בעקבות ההסכם הקואליציוני: הפגנות במספר מוקדים

פעילי המחאה החברתית יוזמים הערב ב-20:00 הפגנות בת"א, י-ם וב"ש במחאה על דיל מופז-נתניהו. "אם אין אופוזיציה, אנחנו נשמש כאופוזיציה", אמרו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התרגיל הפוליטי שרקם ראש הממשלה בנימין נתניהו לפנות בוקר השאיר לא רק את חברי הממשלה בתדהמה, אלא עורר את תגובתם הזועמת של אזרחים רבים, וחימם את מנועי המחאה החברתית.

"אני והפעילים מוצפים בפניות רבות מהבוקר", סיפרה ל"הארץ" סתיו שפיר, אחת מראשי מחאת האוהלים. "אנשים זועמים, שואלים מה לעשות. אנשים מרגישים נבגדים - לא רק ששיקרו לנו פעמיים תוך עשרה ימים, בגדו בנו, יצרו מצב של אגרוף נוקשה ובלתי ניתן לפירוק סביב מדיניות שאנחנו לא מסכימים לה, עשו לנו את הספין של הספינים, ואנחנו לא נעמוד מולו חסרי אונים, אנחנו נתנגד לזה בכל הכוח".

שפיר ופעילים נוספים מיהרו ליזום בדפי הפייסבוק שלהם שני אירועי הפגנה שצפויים להתקיים הערב ברחבת כיכר הבימה בתל אביב וברחבת המשביר בירושלים. נכון לשעה זו, למעלה מאלף מפגינים אישרו את הגעתם לאירועים שזכו לכותרת "כל העם אופוזיציה - כל הארץ יוצאת לרחובות!". דפי הפעילים התמלאו באמרות זועמות על המצב המדיני החדש. אחר הצהריים הודיעו הפעילים על הפגנה נוספת בבאר שבע. בטרם נודע על המהלך של מופז ונתניהו, פרסמה שפיר בדף הפייסבוק שלה הבטחה: "אם הממשלה החשוכה הזו לא נופלת הלילה, אנחנו נפיל אותה!" וסחפה גם היא תגובות הקוראות לפזור הכנסת. גם יו"ר האופוזיציה עד לא מזמן, ציפי לבני, צפויה להגיע להפגנה בתל אביב.

סתיו שפיר (במרכז) והפעילים החברתיים בהפגנת המיליון. "נתנגד בכל הכוח" צילום: דניאל בר און

"יו"ר האופוזיציה ויתר על התפקיד שלו והשאיר אותנו בלי הנהגה לאופוזיציה, כלומר בלי יכולת להתנגד למדינה, ואם אין אופוזיציה, אנחנו, האזרחים, נשמש כאופוזיציה", הסביר שלמה קראוס, אחד הפעילים הבולטים במחאה החברתית, את התסיסה המחודשת. "זה לא עניין של שמאל או ימין, אלא דמוקרטיה מול דיקטטורה. מה שראינו אתמול זו שחיתות פוליטית. מצד אחד הממשלה הנוכחית גדולה וחזקה יותר, אבל מאז המחאה לא ראינו שום צעדים למימוש הפתרונות ודו"ח טרכטנברג, אם זה לא קרה עד עכשיו, זה גם לא יקרה, כלומר זו לא היתה שאלה של כוח".

פעילי המחאה החברתית המתחדשת שוקדים משעות הבוקר המוקדמות בשיחות טלפון לחברי כנסת שונים מחמש מפלגות שונות, גם מהקואליציה, במטרה שיצטרפו אליהם להפגנות הערב. חלקם נתנו הסכמתם, אך טרם פורסמה רשימה סופית של משתתפים. בנוסף למחאות הספונטניות הצפויות הערב, תוכננו לאחרונה שתי עצרות בקפידה, האחת בעוד כשלושה ימים בכיכר רבין והשניה, הקרויה בפי המארגנים "צעדת המיליון" ושסחפה עד כה כ-4,000 משתתפים, צפויה להתקיים ב-14 ביולי. לדברי שפיר, טרם חברו אליה סמלי המאבק החברתי מהקיץ האחרון, דפני ליף ואיציק שמולי, והיא קראה להם להצטרף אליה. דפני ליף מנגד הבהירה כי אינה מתכוונת להשתתף בהפגנות הערב וככל הנראה גם בבאות: "אני עובדת על תנועה חוץ פרלמנטרית שאני מקימה בימים אלו ומתמקדת בה כרגע", כלשונה. פעילים המקורבים לליף טוענים כי ההפגנות הערב והבאות הפכו לזירה פוליטית במקום ציבורית, וכי זו אינה דרכה של ליף.

האם הדיל ביו נתניהו ומופז יצית מחדש את המחאה? בואו לדבר על זה בפייסבוק

שפיר ופעילים בולטים נוספים הביעו כעסם על המצב החדש, המשאיר אופוזיציה חלשה ונטולת כח, לאחר שבשנה האחרונה יצאו המוני אזרחים לרחובות להתנגד למדיניות הקיימת, אולם עיקר כעסם מופנה כלפי יו"ר מפלגת קדימה "מופז חשף את פרצופו האמיתי באופן הכי בולט- הייתה תקווה שהבנאדם השתנה, הוא החזיק מצע חברתי שאני הייתי יכולה לחתום עליו", הודתה שפיר בשיחה עם "הארץ". "אבל אנחנו רואים מה קרה. אם הוא מצטרף עכשיו למפלגה, שבמשך שנים ארוכות מפרקת את אותם שירותים חברתיים ומרחיבה את הפערים החברתיים אשר נתניהו הוא סמל מובהק שלה - איך יכול להיות שהוא עומד מאחורי המצע שלו? אנחנו זקוקים לאנשים שלא רק מדברים את מה שהם יודעים שאנחנו רוצים לשמוע אלא מחויבים לעשייה הזו. אנחנו נמצאים במצב מלחמה, מלחמת קיום".

למרות התגובות הזועמות נוכח התרגיל הפוליטי, קשה להתעלם מהתרומה שתרם המהלך של נתניהו להתארגנות החברתית המתוכננת לקיץ הקרוב, זו שבחודשים האחרונים מיהרו לקבוע את מותה בערוצים שונים, בשל הקדמת המתוכננת. "דחיית הבחירות מוסיפה דלק למחאה", הודתה שפיר. "המחאה לא מתה, פשוט התקשורת הפסיקה לסקר אותה. המטרה שלנו היא לא לעשות מחאה אלא לזכות במדינה שלנו חזרה ולפתור את הבעיות החברתיות, והמחאה החברתית חייבת לדרוש מהממשלה החדשה ללכת הביתה. יש פה מדיניות מאד ברורה שמטרתה לצמצם את השירותים החברתיים, שמתעלמת לחלוטין מהצרכים של החברה בישראל, מתעלמת מהגזענות שעולה על גדותיה כתוצאה מפערים חברתיים. תסתכלו כמה מקרי רצח, הדברים האלו הם תוצאה של הפקרה", הוסיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ