יחימוביץ' תחליף את מופז

ריבלין: צמצום האופוזיציה יפגע בכנסת

הקמת ממשלת האחדות גרמה להצטמקות דרמטית של האופוזיציה, וכעת היא לא תוכל לכנס עוד דיוני 40 חתימות ולאלץ את רה"מ להקשיב לדובריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים34

לאחר שלוש שנים שבהן שלטה בכנסת ללא עוררין קואליציה בת 66 חברי כנסת, כעת הקואליציה שגדלה ל-94 חברים תצמצם עוד יותר את אפשרויות הפעולה של האופוזיציה המצומקת. יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין אף הביע חשש כי בשל פערי הכוחות תיפגע הפעילות הפרלמנטרית. "המציאות הפוליטית החדשה יוצרת בעיות פרלמנטריות לא פשוטות", אמר ריבלין. "הדבר יתבטא בגל של חקיקה פרטית שאינה מתואמת עם הממשלה, וכן בקושי של האופוזיציה להוות משקל נגד לקואליציה. אני חושש שהדבר עלול להביא לניוונה של המערכת הפרלמנטרית בתוך מספר שבועות".

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' - שצפויה להתמנות הבוקר ליו"ר האופוזיציה - שפכה את זעמה על שאול מופז. "קדימה הייתה פארסה של אופוזיציה ועכשיו גוויית קדימה יחד עם ממשלת נתניהו תעביר מדיניות הרסנית". ליחימוביץ', שלמפלגתה ניבאו הסקרים האחרונים עשרה מנדטים נוספים בבחירות, אמרה כי צעד זה יחזק עוד יותר את מפלגתה: "מי שלא רצה אותנו עם 20 מנדטים יקבל אותנו עם הרבה מאוד מנדטים בתום הקדנציה הזו".

בתגובה למסיבת העיתונאים, בהשתתפות מופז וראש הממשלה בנימין נתניהו, אמרה יחימוביץ' כי "היינו עדים לזיגזג המגוחך והנלעג ביותר שנראה אי-פעם בפוליטיקה הישראלית. את הקומבינה הזו איש לא ישכח".

יו"ר הכנסת, ראובן ריבליןצילום: מיכל פתאל

כעת תיאלץ יחימוביץ' לעמוד בראש אופוזיציה מוחלשת, שאף מתקשה להסכים בינה לבין עצמה. בסיעות הערביות אף בחנו אמש שלא לתמוך ביחימוביץ' לתפקיד יו"ר האופוזיציה - אלא לנסות למנות לתפקיד ח"כ ערבי או את יו"ר מרצ זהבה גלאון. עם זאת, לעת עתה נראה כי צעד זה לא ייצא אל הפועל. יחימוביץ' סיכמה את דבריה ואמרה כי "לשבת באופוזיציה זו לא בושה. זה לא סיביר, זה לא עונש, זה כבוד מאוד גדול".

המפסיד הגדול מביטולן של הבחירות הוא המועמד יאיר לפיד, שרק באחרונה השיק את מפלגתו "יש עתיד" ועסק בגיבוש הרשימה לכנסת. "מה שראיתם היום זו בדיוק הפוליטיקה הישנה, המסואבת והמכוערת, שהגיע הזמן להעיף מחיינו", פרסם אתמול לפיד בדף הפייסבוק שלו. "הם חושבים שעכשיו הם ימשכו זמן ואנחנו נשכח, אבל הם טועים". אולם לפיד רואה גם זיק של תקווה בצעדים של אתמול. "מבלי שהבינו מה עשו, מופז ונתניהו הפכו אותנו לאלטרנטיבה היחידה של המרכז השפוי. קדימה חזרה להיות מה שתמיד היתה: חלק מהליכוד", אמר.

גם במרצ היו ציפיות להכפלת כוחה של המפלגה בבחירות. יו"ר המפלגה זהבה גלאון קראה לחבירת מופז לנתניהו "תרגיל מגה מסריח". ואילו במסיבת העיתונאים המשותפת של נתניהו ומופז בכנסת, התפרץ ח"כ ניצן הורוביץ לדבריהם ואמר: "זו שחיתות במלוא מובן המלה. מושחתים, אין לכם בושה. אתם שברתם את מחסום הבושה, עשיתם קרקס מהבית הזה".

גם בסיעות הערביות העבירו אתמול ביקורת על ההסכם בין מופז לנתניהו. "מדובר בזילות הפוליטיקה ובפגיעה בתדמית הכנסת", אמר ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תעל). ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) הוסיף כי "חיבור של מופז לנתניהו יעצים את האג'נדה הימנית השלטת, יחזק את החקיקה האנטי-דמוקרטית שקדימה היתה מעורבת בה כבר באופוזיציה ויגביר את הסבירות למלחמה נגד איראן". ואילו יו"ר חד"ש ח"כ מוחמד ברכה אמר ש"זו ממשלת שקר". ברכה אמר כי הוא מודאג גם מהתקציב שיגובש "שפירושו המשך גזרות נגד השכבות החלשות".

חברי האופוזיציה לא יוכלו לחייב את נתניהו להאזין לנאומיהם

אחד המכשולים הקשים הניצבים בפני האופוזיציה המצומקת, הוא חוסר יכולתה לעמוד בנוהל המכונה "40 חתימות". מדובר בכלי פרלמנטרי המאפשר לאופוזיציה לאלץ את ראש הממשלה להתייצב אחת לשלושה שבועות לדיון בכל נושא שייבחרו ולחייב אותו להאזין לנאומיהם בדיון.

הכנסת ביום שאחרי. לחצו להגדלה

אלא שכעת, האופוזיציה לא מונה 40 ח"כים אלא 26 בלבד, ולפי תקנון הכנסת לא ניתן להסתפק במספר זה כדי ליישם את הנוהל. "דיון 40 חתימות הוא כלי פרלמנטרי ממדרגה ראשונה. לא ייתכן שלא נוכל להשתמש בו כעת", אמר אתמול ל"הארץ" ח"כ יצחק הרצוג (עבודה). "פנינו ליו"ר הכנסת בדרישה שיכונן הוראת שעה ויקטין את מספר הח"כים הנדרשים כדי לכפות על ראש הממשלה דיון ל-20 או 25 בלבד".

עם זאת, בשל השינוי בהרכב האופוזיציה, שורה של תפקידים מהותיים יאוישו מחדש. כך, צפוי חבר אופוזיציה להתמנות לתפקיד יו"ר הוועדה לביקורת המדינה במקומו של ח"כ רוני בר-און (קדימה). נוסף על כך, חברים באופוזיציה יחליפו כמה מחברי ועדת האתיקה, הנשלטת כעת אך ורק על ידי חברי קואליציה ונחשבת לוועדה בעלת השקפה ימנית - שקיבלה החלטות שנויות במחלוקת כלפי חברי הכנסת הערבים בחודשים האחרונים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ