קלינטון לנתניהו: אחרי צירוף קדימה, אין עוד סיבות לעיכוב המשא ומתן

בשיחת טלפון שקיימה עם רה"מ אמרה כי היא מקווה בעקבות הקמת ממשלת האחדות, תנקוט ישראל צעדים לקידום תהליך השלום עם הפלסטינים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון אמרה בשיחת טלפון שלשום לראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי הממשל האמריקאי מקווה שבעקבות הקמת ממשלת האחדות הרחבה, תנקוט ישראל צעדים לקידום תהליך השלום עם הפלסטינים. בשלוש השנים האחרונות הדגיש נתניהו כמה פעמים כי אינו יכול להתקדם בתהליך עם הפלסטינים בשל חשש לשלמות הקואליציה שלו.

לשכת ראש הממשלה פרסמה אמנם הודעה קצרה ולקונית על שיחת הטלפון בין השניים, שבה נמסר כי קלינטון בירכה את נתניהו על הקמת ממשלת האחדות. אולם גורמים במשרד החוץ בוושינגטון מציינים כי השיחה לא כללה רק ברכות ודברי נימוסין.

האם ממשלת האחדות תקדם את המו"מ עם הפלסטינים? דברו על זה בפייסבוק

נתניהו וקלינטון בפגישה בניו יורק בשנת 2010צילום: אי–פי

לדברי גורם בכיר במשרד החוץ בוושינגטון, קלינטון אמרה לנתניהו כי עודכנה על עיקרי ההסכם הקואליציוני בינו לבין יושב ראש קדימה שאול מופז. קלינטון הוסיפה כי היא מברכת על הסעיף בהסכם הקואליציוני שלפיו ממשלת האחדות "תקדם תהליך שלום אחראי", ואמרה שארצות הברית מוכנה לתמוך בצדדים במאמצים להשגת פתרון של שתי מדינות.

פקיד אמריקאי בכיר אחר הוסיף כי קלינטון הדגישה בפני נתניהו כי היא מעוניינת לשמוע ממנו מה בכוונתו לעשות כעת בתהליך המדיני עם הפלסטינים, בעקבות הצטרפות קדימה לממשלה. היא התעניינה מתי מתכוון נתניהו להעביר איגרת תשובה ליו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן), והדגישה כי החלפת האיגרות צריכה להוביל להמשך של מגעים רציפים בין נציגים ישראלים ופלסטינים.

גם אם הדבר לא יביא לפריצת דרך, האמריקאים מקווים שתיווצר דינמיקה שתמנע הסלמה במצב הביטחוני בגדה המערבית עד הבחירות לנשיאות ארה"ב. אם הנשיא אובמה ייבחר לקדנציה שנייה, הוא מעוניין לחדש את העיסוק בנושא הישראלי-פלסטיני במאמץ להביא לפריצת דרך בין הצדדים.

בשיחה עם נתניהו דיברה קלינטון בשפה דיפלומטית ומנומסת. אף כי לא אמרה את הדברים מפורשות, המסר שלה היה ברור: נגמרו התירוצים. הממשל האמריקאי סבור כי גם אם הסבירות לפריצת דרך בתהליך השלום נמוכה, הקואליציה הרחבה של נתניהו תאפשר לו לבצע שורה של מהלכים לחיזוק הרשות הפלסטינית.

מאז נכנס לתפקיד ראש הממשלה העלה נתניהו בפני הנשיא אובמה ושרת החוץ קלינטון את הרכב הקואליציה כסיבה לכך שאינו יכול להתקדם במו"מ מול הפלסטינים. נתניהו טען בפני האמריקאים כי אם ייצא ביוזמה מדינית במסגרתה יציג עמדות ברורות בנושא גבולות המדינה הפלסטינית או יבצע מחוות משמעותיות כלפי עבאס, יביא הדבר לפירוק הקואליציה ע"י יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, או להתנגדות עזה מתוך הליכוד.

השבוע סיימו נתניהו ויועציו לנסח את איגרת התשובה לעבאס. ניסוח האיגרת והעברתה התעכבו הן בשל תקופת האבל של ראש הממשלה נתניהו על מות אביו, והן בשל אשפוזו של ראש צוות המו"מ הפלסטיני, סאיב עריקאת, בבית חולים לאחר שלקה בלבו.

מקור ישראלי ציין כי שליחו של נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, ייפגש בשבוע הבא עם עבאס ברמאללה, שם יעביר לו את האיגרת מנתניהו. האיגרת אינה כוללת אמירה פורצת דרך או הצעה ישראלית חדשה, אלא חוזרת על המסר הרגיל שלפיו ישראל מעוניינת בחידוש המו"מ עם הפלסטינים ללא תנאים מוקדמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ