כך מנסה הממשלה לכבוש את משרד המבקר

בהתחלה היא השתלטה על משרת היועמ"ש, כשמינתה עו"ד בינוני לתפקיד, ועכשיו היא מנסה לשעתק את ההצלחה במינוי מבקר שלא יעשה צרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המינוי של היועץ המשפטי לממשלה היה הצלחה כבירה. הוא עבד פחות או יותר כך: השר הנחקר (אביגדור ליברמן) מינה לשר משפטים עורך דין מבריק (יעקב נאמן) שמינה ליועץ משפטי עורך דין בינוני (יהודה וינשטיין). תמכו במהלך מקורבים, מושכים בחוטים, מתנחלים ואנשי ימין. שנתיים אחר כך התוצאות מדברות בעד עצמן. תיק ליברמן, שהיה אמור להגיע להכרעה עוד ב-2010, נגרר ונגרר ומזהם את הפוליטיקה הישראלית. פרשת אשכנזי לא נחשפה לאור השמש כיוון שהיועץ המשפטי מטייח אותה ומנסה לקבור אותה בכל דרך אפשרית. בעניין המכריע של שכונת האולפנה בבית אל, היועץ המשפטי משרת את המתנחלים כשפחה חרופה, תוך חילול כבודו של בית המשפט הגבוה לצדק. כך שבמוקדי הכוח הישראליים הלקח נלמד.

מינוי נכון של הבינוני הנכון לתפקיד הנכון יכול לחסוך לשלטון הרבה מאוד כאבי ראש. כמה תמימות היו הממשלות שלקחו להן את אהרן ברק ויצחק זמיר ומני מזוז ליועצים משפטיים. כמה חובבנים היו הממשלים שהתירו לנשים אמיצות וחזקות כמו דורית ביניש לכהן בתפקידים רגישים. מהיום ואילך כל משרה אשר עלולה לאיים על הממשלה תאויש על ידי ידיד הממשלה או פרקליט הממשלה או ידיד של פרקליט הממשלה. כך יובטח השקט השלטוני וכך יובטח שלא תהיה בישראל ביקורת שיפוטית וציבורית. שלטון החוק יוחלף בשלטון האינטרס.

מחר ייעשה בכנסת ניסיון לנצל את הצלחת וינשטיין ולשעתק אותה, ולכבוש עבור השלטון גם את משרד מבקר המדינה. הסיבה פשוטה: מיכה לינדנשטראוס מירר את חייהם של שני ראשי ממשלה, שתי ממשלות ואין-ספור בכירים. הוא הבהיר לאנשי השררה שיש גבול לכוחם וכי הם כפופים לנורמות של מינהל תקין. החברים בירושלים הבינו שמדובר בתקלה. בחברה חסרת אופוזיציה, מבקר המדינה עלול להיות ליושב ראש אופוזיציה מסוכן. על כן חברו יחד אנשי ליכוד (בראשות יריב לוין) אנשי קדימה (בראשות דליה איציק) ואנשי ליברמן כדי לתקן את המעוות. הם חיפשו את הוינשטיין החדש אשר יעשה למשרד מבקר המדינה בדיוק את שוינשטיין קשישא עשה למשרד היועץ המשפטי לממשלה. הם חיפשו משפטן לא מושחת אך לא מרשים, אשר יגמד את מנגנון הביקורת הממלכתי של ישראל.

השופט אליעזר ריבליןצילום: דניאל בר-און / ג'יני

השופט יוסף שפירא איננו אדם בלתי ראוי. בעבר הוא היה עסקן של לשכת עורכי-הדין בירושלים ובשבע השנים האחרונות הוא היה שופט מחוזי סביר שפסיקותיו סבירות. ואולם אין שום דבר בקורות החיים של שפירא שהכשיר אותו לכהן באחת המשרות החשובות בישראל. ברור לכל שמה שהפך אותו למועמד המוביל למשרת מבקר המדינה איננו כישוריו אלא חבריו. חבר הכנסת רוני בר-און מקדימה ועורך הדין דוד שמרון מנתניהו. קואליציית שפירא בכנסת היא קואליציה רחבה ומטרידה המורכבת ממתנגדים של מבקר המדינה ומנפגעים של מבקר המדינה המבקשים לעקר את כוחו. של מבקר המדינה באמצעות מינויו של מבקר מדינה ידידותי.

כנגד שפירא מתמודד השופט אליעזר ריבלין. ההבדל בין שפירא לריבלין הוא כמו ההבדל בין פיאט למרצדס. בעוד ששפירא שפט תשע שנים, ריבלין שפט 36 שנים. בעוד ששפירא הוא שופט מחוזי זוטר, ריבלין הוא המשנה לנשיא בית המשפט העליון. אין עוררין על כך שהוא אדם נבון ועמוק ובעל מזג שיפוטי מובהק. אין עוררין על כך שהוא מחוייב לחופש הביטוי ולזכויות האדם, מבלי להיות קיצוני או פרובוקטיבי או מתלהם. המקצועיות, היושרה והמשקל הסגולי של ריבלין הופכים אותו למועמד המושלם למשרת המבקר. אולם בדיוק בגלל תכונותיו אלה המושכים בחוטים מבקשים לחסום את דרכו של השופט העליון אל כיסאו של לינדנשטראוס. הם מעדיפים שעל הכיסא הלוהט הזה לא יישב מבקר בעל מעמד, אלא מבקר משלנו.

בשבוע שעבר נדמה היה שהקרב הוכרע. 60 ח"כים הודיעו שהם תומכים בשפירא, לעומת 11 המחויבים בפומבי לריבלין (תריסר נוספים הביעו תמיכה במועמד השלישי וחסר הסיכוי, שלמה קלדרון). אבל בימים האחרונים מורגשת התעוררות. יותר ויותר חברי כנסת הגונים בליכוד ובקדימה מביעים חשש עמוק מפני קומבינת שפירא. הם ערים לכך שדווקא אל מול ממשלה חזקה וקואליציה רחבה חייב לעמוד מבקר בעל עמוד שדרה ובעל שיעור קומה. כך ש-36 השעות הקרובות הן 36 שעות קובעות. מה שעומד על הפרק אינו רק מבקר המדינה, אלא פניה.

השופט יוסף שפיראצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ