ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בשבועות שקדמו להצטרפותו לממשלת נתניהו, הביע יו"ר קדימה שאול מופז התנגדות לתקיפה ישראלית על מתקני הגרעין באיראן. עם זאת, שרים בכירים בקבינט ובפורום השמינייה מודאגים כי כעת עם הצטרפותו לממשלה ולפורום השמינייה, מופז "יזגזג" גם בעניין האיראני, ויישר קו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק, שתומכים בפעולה צבאית.

במסגרת הצטרפותו של מופז לממשלה, הוא יהיה חבר בפורום ההתייעצויות המדיני-ביטחוני הבכיר של ראש הממשלה נתניהו. בפורום, שזכה לכינוי השמינייה חברים גם שר הביטחון ברק, שר החוץ אביגדור ליברמן, שר הפנים אלי ישי, שר האוצר יובל שטייניץ והשרים משה (בוגי) יעלון, דן מרידור ובני בגין. עם הצטרפותו של מופז יתרחב הפורום הרגיש והמצומצם ל"תשיעייה".

אחד משרי הקבינט אמר כי לאחר שמופז, שכינה את ראש הממשלה נתניהו "שקרן" והתחייב אין-ספור פעמים כי לא יצטרף לממשלתו, לא היסס לשנות את עמדתו ב-180 מעלות לצורך שרידותו הפוליטית, "מי מבטיח שהוא לא יזגזג גם בנושא האיראני?", אמר השר.

שר אחר שחבר בפורום השמינייה הביע דאגה מ"זיגזג" של מופז בעניין האיראני לאור התנהלותו בעבר בעניינים מדיניים וביטחוניים בעלי משמעות אסטרטגית כמו ההתנתקות מרצועת עזה. "מופז חשב שההתנתקות היא טעות ושאסור לצאת מעזה ללא הסכם", אמר השר. "אבל אז הוא הבין את רוח המפקד של אריק שרון ומיהר ליישר קו. אותו דבר עלול לקרות בנושא האיראני".

ליברמן, נתניהו ברק ומופז עם שרת החוץ של האיחוד קתרין אשטון, אתמולצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

מופז "יזגזג" גם בנושא האיראני? דברו על זה בפייסבוק

מקורבי מופז הגיבו לדברים בכעס. "מרבית חברי השמינייה לא מתקרבים לניסיון המוכח רב-השנים של שאול מופז בתחומי הביטחון ומוטב שלא יטיפו מוסר למי שהיה רמטכ"ל ושר ביטחון", אמרו. בסביבת מופז הוסיפו כי עמדתו בנושא האיראני לא השתנתה וכי הוא סבור שפעולה צבאית ישראלית אינה הפתרון בעת הזו, אלא מהלך דיפלומטי בינלאומי שאותו מובילה ארה"ב.

העיתון "מעריב" דיווח אתמול מפי גורמים שלקחו חלק במו"מ הקואליציוני בין מופז לנתניהו שהשניים "מתואמים" בנוגע לאיראן וכי הם "באותו ראש" בנוגע לדרכים לעצירת תוכנית הגרעין. על אף שבדיווח לא הוסבר מה משמעות אותו תיאום, נרמז כי מופז לכאורה שינה שוב את דעתו ותומך בתקיפה באיראן.

מופז צפוי להיות "לשון מאזניים" בתוך פורום "התשיעייה" בסוגיה האיראנית. כיום נחלקים חברי השמינייה לשני מחנות - תומכי הפעולה הצבאית הישראלית ומתנגדיה. ההערכה היא שמלבד ראש הממשלה נתניהו והשר ברק, תומכים באופציה הצבאית גם השרים שטייניץ וליברמן. מולם ניצבים ארבעה שרים - יעלון, מרידור, ישי ובגין, שסבורים שפעולה צבאית ישראלית בעיתוי הנוכחי תהיה טעות קשה ומסוכנת.

צירופו של מופז לפגישה בין ראש הממשלה נתניהו לבין שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון אתמול בירושלים, הגבירה עוד יותר את הדאגה בקרב כמה משרי הממשלה. לדברי אחד השרים, נתניהו וברק מנסים "לחבק" את מופז, לתת לו הרגשה של שותפות בקבלת ההחלטות וכך לגייס אותו לצדם בנושא האיראני. חוץ ממופז הוזמנו לפגישה בין נתניהו לאשטון, באופן חריג ביותר, גם השרים ברק וליברמן. נתניהו רצה להציג קו תקיף ואחיד מול אשטון, שמנהלת את המו"מ עם איראן מטעם שש המעצמות - ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה. ביקורה התקיים לקראת הסבב השני של שיחות הגרעין שייפתח ב-23 במאי בבגדאד.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי נתניהו ושלושת השרים אמרו לאשטון שהשיחות ייחשבו כ"התקדמות", אך ורק אם איראן תסכים להציב לוח זמנים ברור להפסקת כל העשרת האורניום, להוצאת כל החומר המועשר מהמדינה ולפירוק מתקן ההעשרה התת-קרקעי בפורדו, שליד העיר קום. לדברי הבכיר, נתניהו אמר לאשטון בפגישה כי "איראן מנסה להרוויח זמן באמצעות השיחות, ואין לה כל כוונה לעצור את תוכנית הגרעין".

הבלוגרית לורה רוזן דיווחה אתמול שאשטון תדרכה את נתניהו ואת שלושת השרים לגבי עמדת המעצמות והבהירה שהיא "אינה נאיבית" לגבי איראן. היא הוסיפה כי יש הזדמנות שחייבים לנצלה לדחוף את השיחות עם איראן קדימה. היא הרגיעה את נתניהו שאין לאיחוד האירופי כל כוונה להסיר סנקציות מעל איראן או לעצור את הטלת אמברגו הנפט ב-1 ביולי, ללא צעדים איראניים משמעותיים ביותר בנושא תוכנית הגרעין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ