עוז רוזנברג

דומה שהמופתעים הגדולים ביותר מההודעה הדרמטית על ביטול הבחירות והקמת ממשלת אחדות בהשתתפות קדימה, הם דווקא מצביעי המפלגה של שאול מופז. התבטאויותיו של מי שבחרו לעמוד בראשות מפלגתם, ח"כ שאול מופז, נגד חבירה לממשלת נתניהו, נגד הקואליציה בראשותו, וקריאה מתמדת להקדמת הבחירות מוקדם ככל שניתן, לא השתמעו לשתי פנים, עד ממש אתמול בשעות אחר הצהריים. להלן מקבץ אקראי מן העת האחרונה:

בסוף נובמבר האחרון נערך במליאת הכנסת דיון על רקע החתמת האופוזיציה 40 ח"כים לכינוס מיוחד על רקע מה שכונה "כישלון ממשלת נתניהו בתחומים המדיני, כלכלי, ביטחוני". מופז, אז ח"כ במפלגתה של ציפי לבני, כינה את השלטון הנוכחי "הדיקטטורה של נתניהו. משטרת המחשבות שצריכה לסיים את דרכה ההיסטורית".

"עולם הזוועה של ג'ורג' אורוול קורם עור וגידים תחת משטרך", פנה לנתניהו בפרפרזה לספר המפורסם "1984", המתאר עולם שנשלט בידי שלטון טוטאלי דכאני שבראשו עומד 'האח הגדול'. "משטר המחדיר בכוח החקיקה יסודות אפלים של דיכוי, יוצר חזון אימים כמוהו לא נראה במחוזותינו מעולם. 1984 כבר כאן וזה נורא".

מופז אף דיבר על "משטרת המחשבות של נתניהו, עם אחיו הגדול ליברמן ואחיו הקטן ברק, שמכרסמת בשלטון החוק. בגסות שלא ראינו במחוזותינו מתערבת הרשות המבצעת התערבות גסה, כמעט חבלנית, בלב לבה של הרשות השופטת, ומאיימת לנתק את החמצן מהרשות הרביעית – התקשורת".

דף הבית של קדימה, הבוקר. צילום מסך

פחות מחודשיים לאחר מכן, בינואר השנה, כינס מופז מסיבת עיתונאים, ותקף שוב את נתניהו פומבית, זאת על כך שלטענתו ביבי סילף את דבריו ביחס למהימנות אמירותיו של הרמטכ"ל גנץ.  "ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו שקרן", התרעם מופז. "הוא משקר את אזרחי ישראל בתחום הכלכלי, הוא משקר את צעירי ישראל, הוא משקר את עם ישראל בנושאים המדיניים. שיידעו אזרחי ישראל שיש להם ראש ממשלה שקרן. בנימין נתניהו משקר". לדבריו, "ראש הממשלה היום ניסה ליצור מצג שווא שאני מציג את הרמטכ"ל בשקר. אז לא, הרמטכ"ל דובר אמת, ראש הממשלה שקרן".

בתחילת חודש מארס פנה מופז למתפקדי קדימה בעמוד הפייסבוק שלו, ופרס בפניהם את משנתו הפוליטית ביחס לממשלת נתניהו: "תקשיבו טוב", הצהיר. "אני לא אכנס לממשלה של ביבי. לא היום, לא מחר, ולא אחרי שאעמוד בראשות קדימה ב-28 במארס. זו ממשלה רעה, כושלת ואטומה וקדימה בראשותי תחליף אותה בבחירות הבאות. מספיק ברור?".

כחודש לאחר מכן, ימים ספורים לאחר שנבחר להחליף את ציפי לבני ולעמוד בראשות קדימה, העניק מופז ריאיון מקיף לעיתון "גלובס". חלק ניכר מהריאיון הוא הקדיש כדי להשתלח בנתניהו. "נתניהו סובל מנחיתות ערכית משמעותית, המשפיעה על שורשי המדיניות שלו ועל ההתנהלות שלו כראש הממשלה", אמר. "נתניהו מייצג באישיותו את כל מה שהתקלקל כאן בשנים האחרונות. הוא אדם ציני - הכול נבחן בשיקולים קרים ותועלתניים ברמה האישית והפוליטית. נתניהו עושה מה שטוב לנתניהו, ולעזאזל המדינה... אני לא תמיד סומך על שיקול דעתו ועל המניעים שמאחורי ההחלטות שהוא מקבל - קטנות כגדולות. נתניהו מייצג את הנהנתנות וחוסר הצניעות שבפוליטיקה הישראלית. מנהיגים כאלה לא יכולים לראות את האזרחים בגובה העיניים ולעולם לא יבינו כיצד חש אזרח מהשורה. בעיקר, נתניהו הוא מנהיג שנמנע מערך ההכרעה. הוא צופה מן הצד על ההתרחשויות והאירועים - נגרר ואינו מוביל".

עוד הוסיף: "נתניהו מסכן את מהותה הציונית של המדינה. תרומתו האיומה לכינונה של מדינה דו-לאומית בין הים והירדן היא מכרעת. עוד קדנציה בראשותו ואבדה לנו המדינה היהודית והציונית שעליה לחמנו. לנתניהו גם אין תפיסה חברתית, הוא כלכלן דוגמטי וחד ממדי. זו ממשלה שמשרתת את מרכיביה הפוליטיים ולא את אזרחיה. נתניהו ממסמס את ערך הממלכתיות והפריט את הכלל לטובת אינטרסים סקטוריאליים. בניגוד לו, אני רואה את טובת המדינה ואת טובתה בלבד".

מתוך דף הפייסבוק של מופז. צילום מסך

ההתנגדות הפומבית של מופז לנתניהו נמשכה עד ממש שעות ספורות לפני ההכרזה על הצטרפותו לקואליציה אמש. שיטוט פשוט בעמוד הפייסבוק שלו מראה זאת. הנה מה שנכתב שם בסוף החודש שעבר (28.4): "ימיה של ממשלת נתניהו קצובים וספורים. מערכת הבחירות הקרובה תהיה על פניה, על דמותה ועל עתידה של מדינת ישראל. בפני אזרחי ישראל תהיה הבחירה בין המשך האטימות, האדישות והקיצוניות של הממשלה הנוכחית לבין הממלכתיות והתקווה. אני קורא לקיים את הבחירות הכלליות במועד הראשון האפשרי, מיד לאחר החגים, ביום שלישי, ה-16 באוקטובר. על ראש הממשלה להתחיל במגעים גלויים על מנת להגיע בהקדם לתאריך מוסכם לבחירות כלליות. אם לא יעשה כך, קדימה תניח הצעת חוק לפיזור הכנסת כבר בשבוע הבא. נתניהו נכשל בתפקידו והגיעה העת להחזיר את התקווה לישראל".

והנה דברים שכתב שם אתמול: "הקומבינה שרקחו ראש הממשלה ושלי יחימוביץ' יחד עם החרדים וליברמן היא תרגיל מסריח שפוגע בישראל וחוטא להזדמנות ההיסטורית שהכנסת ה-18 מפספסת". ומאוחר יותר אתמול הצהיר מופז בעמוד הפייסבוק שלו כי הוא "בעד הקדמת הבחירות ואני בעד חקיקת חוק שירות לכל. אפשר גם וגם- קודם שירות לכל, לאחר מכן בחירות. נתניהו בורח מהכרעה ושלי יחימוביץ' נותנת לו יד". שעות מעטות לאחר מכן הודיע על חבירה לקואליציה, מה שדווקא צפוי לדחות את הבחירות בשנה וחצי.

באתר הרשמי של סיעת 'קדימה' התנוססו גם הבוקר הצהרותיו של מופז בדבר התנגדותו להצטרף לקואליציה ולעומד בראשותה. 'אין ולא יתקיים מו"מ על כניסה לממשלה', מקדמת הכותרת הראשית את פניהם של באי האתר בדברים שאמר מופז בישיבת 'קדימה' מה-2 באפריל, ארבעה ימים אחרי שנבחר לעמוד בראשותה. אחת מכותרות המשנה באתר מבקשת לבאר את הסיבה לכך: 'ראש הממשלה חי במציאות מדומה', מצוטט שם מופז. בינתיים אנשי האתר הספיקו לסלק את הכותרת השנייה מן האתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ