לקראת פיצול? ח"כים מקדימה תקפו ההסכם עם הליכוד

לדברי גורמים במפלגה, 5 ח"כים המזוהים עם לבני מעוניינים לפרוש בגלל ההצטרפות לממשלה. "ללא תהליך מדיני, נהיה סרח עודף של הליכוד"

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

הפילוג בקדימה נראה קרוב מתמיד: חברי כנסת של המפלגה שהיו חלק ממחנה לבני תקפו היום (שישי) את הקואליציה שבה הם חברים החל מאמצע השבוע. חבר הכנסת שלמה מולה אמר היום בכנס השמאל שנערך בתל אביב כי אם קדימה לא תדבק במדיניותה - הוא לא יישאר שם. בכנס שנערך היום השתתפו חבריו לסיעה, חברי הכנסת דורון אביטל, יואל חסון ונינו אבסדזה, שתקפה אף היא את ההסכם הקואליציוני.

"אם קדימה לא תשים עניין התהליך המדיני כתנאי להמשך השתתפותה בממשלה אין לנו מה לחפש שם", אמר מולה, שהתייחס לדיון השרים שנערך היום על גבעת האולפנה: "אם בדיון היום מופז לא ישים קו אדום ויגיד שאפילו לא כדאי שיתקיים דיון להסדרת המאחזים הבלתי חוקיים - אז אנחנו בעצם מפלגת הליכוד ובאנו להלבין את הליכוד. אין לנו מה לחפש שם וזה צריך להיות ברור". הוא הוסיף כי "המבחן הראשון זה חוק ההסדרה. עצם קיום הדיון לבחון אפשרות לייצר חקיקה עוקפת בג"ץ זה תעודת עניות לממשלה הזאת".

מולה הציע לקבוע זמנים ברורים למשא ומתן עם הפלסטינים. "אם זה לא יקרה צריך להודות שאנחנו סרח עודף של הליכוד. אני באופן אישי לא אהיה שם חד משמעית. הרוח בחברה הישראלית היא רעה - יש בה הרבה גזענות, אפליה של מיעוטים, גסות לפליטים. הרוח של הימין הרדיקלי זה רוח שמצטרפת לכל האווירה שמציעה לכסח את הפלסטינים, לא לעשות שלום, ולהשכיחם מעיני הציבור. ביבי גם בורח וגם מורח".

חברתו למפלגה נינו אבסדזה השתמשה במלים קשות בפאנל שבו השתתפה בכנס, שאורגן על ידי שלום עכשיו. היא כינתה את הקואליציה שאליה הצטרפה: "קואליציה בולשביקית של אלקין", ואמרה כי "צריך לעצור את המחנה המטורף הזה של חוטובלי ואלקין". היא גם הבהירה כי "עד היום כיבדתי את חוקי המשחק של המפלגה, מהיום אני לא מרגישה מחויבת".

בקרב חברי הכנסת ממחנה לבני הפילוג העתידי במפלגה נראה כמעט כעובדה מוגמרת, רק הנסיבות שבהן יקרה פילוג זה אינן ידועות עדיין. לדברי גורמים במפלגה, חמישה חברי כנסת נחשבים לאלה שיהיו מעוניינים למצוא את דרכם החוצה - שלמה מולה, אורית זוארץ, נינו אבסדזה, מגלי ווהבה ורוברט טיבייב, שהביע ביקורת על ההסכם הקואליציוני במליאת הכנסת שלשום, בעוד שחלק מהם כלל לא הופיעו בהצבעה על מינויו של מופז. יחד עם זאת נראה כי הדבר לא עתיד להתרחש בימים הקרובים אלא רק בהינתן שעת כושר מתאימה.

במידה ושני חברי כנסת נוספים מסיעת קדימה ישתכנעו לעזוב - יוכלו השבעה להתפצל תוך קבלת מימון מפלגות. אם מספר הפורשים יעלה לתשעה, יוכלו לעמוד הפורשים בראשות האופוזיציה, וזאת מכיוון שהם יהוו סיעה גדולה יותר מזו של העבודה המונה שמונה חברים. חברי הכנסת מחכים גם להחלטתה של יושבת הראש הקודמת ציפי לבני. אם תחליט להקים מפלגה חדשה, ייתכן שיחד עם הפורש הנוסף, השר לשעבר חיים רמון, דבר הנראה בהחלט סביר לאור התנהלותה מאז שהפסידה - הם צפויים להצטרף אליה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ