המנצחים והמפסידים מממשלת האחדות

שאול מופז וקדימה נושמים לרווחה אחרי שניצלו ממלחמת הישרדות, יאיר לפיד ושלי יחימוביץ' יאבדו מומנטום ורה"מ? הוא יהיה שם כדי לזכות בקרדיט

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

קדימה ויושב הראש שלה שאול מופז הם המנצחים הגדולים של המהלך הנוכחי שיכניס אותם לממשלה ויאפשר להם לשקם את המפלגה עד לקיום הבחירות הבאות. ההחלטה על כניסת קדימה לממשלת אחדות התקבלה באנחת רווחה בקרב חברי הכנסת של המפלגה. אל מול סקרים קורסים שניבאו כי שני שליש מהח"כים המכהנים יישארו בחוץ, חברי המפלגה התכוננו למלחמת הישרדות. מופז אמנם סותר במהלך זה את התחייבותו שלא להיכנס לממשלת נתניהו, התחייבות שעליה חזר פעמים רבות, אך אם המהלך יצליח להביא לחוק לגיוס חרדים ולשינוי שיטת הממשל הוא יוכל לרשום הישגים אלה לזכותו, לצד המשך ההישרדות הפוליטית.

במקום גבוה ברשימת המנצחים נמצאים הבוקר גם ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד - כל ההערכות אמנם גרסו כי נתניהו יהיה ראש הממשלה גם לאחר הבחירות הבאות, ועדיין בצורה זו נתניהו מבטיח לעצמו את המשך הכהונה ואף רושם הישג באפשרות שהליכוד ישלים קדנציה מלאה של יותר מארבע וחצי שנים בשלטון. במידה והחוק לגיוס לכל יעבור, נתניהו יזכה למרבית הקרדיט בעניין, וכך גם בנושא החוק לשינוי שיטת הממשל. בשני המקרים מדובר בשינויים שדנים בהם שנים ארוכות אך לא יצאו לפועל עד כה.

ברשימת המפסידים נמצאות המפלגות שהיו עתידות לצאת נשכרות מקיום בחירות כעת כשבראשן העבודה. המפלגה נמצאת בתנופה והיתה עשויה להכפיל את כוחה בכנסת אם הבחירות היו מתקיימות בספטמבר. כעת תצטרך יחימוביץ', אשר היתה צפויה לעמוד בראשות הסיעה השנייה בגודלה בכנסת, לבלות זמן נוסף בספסלי האופוזיציה ולנסות לשמר את המומנטום שממנו היא נהנית מאז שנבחרה. גם במפלגת מרצ שמחו ללכת לבחירות ולפי הסקרים המפלגה היתה עשויה להכפיל את כוחה, אולם למרצ לא היו כוונות להיכנס לממשלה בראשות נתניהו והיא היתה עתידה להישאר מפלגת אופוזיציה.

המנצחים הגדולים של הלילה הדרמטי. נתניהו ומופזצילום: תומר אפלבאום

תרגיל מסריח או מהלך שח-מט גאוני? ספרו לנו מה אתם חושבים בפייסבוק

מפסיד נוסף ובולט הוא יאיר לפיד. לפיד השיק את מפלגתו לאחרונה ועסק בגיבוש הרשימה לכנסת והיערכות לבחירות. כעת יצטרך להמתין עוד כשנה וחצי עד לבחירות כאשר מצד אחד כל מעשיו והתבטאויותיו ימשיכו לעמוד לביקורת ציבורית, ומצד שני אין ביכולתו להביא לידי ביטוי אלקטורלי את האהדה שהוא זוכה לה בשלב זה.

יאיר לפיד הגיב על המהלך הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו. "מה שראיתם היום זו בדיוק הפוליטיקה הישנה, המסואבת והמכוערת, שהגיע הזמן להעיף מחיינו", כתב לפיד. "פוליטיקה של כסאות במקום של עקרונות, של ג'ובים במקום של טובת הציבור, של אינטרסים של הקבוצה במקום של המדינה כולה. הם חושבים שעכשיו הם ימשכו זמן ואנחנו נשכח, אבל הם טועים. הברית הפוליטית המגעילה הזו תקבור תחתיה את כל משתתפיה".

נראה כי גם חברת הכנסת הפורשת ציפי לבני לא יוצאת נשכרת מהמהלך. מאז הודעת הפרישה הפכה לבני למניה נחשקת בשוק הבחירות כשמופז קורא לה לחזור לקדימה ושמה מוזכר בכמעט כל ספקולציה הנוגעת למפלגות חדשות שאולי יוקמו. כעת תצטרך לעקוב מהבית אחרי חבריה למפלגה שנהפכו לשותפים בקואליציה.

עוד במפסידים כל מי שהשליך יהבו על הבחירות הקרובות - מתמודדים פוטנציאלים, אנשי אסטרטגיה, פרסום ויחצ וכיו"ב. בחלק מהמקרים מדובר באנשים שכבר שינו תוכניות מוקדמות, ויתרו על תפקידים, לקחו הלוואות ושכרו עובדים או משרדים.

הדיל של מופז ונתניהו - סיקור נרחב:

פצצת האטום הפוליטית שהטילו החבר'ה מסיירת מטכ"ל (יוסי ורטר) || הדילברוקר: שובו של נתן אשל (ברק רביד) || המפלגות החרדיות: מלשון המאזניים לשותפות זניחות (יאיר אטינגר) || מופז - חמורו של משיח (אורי משגב) || ואיך כל זה ישפיע על תקיפת איראן (אמיר אורן)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ