יוסי ורטר

בפעם השנייה בתוך כחודשיים: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נחקר ביום חמישי שעבר על ידי הצוות ממשרד מבקר המדינה, הבודק את פרשת הנסיעות של נתניהו ורעייתו, שזכתה לכינוי "ביבי טורס". גורמים הקרובים לחקירת המבקר העריכו כי זו היתה הפעם האחרונה שבה נדרש נתניהו להשיב לשאלות צוות החוקרים, בראשות עוזרו הבכיר של המבקר למאבק בשחיתות, ניצב-משנה בדימוס נחום לוי. מסתמן כי טיוטת הדו"ח תושלם ותימסר לנתניהו ולעורכי דינו עוד לפני שהשופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס יסיים את כהונתו, באחד ביולי. מחליפו של לינדנשטראוס צפוי להיבחר היום, בהצבעה חשאית במליאת הכנסת. הוא יהיה זה שיופקד על סיום הכנת הדו"ח, לאחר קבלת התגובות.

עדיין לא ידוע אם ממצאי המבקר מעלים חשד לעבירה פלילית מצד נתניהו. אם זו תהיה מסקנתו, הוא יעביר את הדו"ח הסופי ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שיחליט אם לפתוח בחקירה פלילית נגד נתניהו. ממשרד המבקר אישרו אמש כי החקירה אכן התקיימה, אך סירבו למסור פרטים מתוכנה "כדי לא לפגוע בחקירה".

נתניהו נחקר בלשכתו במשרד הביטחון בתל אביב. הוא השיב לכל השאלות שנשאל. הפעם הראשונה שבה נחקר בפרשה היתה בסוף פברואר. כאז כן עתה, לא נמסרה לתקשורת כל הודעה, לא ממשרד המבקר ולא ממשרד ראש הממשלה. ככל הידוע, נתניהו לא הכחיש בחקירתו את הממצאים העיקריים שנחשפו בתחקירו של רביב דרוקר בתוכנית "המקור" בערוץ 10, לגבי מימון כמה מנסיעותיו ונסיעות רעייתו שרה לחו"ל ב-2006, כאשר כיהן כח"כ וכראש האופוזיציה. הוא טען כי לא נפל בהן שום פגם, וכי כל נסיעותיו היו לצורך ייצוג, הגנה והסברת עמדותיה של ישראל בתקשורת העולמית.

תחקיר "המקור" שודר במארס ובאפריל אשתקד. בין היתר נטען כי בני הזוג קיבלו מימון כפול, משני גורמים שונים, על אותה נסיעה לארה"ב, בספטמבר 2006. בנוסף, העלה התחקיר כי באוגוסט 2006, במהלך מלחמת לבנון השנייה, נסעו נתניהו רעייתו שרה ואחד מבניהם ללונדון, לכאורה, במימון כפול של הכנסת והבונדס.

הגילויים בפרשה. לחצו להגדלה

בעקבות הגילויים שנחשפו בתחקיר העיתונאי, החליט המבקר לינדנשטראוס להקים צוות חקירה מיוחד לבדיקת הפרשה. בעקבות לחצים פוליטיים שהופעלו עליו, על ידי סיעות הקואליציה החליט לינדנשטראוס לבדוק לא רק את נסיעותיו של נתניהו, אלא גם מסעותיהם לחו"ל של שרים וסגני שרים בעבר ובהווה, החל מ-2006. חקירה זו מתנהלת במקביל לחקירת "ביבי טורס". במסגרתה בדקו עד כה אנשי המבקר מאות בקשות של שרים וסגני שרים לאישור נסיעות לחו"ל שהוגשו בשש השנים האחרונות לוועדה מיוחדת שתפקידה לאשר או לפסול בקשות מעין אלה. גם חקירה זו עומדת בפני סיום, והמבוקרים אמורים לקבל את הטיוטות בחודש הבא.

"להארץ" נודע כי בשנה החולפת, מאז החלה החקירה, הגיעו למשרד המבקר רבים מיועציו, עוזריו, וראשי לשכתו של נתניהו שעבדו איתו בעשור האחרון, כאשר כיהן כשר אוצר בשנים 2003-2005 וכראש אופוזיציה בשנים 2006-2009. העוזרים מסרו עדויות מפורטות על אודות אופן מימון מסעותיהם היוקרתיים של בני הזוג נתניהו לחו"ל, זהותם של התורמים (שכמה מהם נחשפו בתחקיר "המקור"), ואופן העברת הכספים וכיסוי הוצאות הטיסה והשהות של בני הזוג במלונות פאר. במקביל, העבירו פרקליטיו של נתניהו למשרד המבקר מסמכים, קבלות וחשבוניות הקשורים לנסיעותיהם של בנימין ושרה נתניהו, בניסיון להוכיח שלא היה כל פסול בהתנהלותו של נתניהו.

נתניהו ורעייתו הכחישו, בנפרד, בראיונות טלוויזיוניים שהעניקו בשנה שעברה, כי נפל פגם במימון מסעותיהם לחו"ל. נתניהו אף האשים את התקשורת בניסיון לפגוע בו פוליטית ובניסיון לפגוע בו באמצעות הכפשת רעייתו. בראיון לחדשות ערוץ 2 בסוף מארס 2011 אמר נתניהו: "מדובר בכל מיני סיפורים שרובם מופרכים ונגועים בצביעות. יש עיתונאים שלא אוהבים שאני ראש הממשלה, ומנסים בדרכם לשנות את זה". נתניהו גם הגיש בסוף חודש מארס 2011 תביעת דיבה נגד ערוץ 10 שטרם התבררה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ