נתניהו מזגזג: הורה לבחון חקיקה שתמנע פינוי האולפנה

עד כה התנגד ראש הממשלה ליוזמת חקיקה של השרים שנועדו לעקוף את החלטת בג"ץ לפנות את השכונה בבית אל, בשל חוות הדעת של היועמ"ש

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לאנשיו לבחון את המשמעויות המשפטיות של יוזמות החקיקה של שרי הימין, שנועדו למנוע את פינוי גבעת האולפנה - כפי שמתחייב מפסיקת בג"ץ. עד עתה התנגד נתניהו ליוזמות, בשל עמדת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, וביקש לפתור את הבעיה בדרכים אחרות. וינשטיין מתנגד בתוקף לפתרון בחקיקה, אולם, הוא התנגד גם לפנייה לבג"ץ ונמלך בדעתו בלחץ ראש הממשלה.

בטרם הספיק נתניהו לטרוף את הקלפים ולצרף את קדימה לקואליציה, הוא הספיק לשוחח עם מספר שרים בנושא. היום (שלישי) במסיבת העיתונאים שבה הודיע על ההסכם הקואליציוני החדש, אמר ראש הממשלה כי ביקש מהשרים "לחשוב" בנושא. בפגישה עצמה, אמר נתניהו שהוא מוכן לשמוע כל הצעה בנושא, לרבות הסדרת בחקיקה.

היוזמות השונות מבקשות לקבוע כי במידה והממשלה בנתה יישוב בתום לב על קרקע פרטית, היא תפצה את בעלי הקרקע בכסף או בקרקע חלופית. בנוסף, החוק יקבע משך זמן מינימאלי של שהות על הקרקע כדי לזכות בהגנה מפינוי, על מנת למנוע השתלטות מסיבית על קרקעות.

שכונת האולפנה בבית אלצילום: אמיל סלמן

לפני כשנה הורה בג”ץ למדינה לפנות את השכונה עד 1 במאי 2012. זאת, לאחר שהוכח כי הבתים נבנו על קרקע פלסטינית פרטית. בסוף החודש שעבר, המדינה הודיעה הבוקר לבג"ץ כי היא מבקשת לחזור בה מהתחייבותה להרוס את המבנים, בין היתר משום "שמבחינת תושבי בית אל השלכות הריסת המבנים עלולות להיות קשות". אתמול דחה בג"ץ את בקשת המדינה, וקבע כי על יש לממש את צווי ההריסה בתוך 60 יום.

המתנחלים. שהלכו לישון עם ממשלה שתומכת באופן נחרץ בפתרון חקיקה, התעוררו למציאות קואליציונית שונה לחלוטין. עסקן בכיר בקרב המתנחלים אמר היום ל"הארץ" כי הוא לא יודע איך "לאכול" את מופז. "מצד אחד, הוא היה שר הביטחון כששלחו את השוטרים עם ראש בקיר בעמונה. מצד שני, הוא העסיק יועץ לענייני התיישבות שאהד אותנו, רון שכנר (שהודח מתפקידו בעקבות דו"ח ששון, לאחר שהתגלה שפעל שלא כדין. ח"ל). מצד שלישי, וזו האופציה הגרועה מבחינתנו, יתכן ויפעל כמו שהוא פעל עד עכשיו: מתוך אינטרס פוליטי צר".

גורם פוליטי אחר אמר שכעת, משיש ממשלה רחבה, נתניהו תלוי פחות בחברי הכנסת מהאגף הימני של הליכוד, מה שמאפשר לו יותר חופש פעולה. החשש המרכזי של המתנחלים הוא שכל הפתרונות יעלו חרס, ובשל דוחק השעה והזמן, הבתים יהרסו ונתניהו יעבור את המשבר הקטן בעזרתו של שאול מופז.

הערב הגיע שר האוצר יובל שטייניץ לביקור בשכונה ומתח ביקורת נדירה על ראש הממשלה. לדבריו, הודעת הממשלה ממאי 2011, לפיה השכונה תיהרס בתוך שנה, התקבלה בצורה "לא נכונה ולא שקולה, שלא לקחה בחשבון את המשמעויות". שטייניץ אמר עוד כי אין בכוונתו להתעמת עם מערכת המשפט, אך החלטת בג"ץ יצרה אבסורד גדול. לדבריו "אני וחברי נעשה כל מאמץ למצוא פתרון במסגרת החוק הסמכות והצדק. אם לא תהיה ברירה נשקול לשנות את המצב החוקי. הריסת השכונה היא דבר בלתי הגיוני ובלתי מוסרי".

חברי כנסת בעצרת נגד פינוי השוכונה בבית אל, בחודש שעברצילום: גיל כהן מגן

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, הוסיף ואמר כי "החלטת בג"ץ היא סטירת לחי בפנייה של הממשלה. היה בהחלטה ניסיון להראות לממשלה מי מנצח בהורדת ידיים. למי יש יותר כוח. אחרת אי אפשר להבין למה לא נתנו חודשיים. ההחלטה ניתנה כדי להראות לדרג הפוליטי אצל מי הכוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ