המהלך של ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר קדימה שאול מופז להקמת ממשלת אחדות היכה את המערכת הפוליטית בתדהמה וגרר תגובות קשות מהאופוזציה, לצד שבחים מהקואליציה. נשיא המדינה שמעון פרס בירך על המהלך בשיחה עם נתניהו, ואמר כי "ממשלת אחדות לאומית טובה לעם בישראל וכי טובת המדינה על רקע האתגרים המכריעים העומדים לפתחה של ישראל מחייבים אחדות לאומית רחבה". נתניהו מצדו אמר כי "האחדות מחזירה את היציבות. ממשלת אחדות לאומית רחבה טובה לביטחון, טובה לכלכלה, טובה לעם ישראל".

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' תקפה בחריפות את המהלך ואמרה כי מדובר בברית של פחדנים וב"זיגזג המגוחך והנלעג ביותר בהיסטוריה הפוליטית של ישראל". היא הוסיפה כי "את הקומבינה הזאת איש לא ישכח, והדבר יסב למרבה הצער פגיעה עמוקה באמון הציבור בפוליטיקה". עם זאת יחימוביץ' העריכה כי "נוכח קבורתה הסופית של קדימה, קיבלה מפלגת העבודה הזדמנות נדירה וחשובה להוביל את האופוזיציה, והיא תעשה זאת באנרגיות ובאמונה. תקציב 2013 בהובלת נתניהו וגוויית קדימה יהיה תקציב קשה לאזרחי מדינת ישראל, ואנו ניאבק בו".

יחימוביץ' אמרה הבוקר בראיון בגלי צה"ל כי היא היתה מעוניינת בבחירות, אבל היא אינה מפחדת להמשיך באופוזיציה. "היה לנו נכון ללכת לבחירות עכשיו, אבל אני בונה משהו למרחקים ארוכים בלי פשרות מסריחות. אנו נראה את הממשלה מעבירה תקציב נורא ונבנה את האלטרנטיבה. אני לא מאמינה שמי שרקח את הקומבינה הזו יינקה בציבור".

"מעבר לכל המחזה המגוחך הזה. אני מוצאת עצמי מול תלמידים והכי חשוב לי להגיד להם שפוליטיקה זה הכלי הדמוקרטי היפה ביותר. אחרי תרגיל כזה אין סיכוי שהציבור יאמין אי פעם למלה שיוצרת למופז מהפה ולפוליטיקאים בכלל".

אלקין ונתניהו בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר קדימה לשעבר, ציפי לבני, שפרשה בשבוע שעבר מהכנסת כתבה בדף הפייסבוק שלה כי "בבוקר הזה אני רוצה להגיד משפט אחד לכל אחד ואחת מכם. אני יודעת בדיוק אלו תחושות מציפות אתכם לאחר אירועי הלילה - אבל תזכרו שיש גם פוליטיקה אחרת, והיא תנצח".

לפיד: דוגמא לפוליטיקה הישנה והמסואבת

גם יאיר לפיד, אחד הנפגעים המרכזיים מהמהלך של נתניהו ומופז תקף בחריפות את המהלך. "מה שראיתם היום זו בדיוק הפוליטיקה הישנה, המסואבת והמכוערת, שהגיע הזמן להעיף מחיינו", כתב יאיר לפיד בעמוד הפייסבוק שלו. "פוליטיקה של כסאות במקום של עקרונות, של ג'ובים במקום של טובת הציבור, של אינטרסים של הקבוצה במקום של המדינה כולה. הם חושבים שעכשיו הם ימשכו זמן ואנחנו נשכח, אבל הם טועים. הברית הפוליטית המגעילה הזו תקבור תחתיה את כל משתתפיה".

יו"ר מרצ זהבה גלאון הגדירה את המהלך הדרמטי כ"מגה תרגיל מסריח של ראש ממשלה שרצה להימנע מבחירות ושל יו"ר אופוזיציה נואש לפני התרסקות. זה ביזיון לפרלמנט הישראלי ומסר נוראי לציבור שמאבד כל אמון בהנהגת המדינה". ח"כ טיבי הצטרף לביקורת. "מופז רשם שיא גינס", אמר טיבי. "זו הכהונה הקצרה ביותר כראש אופוזיציה בתולדות הפרלמנטים בעולם. קדימה הפכה לגרורה ושוליה נרצעת של נתניהו והליכוד". ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ תקף את נתניהו ומופז בחומרה. "ראש הממשלה חסר מצפן וחסר מצפון, ראש אופוזיציה נואש שפשט את הרגל בכל מובן אפשרי, והמחיר: פגיעה איומה באמון הציבור בהנהגת המדינה".

ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר הלילה בתום ישיבת סיעת העבודה כי "אנו נוביל את האופוזיציה בכנסת להפלת ברית הפחדנים שמובילה את מדינת ישראל. נראה לציבור שיש אלטרנטיבה פוליטית ואידיאולוגית. המצב החדש נותן הזדמנות פז למפלגת העבודה להוביל את העם בסופו של דבר, אם לא כעת, אז ב-2013 לדרך חדשה למול הדרך הנכלולית של נתניהו ומופז״.

אלקין: הסיכויים לממשלה ימנית יותר אחרי הבחירות היו קלושים

מנגד ההסכם זכה לתמיכת חברים בקואליציה. שר האוצר יובל שטייניץ אמר כי "אני רוצה לברך את שאול מופז היום. המהלך של נתניהו ייזכר לדורות כמהלך מבריק". שטייניץ אף השיב בחיוב כשנשאל אם הוא חוזר בו מהאמירה ששאול מופז הוא אפס מאופס. עמיתו, השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, הגן על המהלך ואמר בישיבת הסיעה כי "יש פה הזדמנות היסטורית שראש הממשלה זיהה והוביל. האחדות והלכידות יאפשרו לקבל החלטות גם בסוגייה האיראנית".

יו"ר סיעת העצמאות, ח"כ ד"ר עינת וילף, בירכה על ההחלטה. "סיעת העצמאות מברכת על כניסתה של קדימה לקואליציה והאחריות שהוכיחה במהלך זה. מימי ראשית הממשלה קראנו להקמת ממשלת אחדות ואנחנו מברכים שהדבר קורה כעת. ממשלת אחדות היא הדרך הנכונה להתמודד עם האתגרים המשותפים העומדים בפני המדינה עד לבחירות שיתקיימו במועדן".

ח"כ זאב אלקין סיפר כי המהלך לצירוף קדימה החל בשבוע שעבר והבשיל להסכם הלילה. הוא הסביר את תמיכתו בהסכם בכך שהסיכויים להקים ממשלה ימנית יותר לאחר הבחירות היו נמוכים, וציין כי ההסכם לא משנה את קווי היסוד של הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ