באמון הציבור בפוליטיקה. יחד עם זאת, נוכח קבורתה הסופית של קדימה קיבלה מפלגת העבודה הזדמנות נדירה וחשובה להוביל את האופוזיציה, והיא תעשה זאת באנרגיות ובאמונה. תקציב 2013 בהובלת נתניהו וגוויית קדימה יהיה תקציב קשה לאזרחי מדינת ישראל, ואנו ניאבק בו".

  חבר הכנסת יצחק (בוז'י) הרצוג הצטרף למבקרי המהלך. "נוביל את האופוזיציה להפלת ברית הפחדנים", אמר הרצוג. "המצב החדש נותן הזדמנות פז למפלגת העבודה להוביל את העם בסופו של דבר, אם לא כעת אז ב-2013, לדרך חדשה למול הדרך הנכלולית של נתניהו ומופז".

  בסיעת מרצ זעמו על המהלך. יו"ר הסיעה זהבה גלאון אמרה כי "הממשלה החדשה - מגה תרגיל מסריח של ראש ממשלה שרצה להימנע מבחירות ושל יו"ר אופוזיציה נואש לפני התרסקות.זה ביזיון לפרלמנט הישראלי ומסר נוראי לציבור שמאבד כל אמון בהנהגת המדינה". ח"כ טיבי הצטרף לביקורת. "מופז רשם שיא גינס", אמר טיבי. "זו הכהונה הקצרה ביותר כראש אופוזיציה בתולדות הפרלמנטים בעולם. קדימה הפכה לגרורה ושוליה נרצעת של נתניהו והליכוד".

  רק אתמול תקף מופז בחריפות את נתניהו. במסיבת עיתונאים שקיים בכנסת אמר מופז כי "ראש הממשלה הוכיח שהוא תלוש מהמציאות ומנותק מהישראלי. בישראל האמיתית רוב האזרחים מתקשים לסגור את החודש. בישראל האמיתית הישראלים קורסים תחת עול המשכנתא, הרפואה הציבורית קורסת. נתניהו – אתה לא חי בישראל האמיתית".

  לפני כחודשיים, בראיון ל"הארץ", לשאלה האם יצטרף לממשלה, השיב שאול מופז בצורה חד-משמעית. "לא. קדימה בראשותי תישאר באופוזיציה", אמר מופז. "הממשלה הזאת מייצגת בעיני את כל מה שרע בישראל. למה להצטרף? אני אנהג באופן אחראי. נהיה אופוזיציה אחראית. כל מה שנתניהו יעשה למען עתידה של ישראל, נתמוך בו. אני רוצה להחזיר את הממלכתיות לישראל. אני רוצה לייצג משהו חדש, כמו שהיה פעם".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ