לאור ההצלחה |

התוכנית החדשה של פייגלין לשינוי הליכוד

פייגלין הודיע כי לא יציע יותר לפעיליו במי לבחור בפריימריז. כך יצטרכו לדבריו המועמדים והח"כים לשכנע ביתר שאת בעמדותיהם כדי לזכות בקולם

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

הכוח הרב שצברה חטיבת מנהיגות יהודית בתוך הליכוד הביא לשינוי באסטרטגיה בה נוקט ראש החטיבה, משה פייגלין. בניגוד לעבר, בפריימריז הקרובים התנועה כבר לא תציע לחבריה במי לבחור. חברי כנסת שיבקשו את תמיכת הפעילים יידרשו לפנות ישירות לציבור ומנהיגיו המקומיים.

בשיחה עם הארץ הסביר פייגלין כי "לא יהיה יותר פתק מרכזי כמו בעבר, שבו מנהיגות יהודית תודיע ערב הפריימריז במי יש לתמוך. השינוי הגדול שחל אצלנו בשנים האחרונות היה שהתערינו בליכוד, ואנחנו רוצים לעודד את החבירה והפעילות המקומית. במקום לפקד על אלף חיילים אנחנו רוצים שיהיו לנו אלף מפקדים".

פייגלין מסביר כי אמנם פקד לליכוד באופן ישיר כ-8,000 חברים, אך כתוצאה מפעילותם בסניפים, כמות התומכים בו ובמטרותיו גדולה הרבה יותר. "המשחק היום הוא לא ההתפקדות, אלא ההתערות", הוא מחדד.

לפי נתונים שפורסמו בהארץ בתחילת השנה 30% ממתפקדי הליכוד ב-2011 הם מתנחלים, למרות שמצביעי הליכוד בהתנחלויות בבחירות האחרונות היו רק 4.1% מסך הקולות שקיבלה המפלגה. בנוסף פורסם כי ב-34 התנחלויות יש יותר חברי ליכוד מאשר מצביעי ליכוד. מתפקדי המתנחלים בליכוד נחשבים לכוח מאורגן - הם מפעילים לחץ על שרים וחברי כנסת בטלפונים, אס-אם-אסים ופגישות, שומרים על נוכחות גבוהה בכנסת ונעזרים בחברי כנסת המייצגים אותם. בשל כוחם הרב, הם נחשבים ללובי משמעותי בליכוד.

על אף השינוי במדיניותו קורא פייגלין במכתב ששיגר לפעיליו להמשיך בפעולות התפקדות. "פרק הזמן שעומד עכשיו לרשותנו, לא ישמש בשום אופן למנוחה. איננו מחזירים את הסוסים לאורוות, לא מכבים את המנועים ולא יוצאים לחופשות. יכול מאוד להיות שמי שיתפקד עכשיו יוכל להצביע בפריימריז לרשימת הליכוד לכנסת. אנו פותחים עכשיו במבצע התפקדות נרחב. הזדרזו ופקדו חברים ובני משפחה. האם כל הילדים שהגיעו לגיל 17 התפקדו? לאיש כבר אין ספק כי מוקד ההשפעה האמיתי נמצא במפלגת השלטון של המחנה הלאומי", כתב פייגלין.

פייגלין מתאר לפעיליו את ההצלחה בהתערות במפלגה ואומר כי "אנו יכולים להודות לה' על כך שמאז הבחירות לראשות הליכוד, רוח חדשה ורעננה מניפה אותנו קדימה". לדבריו, "הבחירות לראשות הליכוד קידמו מאוד את הרעיון האמוני ואת הלגיטימיות שלו בתנועה. כל מה שמתחולל מאז בליכוד הוא המשך ישיר של אותו קו. חברי הכנסת והשרים חשים היטב את המגמה החדשה".

פייגלין התייחס גם לאירועים בפתיחת ועידת הליכוד, בה רבים מחברי מחנהו דרשו לקיים בחירות חשאיות וקראו קריאות ביניים בעת נאומו של נתניהו. כזכור, המחאה נגד ראש הממשלה הועלתה כאחד הגורמים שדחפו את נתניהו לכונן ממשלת אחדות עם שאול מופז וקדימה. "איש מהנוכחים לא רצה להביך את ראש הממשלה, שאכן זכה לתשואות מקיר לקיר. אולם משעלה השופט גרוס (האיש האחראי להתנהלות "ההוגנת" בבחירות האחרונות לראשות הליכוד) וניסה לקדם את ה'כאילו' הצבעה - מנעו זאת חברי המרכז ודרשו הצבעה חשאית ומסודרת", כתב פייגלין.

פייגלין בירך על ביטול הקדמת הבחירות, אף שתקף את קדימה אותה הוא מגדיר  "מפלגה ללא משמעות (מלבד שחיתות)". לדבריו, צירופה לממשלה הוא "מעשה שלא היה בו שום צורך - אך אם זה היה המחיר שראש הממשלה חש כי עליו לשלם כדי לשמור על יציבות ורציפות שלטונית במשך ארבע שנים מלאות - אני בהחלט יכול להבין זאת".

ראש מנהיגות יהודית קרא לממשלה החדשה  "לעשות את הדבר הנכון ולא להיסחף עם הזרם הפופוליסטי העכור", בנושא גבעת האולפנה וגיוס חרדים. בנושא פינוי השכונה הוא מסביר כי "כל בר דעת מבין שאם את פרויקט הולילנד לא מחריבים - שלא לדבר על רבבות בתים ערביים שאיש לא מתקרב אליהם - אין שום סיבה בעולם להחריב את גבעת האולפנה. ממשלת האחדות יכולה להסדיר בחקיקה את הנושא ולספוג בקלילות את כל התשפוכת של להקת השמאל על כל גרורותיו, אשר יצפה בעיניים כלות כיצד טרף החורבן נשמט מציפורניו". בעניין גיוס חרדים הוא אומר כי גם היום עולה הביקוש של חרדים להתגייס על ההיצע, וכי הדבר היחיד שיכול להפוך את המגמה הוא גיוס בכפייה אל מסגרות צבאיות אחרות, "שנחשבות כהמרת דת של ממש".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ