נתניהו: ישראל זקוקה ליציבות |

מופז: מדובר במהלך היסטורי גדול - בלי סחטנות וכיבודים

ראש הממשלה ויו"ר קדימה מתייחסים לראשונה לרעידת האדמה הפוליטית שהביאה לביטול הבחירות ברגע האחרון

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושותפו החדש לממשלה, ח"כ שאול מופז, ערכו היום בצהריים (שלישי) מסיבת עיתונאים מיוחדת בה התייחסו לראשונה להסכם הדרמטי על הקמת ממשלת אחדות אליו הגיעו הלילה. השניים הגדירו את המהלך שרקמו כ"היסטורי", הכחישו כי ביצעו אותו בשל חששם מערעור מעמדם במפלגה וחששם מבחירות, והבטיחו כי השותפות תניב הישגים היסטוריים.

בפתח דבריו אמר נתניהו כי "מדינת ישראל זקוקה ליציבות. מלכתחילה רציתי שנמשיך עד הבחירות, וכשראיתי שהיציבות מתערערת, הלכתי לבחירות". נתניהו הוסיף כי כשהתברר לו שניתן להקים את הממשלה הרחבה בתולדות ישראל, הוא לא היסס לקפוץ על ההזדמנות - והדגיש כי המגעים עם מופז החלו עוד בטרם המחאה נגדו במרכז המפלגה ביום ראשון.

מופז מצדו נימק את כניסת קדימה לממשלה באומרו כי "קדימה הולכת למהלך החשוב הזה כדי להוביל תהליכים שעד כה מדינת ישראל לא הצליחה להוביל. היום קיבלתי החלטה ששמה את טובתה של ישראל במרכז. אני יודע שאנו עושים את המעשה הנכון. כמו במהלך 45 שנות שירותי את המדינה, טובתה קודמת את טובת הפרט - גם אם זו טובתי".

ח"כ ניצן הורוביץ התפרץ בפתיחת דבריו של ראש הממשלה וצעק לעברו ולעבר מופז כי "שברתם את מחסום הבושה. זו בושה וחרפה". הורוביץ הוצא על ידי מאבטחים מהאולם.

"משלבים ידיים בשביל ארבעה נושאים"

נתניהו תקף את המבקרים אותו ואמר כי "עד לפני ימים אחדים הבהירו לי שאני רוצה ללכת לבחירות כדי לברוח מהתקציב מחוק טל ומהשאלות הקשות ביותר שעומדות בפני ישראל - והנה אנו באים יחד, שאול ואני ושאר חלקי הקואליציה, ואומרים שאנו משלבים ידיים לארבעה דברים: להעביר חלוקה הוגנת ושוויונית של הנטל במקום חוק טל, להעביר תקציב אחראי, להביא לשינוי שיטת הממשל, והדבר האחרון - ניסיון לקדם תהליך שלום אחראי".

מופז, שספג מאז נודע על ההסכם ביקורת קשה על כניסתו לממשלת נתניהו - אותו כינה לא מכבר שקרן, אמר כי "הגיעה שעה לשנות סדרי עולם במדינת ישראל. המהלך הזה הוא מהלך היסטורי של אחדות לאומית, והיא חשובה לעתידה של מדינת ישראל. קואליציה גדולה תדע להתמודד מול אתגרי העתיד של ישראל. והם לא אתגרים קלים".

מופז כמו נתניהו הדגיש כי "אמרתי אתמול בבוקר שעל סדר היום של המדינה עומדים ארבעה נושאים והם נותרו ללא מענה בקואליציה הנוכחית. אני מאמין שיש להם רוב ברור בקרב הכנסת ובקרב אזרחי ישראל לשירות לכל, לתיקון שיטת הממשל שמקדשת את הסחטנות על פני המשילות - אם נצליח לשנות אותה די לנו בהישג הזה. זה ישפיע על כל אורחות חייה של מדינת ישראל". יו"ר קדימה גם הביע תקווה כי כניסתו לממשלה תצית מחדש את התהליך המדיני וקרא לפלסטינים לחזור לשולחן הדיונים.

נתניהו מצידו אמר כי "התהליך המדיני מתבושש לא בגללנו אלא כי הפלסטינים החליטו לא לשבת ולנהל משא ומתן. אני מקווה שעתה הם ישקלו זאת שוב ויזהו את ההזדמנות", אמר ראש הממשלה, שהדגיש כי שני הצדדים יאלצו לערוך ויתורים כואבים.

"החלטנו לשים את התבטאויות העבר מאחורינו"

מופז התייחס להתבטאויות העבר שלו על נתניהו: "על זה שקראתי לנתניהו שקרן - אנחנו דיברנו על זה והחלטנו לשים את זה מאחורינו. החלטנו להמשיך קדימה למען עתיד ישראל". לדבריו, "ראש אופוזיציה צריך להיות נאמן לתפקידו...לא אהבתי שאנו דוחקים הצידה את חוק טל והולכים לבחירות ובעניין הזה כל יו"ר אופוזיציה שיחטא לתפקידו ולא יצביע על הנקודות שיש לתקן לא יעשה מלאכתו נאמנה".

נתניהו, שספג מסיעתו של מופז עלבונות רבים במהלך הקדנציה, גם אתמול טרם נודע על השגת ההסכם הדגיש כי בינו לבין מופז ישנה היסטוריה ארוכה וכי "ביריבות הפוליטית יש הרבה מילים, ובשותפות הפוליטית יש הרבה מעשים  - ואנו הולכים לראת מעשים גדולים".

כשנשאל ראש הממשלה על חילוקי הדעות שקיימים בין השניים בנוגע לדרכי ההתמודדות עם הגרעין האיראני, לאחר שמופז טען כי יש להימנע מפעולה צבאית, הוא ענה בעקיצה. "קשה לי לראות משהו שלא אמרו עליי, אפילו שאני משיחי... אנו בממשלה עובדים בשותפות יוצאת מהכלל, משתפים דעות וזו הנקודה החשובה ביותר: אנו מנהלים זאת בצורה מאוד נחושה ומאוד שקולה. ואנו דנים בנושא איראן כבר זמן רב. הדיונים שהתקיימו היו רצינייים ואלה שיהיו יהיו רציניים".

נתניהו התייחס גם לפסיקת בג"ץ, שחייב אתמול את המדינה לפנות את גבעת האולפנה בבית-אל בתוך 60 יום ולקריאות בקואליציה לחוקק חוק עוקף בג"ץ. "זה מצב חדש צריך. לדעת איך לטפל בזה. נטכס עצה איך להביא את הפתרון הטוב ביותר בהתאם לשלטון החוק". מופז התייחס גם הוא לנושא ואמר כי "אני מאמין בשלטון החוק בישראל. כל פתרון שיימצא במסגרת החוק בישראל נראה לי נכון לקיימו".

מופז יכהן כמשנה לראש הממשלה ושר בלי תיק, חבריו יסתפקו בראשות ועדות

לפי הסיכום שהושג בשעה שבכנסת התכוננו להצבעה על הקדמת הבחירות, סיעת קדימה תצטרף לממשלת נתניהו ותעניק לה רשת ביטחון בהחלטותיה העתידיות. בתמורה התחייב נתניהו כי הממשלה בראשותו תעביר את ההצעה החלופית שהציגה הסיעה לחוק טל. בנוסף, התחייב נתניהו להביא לשינוי שיטת הממשל עד סוף 2012.

במסגרת ההסכם יכהן מופז כמשנה לראש הממשלה, ימלא את מקומו באופן קבוע וימונה לשר בממשלה. יו"ר קדימה יכהן גם כחבר הקבינט המדיני-ביטחוני וישתתף בכל פורום מצומצם שיכלול את ראש הממשלה ויעסוק בעניינים מדיניים ביטחוניים חברתיים וכלכליים. ההסכם מתייחס גם לסוגיות כמו חידוש התהליך המדיני עם הרשות הפלסטינית ולהגדלת כוחה של המשטרה למיגור תופעות פשיעה אלימות ובריונות. חברי הכנסת של קדימה יכהנו כיושבי ראש ועדות החוץ והביטחון, ועדת הכלכלה וועדה נוספת שתוסכם בין הצדדים.

על התפקידים המועטים בהם תזכה קדימה למלא במסגרת ההסכם הבהיר מופז כמה פעמים במהלך מסיבת העיתונאים  ש"לא באתי עם רשימה של כיבודים...להשקפתי, ממשלת אחדות היא צו השעה, ואם זה היה תלוי בי אני הייתי נכנס לממשלת אחדות כבר ב-2009. האחריות היא עליי ועליי אישית. אני רוצה להודות לחברי סיעתי שתמכו במהלך ומשמעויותיו".

הדיל של מופז ונתניהו - סיקור נרחב:

פצצת האטום הפוליטית שהטילו החבר'ה מסיירת מטכ"ל (יוסי ורטר) || הדילברוקר: שובו של נתן אשל (ברק רביד) || המפלגות החרדיות: מלשון המאזניים לשותפות זניחות (יאיר אטינגר) || מופז - חמורו של משיח (אורי משגב) || ואיך כל זה ישפיע על תקיפת איראן (אמיר אורן)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ