ההסכם הקואליציוני |

תרגיל מסריח, אבל מבטיח

לישראל יש כעת ממשלת מרכז יציבה, המייצגת את הרוב, שאף מפלגה מגזרית לא יכולה לסחוט. זה גם רגע האמת עבור נתניהו לבצע מהלכים היסטוריים

ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט

יש דבר אחד שבנימין נתניהו לא אוהב להיות: תרנגול הודו של חג ההודיה. אבל ביום ראשון בערב, בוועידת הליכוד, הוא התחיל להרגיש כמו הודו על הטס. ההשתוללות של הזויי הימין באירוע המרכזי של מפלגת השלטון גרמה לראש הממשלה להבין את שאמור היה להבין מזמן: הליכוד התחרפן. ומכיוון שהליכוד התחרפן, יש סכנה ממשית שהוא יישחק בבחירות ולא יוכל להרכיב ממשלה חזקה אחרי הבחירות. מכיוון שהליכוד התחרפן, התוכנית הגדולה של בחירות-לפני-אובמה ובחירות-לפני-איראן קורסת. פתאום פייגלין מסוכן מאובמה: דווקא הוא עלול למנוע את ההתמודדות עם הגרעין של איראן. על כן, כבר ביום שני בבוקר, נתניהו אישר לנתן אשל לסגור עניין עם ליאור חורב. בתוך שעה וחצי אשל וחורב אכן סגרו עניין. הם הביאו לעולם את ממשלת האחדות הלאומית הגדולה ביותר שכיהנה בישראל אי-פעם.

במובן מסוים התרגיל הוא תרגיל מסריח. הוא עושה צחוק מהרבה מאוד מלים שנאמרו כאן ומהרבה מאוד התחייבויות שניתנו כאן בחודשים האחרונים. הוא שם ללעג הרבה מאוד דברי פרשנות, בהם כאלה שנכתבו על ידי פרשן זה. אבל התרגיל המסריח הוא גם תרגיל מבטיח. הוא גורם לכך שלישראל יש היום ממשלה יציבה בעלת רוב חילוני עצום. הוא גורם לכך שלישראל יש ממשלה המחויבת באופן קונקרטי לשינוי שיטת הממשל ולגיוס חרדים - עוד השנה. סוף סוף יש לנו ממשלה המייצגת את הרוב הישראלי, שאף מפלגה מגזרית לא יכולה לסחוט. סוף סוף יש לנו ממשלה בעלת רוב ציוני ברור. מבלי שהתכוונו לכך, הפייגלניסטים עשו השבוע לביבי את שהמורדים עשו לפני שנים לאריק: הם דחפו אותו אל המרכז. באיחור של שלוש שנים התחיל אתמול תהליך השרוניזציה של בנימין נתניהו.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

ממשלת הליכוד-קדימה מדברת על ארבעה יעדים: שינוי המשטר, חוק טל, סדר חברתי חדש ותהליך מדיני אחראי. אבל היעד האמיתי של הממשלה המורחבת הוא היעד החמישי: איראן. מבחינת נתניהו, הצירוף של מופז לממשלתו כמוהו כצירוף של בגין ודיין לממשלת אשכול ב-1967. נוצק הבסיס הפוליטי האיתן שעליו אפשר יהיה לנהל את ההתגוששות האסטרטגית עם חמינאי. גובשה ממשלת האחדות הלאומית שתעניק לעימות הצפוי לגיטימיות פנימית ובינלאומית. כעת החלטת איראן לא תהיה החלטתם של צמד המשיחים השנואים מקיסריה ואקירוב. כעת החלטת איראן תהייה החלטה משותפת של נתניהו-ברק-מופז-יעלון. במקום בחירות לפני איראן אנחנו מקבלים אחדות לפני איראן המשיגה את אותה מטרה עצמה. במקום חלון פעולה צר של חודשיים (ספטמבר-אוקטובר 2012) אנחנו מקבלים חלון פעולה של ארבעה חודשים (יולי-אוקטובר 2012). תמרון פוליטי חדש ומפתיע מביא את נתניהו בדיוק אל אותו מקום ציבורי שאליו קיווה להגיע באמצעות הבחירות המוקדמות. השינוי היחידי הוא שהלך לנו הקיץ. כעת המשבר האיראני עלול לפרוץ בכל יום - או בכל לילה - של לפני נובמבר.

לחבירה של נתניהו ומופז יש גם משמעות ארוכת טווח. המשא ומתן המזורז בין נתן אשל לליאור חורב זרע את הזרעים של המפץ הפוליטי העתידי. טובים הסיכויים שכאשר נגיע לבחירות 2013 נמצא שם מפלגת מרכז-ימין של נתניהו-מופז-ברק. טובים הסיכויים שמפלגת עבודה גדולה היא שתתמודד מול מפלגת המרכז-ימין החדשה. קדימה כמות שהכרנו אותה תיעלם. הימין הקיצוני והחרדים ייחלשו. יאיר לפיד יכתוב בשנה הקרובה הרבה פוסטים בפייסבוק. אבל בסופו של דבר, המערכת הפוליטית תתמרכז. היא לא תישלט עוד בידי מיעוטים ומגזרים וקנאים. עם קצת מזל, היא גם תעשה מעשה או שניים שיקרבו את חלוקת הארץ.

כמו תמיד, המבחן הוא מבחן נתניהו. אם עשה את תרגיל העשור כדי להרוויח עוד שנה במעון ראש הממשלה - הלך עליו. הציבור לא ישכח ולא יסלח. אבל אם יוביל מהלכים משמעותיים שישנו את פניה של המפה הפוליטית ואת דיוקנה של השיטה הפוליטית - יקנה את עולמו. נגמרו התירוצים, ביבי. כעת אין ציפי ואין תלות בליברמן ואין שיעבוד למתנחלים. האדם העומד בראש הממשלה הרחבה ביותר שהיתה כאן אי פעם הוא עכשיו ריבון. מהיום ואילך הוא נושא באחריות המלאה של ריבון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ