"אמרו עליו דברים טובים"

בדיקת "הארץ": ח"כים שהציעו את שפירא לתפקיד המבקר לא יודעים עליו דבר

הכנסת תצביע היום על מינוי המבקר. אף שההערכות נוטות לכיוונו של השופט שפירא, מדובר בהצבעה חשאית וייתכנו הפתעות שיובילו לבחירת השופט ריבלין

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים63
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

מליאת הכנסת תצביע היום על מינוי מבקר המדינה. על קו הזינוק יתייצבו שלושה מועמדים: שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, יוסף שפירא, המשנה לנשיא בית המשפט העליון, אליעזר ריבלין, ונשיא לשכת המבקרים הפנימיים שלמה קלדרון. שפירא נחשב למועמד המוביל. את מועמדותו קידמה קבוצה משותפת לליכוד ולקדימה, שכללה את ראשי הסיעות זאב אלקין (ליכוד) ודליה איציק (קדימה), וחברי הכנסת יריב לוין (ליכוד) ורוני בר-און (קדימה). בשלב מוקדם למדי השיגה הקבוצה את תמיכת ראש הממשלה וכן את תמיכת יו"ר קדימה דאז, ציפי לבני, ומועמדותו הוגשה בצירוף חתימותיהם של כ-70 חברי כנסת. מאוחר יותר נמחקו שמות כמה מהם כשהסתבר כי חתמו על תמיכה במועמדים נוספים.

ריבלין הוא השופט הבכיר בקבוצה ובעל הרקורד המרשים ביותר. הוא זוכה לתמיכת סיעות האופוזיציה, וחברי הכנסת של העבודה ומרצ צפויים להצביע עבורו. לעומת 70 החתימות שגייס שפירא, 11 חברי כנסת בלבד חתמו על הגשת מועמדותו של ריבלין - אחד מעל המינימום הנדרש בחוק. בימים האחרונים מנהל ריבלין שיחות עם חברי כנסת ובהן מציג את הרקע המקצועי שלו. מועמדותו של קלדרון, לעומת זאת, נחשבת ללא ריאלית.

אף שההערכות נוטות בבירור לכיוונו של שפירא, בכנסת מזכירים כי מדובר בהצבעה חשאית וכי ייתכנו הפתעות. גורם בכנסת הסביר כי פעמים רבות, ח"כים נמצאים על הגדר בהצבעה הראשונה (בה נדרשת תמיכה של 61 ח"כים - ולא מתקיימת הצבעה נוספת) ובוחנים לאן נושבת הרוח. לדבריו, אם שפירא לא יזכה לתמיכה הנדרשת בסיבוב הראשון, ייתכנו שינויים בסיבוב הבא. גורמים משפטיים הזהירו את ראש הממשלה והשרים שלא להביע תמיכה פומבית באיש מהמועמדים, משום שהמבקר אמור לפקח עליהם בהמשך. נתניהו וחלק גדול מהשרים היו בין מציעי מועמדותו של שפירא.

עם פרסום מועמדותו של שפירא סיפרו חברי הכנסת לוין, איציק ואלקין ל"הארץ" על ניסיונם למצוא מועמד שיהיה קל להשיג לו תמיכה חוצת מפלגות, כדי שלא יתויג עם אף מחנה. שפירא זכה לתמיכה גורפת בקרב סיעות הקואליציה והאופוזיציה לפני שהוקמה ממשלת האחדות, אך שיחות עם חברי כנסת בשבוע האחרון העלו כי רבים מהם נענו לבקשה לחתום על הצעת מועמדותו מבלי לדעת עליו פרטים רבים, פרט לעובדה שהוא שופט מחוזי.

רבים הסבירו את תמיכתם בו בכך שהיה המועמד היחיד לתפקיד, ולא ידעו כי יש עוד שני מועמדים לתפקיד. כמה אמרו כי לאור העובדה שיש מתמודדים נוספים ישקלו את תמיכתם בשפירא מחדש. חלק מהח"כים הפגינו אדישות לזהות המבקר או לעובדה שביכולתם להציע יחד עם תשעה ח"כים נוספים מועמד אחר כראות עיניהם. שר התיירות סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו), לא ידע כי החוק מאפשר לו לעשות זאת. "אני תומך במה שהקואליציה מחליטה. אני הולך עם הקואליציה במקרה הזה", אמר מיסז'ניקוב. כנשאל עד כמה התעמק במועמדותו של שפירא, השיב: "הוא מועמד יחיד. אם היו כמה, הייתי מתעמק".

תומכיו של השופט שפירא

שר התקשורת משה כחלון (ליכוד) אמר: "אני יודע שהוא שופט מחוזי וזהו. הוא רוצה להתמודד לתפקיד מבקר המדינה, המעמד שלו מכובד בעיני, לכן חתמתי. ביום שני נשמע ונקבל החלטות. דעתי לא מונחת בכיסו של אף אחד". כנשאל מדוע הציע מועמד שלא בטוח כי יתמוך בו, השיב: "אני התבקשתי לחתום על המסמך, חתמתי, זה עדיין לא מחייב את ההצבעה. כי אחרת לא היו עושים הצבעה, כל אחד היה מחתים ח"כים והיה נהיה מבקר המדינה".

שר התמ"ת שלום שמחון (עצמאות) אמר: "היתה פה החלטה של רוב הקואליציה ואנחנו חלק מהקואליציה. אין לי אתו היכרות אישית, מעולם לא דיברתי אתו. אני שאלתי שאלות כשבאו לעניין אותי, בוודאי שכן". שמחון סיפר כי מה שאמרו לו על שפירא הניח את דעתו. "אמרו עליו דברים טובים, שהוא שופט לעניין, בעל מזג טוב, מבין את המערכת. כל הדברים שאומרים בדרך כלל על מועמדים. גם על הקודם אמרו אותו דבר. גם בו תמכתי. מה עוד שלא הוצג מועמד אלטרנטיבי כשהוא הוצג". כשנאמר לו כי יש עוד שני מועמדים לתפקיד השיב: "וואלה, לא ידעתי".

גם ח"כ מגלי והבה (קדימה) לא התעמק בפרטים. "אני לא יודע, אני לא עושה תחקיר ביטחוני על אנשים, אבל אני יודע במה מדובר, מה היכולות. ברגע שאמרו לי את השם אני התעניינתי". לדבריו, גילה שהוא "באמת בסדר גמור, שופט ראוי. שעושה את תפקידו על הצד הראוי ביותר". כשנשאל מה נאמר לו עליו ומה כללה בדיקתו, השיב והבה כי נאמר לו שהוא "שופט שהעבודה שלו יסודית, שיש לו פסיקות טובות, יכולת שיפוט". כשנשאל על איזה פסקי דין מדובר, השיב: "אני לא מתעניין בפסקי דין, אני מדבר על האישיות, על היכולת. כמבקר מדינה הוא בוודאי ראוי".

השופט אליעזר ריבליןצילום: תומר אפלבאום

גם ח"כ יעקב אדרי (קדימה) חתם כי הסיעה החליטה לחתום. "נדמה לי שכל הסיעה חתמה על זה. הוא שופט, נאמר לי שהוא אדם ראוי, מכובד, וזהו. זה לא אומר שאחרים לא ראויים, כן? אבל הוא כנראה ראוי יותר, אם אפשר להגיד ככה". לדברי אדרי, "הוא שופט, ואם הוא שופט אז ברור לי שהוא אדם ראוי". לדבריו, "אם את חושבת שמישהו מאלה שחתום הלך ועשה תחקיר על מי שהוא חתם את טועה, אני מצטער להגיד לך את זה - את טועה".

בסיעות התומכות, הפתיעה תמיכתה של ש"ס. בפסיקותיו כשופט מחוזי, אישר שפירא לפתוח בשבתות את חניון קרתא הסמוך לשער יפו בירושלים; הוא אישר מינוי דירקטור ערבי בקק"ל; הוא התיר ליהודי לאמץ את בתה של אשתו המנוחה שלא היתה יהודייה מבלי לחייבה בגיור כנדרש, והתיר לאשה לעבור טיפולי הפריה מזרעו של גבר נשוי, שעמו ניהלה רומן, מבלי ליידע את אשתו.

בדיקה עם כמה מחברי הכנסת של ש"ס העלתה כי העובדות האלו לא ידועות להם. "אין לי כרגע באמת מה להגיד", אמר על כך ח"כ דוד אזולאי (ש"ס). "זו החלטת סיעה. לקחו את מכלול השיקולים והחליטו מה שהחליטו, ואני מתיישר לפי החלטת הסיעה". כשנשאל אם הוא יודע לספר על שפירא פרטים, השיב: "לא. את האמת לא מכיר אותו, לא יודע מי זה, לא". גם ח"כ נסים זאב (ש"ס) אמר כי אינו בקיא בפסיקות של שפירא, אך סיפר כי חברי המפלגה עדיין מתלבטים לנוכח מועמדותו של קלדרון. "יש שיקולים לכאן ולכאן. עוד לא נפל הפור", הסביר. הוא הופתע לגלות שגם ריבלין מועמד. "את בטוחה? אמרו שריבלין ירד מהפרק, בגלל זה בכלל לא התייחסתי אליו".

ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) סיפרה כי כשחתמה על הצעת מועמדותו של שפירא ידעה עליו "דברים מאוד בסיסיים - שהוא שופט מחוזי ושאין עליו שום חוות דעת שלילית". אך מאז למדה שגם ריבלין מועמד וטרם החליטה למי להצביע. "אני באה מעולם המשפט אז יש לי חברים וקולגות שאני יכולה לבדוק דרכם", הסבירה. כשנשאלה אם עשתה זאת, השיבה: "אני חייבת להגיד שמאחר וכל הקדמת הבחירות נפלה עלינו ואנחנו לא תכננו להצביע כ"כ מוקדם למבקר המדינה, כל הסוגיה הזו באמת לא היתה בראש סדר העדיפויות".

באשר להערכה מי יזכה בסוף בתפקיד המבקר, אמר שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין (ליכוד), שגם הוא חתום על מועמדותו של שפירא, כי אף שברגע האחרון נודעה מועמדותו של ריבלין, "הרושם שלי הוא שרוב האנשים שחתמו למועמד לא יסטו מכך. הרי זה לא שפתאום נחשף איזה משהו בעברו, או היה סקנדל גדול סביב איזו פסיקה שלו. אני לא מאמין שיכולה להיות פה איזושהי הפתעה גדולה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ