בעוד שגורמים מסוימים במערכת הפוליטית הגיבו היום (חמישי) להצהרתו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, לפיה הוא תומך בנישואים חד מיניים, אחרים העדיפו להימנע מתגובה רשמית.

יו"ר האופוזיציה ומפלגת העבודה שלי יחימוביץ' ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הביעו תמיכה בהליך שאסור על פי חוק בישראל. יחימוביץ' הצהירה כך בעמוד הפייסבוק שלה ולפיד אמר זאת בתשובה לפניית "הארץ". פניות בנושא הועברו גם לנציגיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה שמעון פרס, יו"ר קדימה שאול מופז ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. ליברמן מסר בתגובה כי הוא ימשיך במנהגו שלא להשתתף במשאלים למיניהם, ואם וכאשר רצה להתייחס לעניין הוא יעשה זאת.

"אני מודה שקצת נדהמתי מהסערה ומהעניין העצום שעורר הנשיא אובמה כשתמך בנישואים חד מיניים", כתבה יחימוביץ'. "נראה לי מובן מאליו שזו עמדתו". היא הוסיפה כי "למען הסר ספק, אני תומכת בהנהגת נישואים אזרחיים בישראל ובחופש בחירה מוחלט בינם ובין נישואים על פי דת משה וישראל, כשהנישואים האזרחיים כוללים בתוכם כמובן גם נישואים חד מיניים". יאיר לפיד מסר באמצעות הדוברת שלו כי "אני בעד כמובן".

גם במרצ הביעו תמיכה בדברי אובמה. יו"ר המפלגה ח"כ זהבה גלאון מסרה כי "לתשומת לבו של נתניהו: קח דוגמה, ככה נראית מנהיגות. מרצ תומכת בנישואים גאים גם בישראל. למיטב זיכרוני, נציגי הליכוד מעולם לא התייצבו אתנו במאבק". ח"כ ניצן הורוביץ מסר בתגובה כי בשבוע הבא הוא מתכוון להעלות לכנסת הצעת חוק חדשה לחופש בחירה בנישואים. "מי שירצה יוכל להתחתן בנישואים דתיים כמו שעכשיו. מי שלא ירצה או מי שלא מוכר על ידי הרבנות, יוכל להתחתן אזרחית, כולל בני זוג מאותו מין. זה חופש הבחירה. ככה צריך להיות בחברה חופשית. יש 120 אצבעות במליאה. נראה מה הם יבחרו", מסר.

מצעד גאווה בתל אביב, ארכיוןצילום: מוטי קמחי

בעקבות דברי אובמה יצאו מארגני מצעד הגאווה בתל אביב בקמפיין בפייסבוק וקראו למנהיגים הפוליטיים להתבטא ולמסור את עמדתם בעניין. המארגנים פרסמו כרזות השואלות "וביבי, מה אתה חושב?" והפנו את השאלה גם לנשיא המדינה שמעון פרס, ליו"ר קדימה שאול מופז, וכאמור גם ליחימוביץ' וללפיד. מתחת לשאלה נכתב כי "הקהילה הגאה ממשיכה להיאבק על שוויון זכויות".

חברת הכנסת נינו אבסדזה (קדימה) פרסמה כי תביא החלטה בעניין לישיבת מפלגתה. לדבריה, "כיו"ר השדולה למאבק בהומופוביה שמחתי לשמוע על הצהרתו של נשיא ארה"ב על תמיכה חד משמעית בנשואים חד מיניים. גם לנו יש הזדמנות לשנות - בשל כך , בוועידת קדימה שתיערך בסוף החודש אביא הצעה להכיר בנישואי להט״ב כחלק ממצע קדימה".

חבר הכנסת אילן גילאון (מרצ) כתב כי "לא רק אובמה ולא רק בארה"ב - גם בישראל יהיו נישואים גאים. אולי זה ייקח יותר זמן משהייתי רוצה שיקח, אבל זה יקרה. זה יקרה כי אי אפשר לשלול זכויות של אנשים כל כך הרבה זמן, וכי המציאות חזקה מהכל, גם מהסכמות קואליציוניות שעבר זמנן".

היות ורוב ממשלות ישראל כללו בשנים האחרונות מפלגות חרדיות, נושא חקיקת זכויות ההומואים והלסביות כמעט ולא קודם. הישגיה המשמעותיים של הקהילה ההומו לסבית בעשורים האחרונים הושגו לרוב באמצעות פסיקות שונות של מערכת המשפט בישראל, ולא דרך הכנסת. כדוגמה יוצאת דופן ניתן להזכיר את התיקון לחוק העונשין ב-1988, שכלל ניסוח מחדש של סעיפים העוסקים בעברות מין, ובו הוסר הסעיף האוסר על משכב זכר בישראל.

18 אלף משפחות חד מיניות בישראל

עו"ד אירית רוזנבלום, מייסדת ומנכ"לית ארגון משפחה חדשה, סבורה כי לדבריו של אובמה יש משמעות רבה. "זה צעד גדול של העולם הנאור שהמנהיג החזק ביותר נותן הכרה פומבית למשפחה החדשה. כמובן שהוא קורא בכך תיגר על הציבור הדתי בעולם. אני חושבת שזה בהחלט מעשה אמיץ מאוד. הוא יוצר את האיזון העולמי המתבקש. כאשר יש תחושה שהעולם נהיה פונדמנטליסטי יותר ושמרני יותר – אז הנה, יש איזו נקודת אור ליברלית", היא אומרת.

להערכת ארגון משפחה חדשה יש נכון להיום בישראל כ-18 אלף משפחות חד מיניות. כ-4,500 ילדים גדלים במשפחות אלה ומספרם גדל במהירות בשנים האחרונות. זוגות חד מיניים אינם יכולים להינשא בישראל. רבים בקהילה הגאה בוחרים לטוס למדינה המאפשרת נישואים חד מיניים ולהינשא שם. היעדים המובילים למטרה זו הם קנדה וכמה ממדינות ארה"ב. על פי פסיקת בג"ץ, משרד הפנים חייב להכיר בנישואיהם עם שובם לישראל.

גם אגודת הלהט"ב שיבחה את דברי אובמה. "בישראל מוצהרות כ-18,000 משפחות חד מיניות ובפועל, משפחות נוספות שאינן מוצהרות, בהיקף של כ- 100,000 תושבים. יש המשרתים בצה"ל, יש שמגדלים ילדים. מוסד הנישואין, מסמל האיחוד בין שתי נפשות אוהבות, הרצון לבוא בברית ולהיות מוכרים לא רק כבודדים, אלא כישות אחת, בפני המדינה, בפני החברה כולה", נכתב בהודעת האגודה.

עוד הוסיפה האגודה בהודעתה: "ראש הממשלה, שתמך בקהילה הגאה בשעת משבר ואבל, לאחר הפיגוע 'בברנוער' וביקר בבית האגודה – הגיע הזמן לפדות את ההבטחות למען שוויון לקהילה הגאה. זה העיתוי להצטרף לידידתנו ארה"ב – אנו קוראים לכבוד ראש הממשלה, להצהיר כי הוא תומך בנישואים אזרחיים גם להומואים ולסביות, ולעשות תיקון עוול היסטורי במדינת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ