יעלון: מהלכים כמו צירוף קדימה לממשלה פוגעים באמון הציבור

המשנה לרה"מ מתח ביקורת קשה על הדיל הפוליטי: בגלל דברים כאלה אנשים לא הולכים להצביע. שמחון: הניסיונות לצירוף קדימה החלו מאז קמה הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשנה לראש הממשלה, משה (בוגי) יעלון, מתח הבוקר (שבת) ביקורת קשה על הדיל הפוליטי בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ליו"ר קדימה, שאול מופז. באירוע "שבתרבות" בנס-ציונה, שיבח יעלון את החלטתו של נתניהו לנצל את ההזדמנת שנוצרה ולהקים ממשלת אחדות, אולם ציין כי היו למהלך גם היבטים שליליים. "אירועים מהסוג הזה בוודאי לא מעודדים חלק מהאנשים להיות מעורבים פוליטית ואפילו לא לבוא להצביע", אמר יעלון. "כי מזגזגים, ומילה היא לא מילה והכרזה אינה הכרזה. זה פגע באמון הציבור".

יעלון גם התבטא בגנות תקיפה ישראלית חד-צדדית של מתקני הגרעין באיראן. יעלון, שציין כי חל שינוי לטובה בלחץ שמפעילה הקהילה הבינלאומית על איראן, הדגיש כי "כמי שחווה מלחמות, מהלך צבאי מול איראן צריך להיות הדבר האחרון...קודם כל ממצים את כל האופציות האחרות".

יעלון אמר שהקהילה הבינלאומית מבצעת צעדים שמבודדים את איראן מדינית ומטילה עליה סנקציות כלכליות. לדבריו, כדי להימנע ממהלך צבאי, צריך להפעיל את כל האמצעים האחרים. גם לגבי פעולה צבאית, רמז יעלון כי אם זו תתרחש, עדיף שלא ישראל היא זו שתוביל אותה. "במידה וכל אלו לא יעזרו ייתכן שמישהו יצטרך להפעיל מהלך צבאי מול איראן", אמר יעלון.

יעלון נשאל לגבי עמדתו כלפי נישואים חד-מיניים בישראל ואמר שהוא בעד חופש בחירה בעניין. "העניין הוא לא לקיים טקס כן או לא", אמר. "אנחנו צריכים להיות חברה סובלנית לזוגיות וסובלנית לגבי בחירתם של כל אחד מהאנשים שלנו".

נתניהו ויעלון במהלך הדיון על הצטרפות קדימה לקואליציה במליאת הכנסתצילום: מיכל פתאל

שר התמ"ת, שלום שמחון, אמר כי הניסיונות להרחיב את הקואליציה החלו ונמשכו מרגע הקמת הממשלה. שמחון חשף כי ניהל מו"מ עם ציפי לבני עוד קודם לפילוג של סיעת "עצמאות" מהעבודה. לדבריו, לבני הופעלה על ידי אנשים שעזבו את הכנסת ולא נתנו לה לחבור לממשלה בהבטחות ש"'אוטוטו מייצרים מפץ חדש'. מרגע שציפי פרשה ניתן היה לייצר מצב חדש, שכן לברק יחסי אמון טובים יותר עם מופז בהשוואה ליחסיו עם לבני".

מליאת הכנסת אישרה ביום רביעי את הרכב הממשלה החדש ברוב של 71 חברי כנסת, מול 23 שהצביעו נגד. לאחר מכן הושבע יו"ר קדימה, ח"כ שאול מופז, לתפקיד שר ולמשנה לראש הממשלה. לאחר אישור המינוי הושבעה גם יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', כיו"ר האופוזיציה ותחליף את מופז. כצפוי, ההסכם להקמת ממשלת האחדות, שהכה בתדהמה את המערכת הפוליטית, עורר ביקורת קשה והטחת האשמות של האופוזיציה כלפי מופז, קדימה, נתניהו ועצם קיומו של ההסכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ