ש"ס לא שולחת נציג לוועדה הבוחנת חלופה לחוק טל

אלי ישי תקף את הוועדה בראשות ח"כ יוחנן פלסנר: "יש פה הרבה פופוליזם, אם רוצים להיות עניינים אפשר לפתור את זה - לא רואה למה צריך שנשלח נציג"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ש"ס הודיעה היום (שני) כי לא תשלח נציג לוועדה בראשות ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) העוסקת בגיבוש חלופה לחוק טל. יו"ר המפלגה, השר אלי ישי, אמר היום ל"הארץ" כי "אם זו היתה ועדה רצינית כמו שהיתה עם חוק טל שבמסגרת עבודתה שמעה הרבה אנשים, הייתי שולח נציג כי יש לי מה לומר. אבל למה אני צריך להשתתף בהצגה?". ישי ציין כי קיבל את ההחלטה לאחר שהתייעץ עם הרב עובדיה יוסף.

הודעת ש"ס היתה צפויה, בעקבות הודעת יהדות התורה כי לא תשלח נציג מטעמה לוועדה. ל"הארץ" נודע, כי בימים האחרונים שקל ישי הצעות של אנשי מפלגתו, בכנסת ומחוץ לכנסת, שהציעו את מועמדותם לשבת בוועדה, ואולם בצהריים הוא הודיע כי החליט שלא לשלוח איש. על פי ההערכות, השתתפות של ש"ס בוועדה, מבלי שיהדות התורה משתתפת בה, היתה מזכה אותה במתקפות יומיומיות בעיתונות האשכנזית. ש"ס תעדיף כנראה להשקיף על הנעשה בוועדה מבחוץ, עמדה נוחה יותר מבחינתה.

"לומדי התורה אינם עומדים למשא ומתן על מכסות ועל זכותם הבסיסית להגות בלימוד התורה", אמר ישי. "תרומתם של לומדי התורה לעם היהודי ולמדינת ישראל ידועה וברורה לכל יהודי מאמין". שר הפנים הוסיף כי ש"ס תגבש בקרוב פתרון משלה לבעיית הנשיאה בנטל ותציגו בפני הציבור.

ישי תקף את הדיונים סביב החלופה לחוק שיפוג תוקפו בסוף יולי הקרוב. "יש פה הרבה פופוליזם. אם רוצים להיות עניינים אפשר לפתור את זה. אני לא רואה למה צריך שנשלח נציג. הם הרי יודעים מה אני רוצה ואני יודע מה הם רוצים".

אלי ישי בביקור במאהל הפראיירים בירושליםצילום: שירן גרנות

יחד עם זאת ישי העריך כי בסופו של דבר יימצא הסדר. הוא ציין כי גם כיום צה"ל לא מגייס את כל החרדים שמעוניינים בכך, הוא אמר שש"ס לא תסכים למכסות כפי שהן מוצעות אבל כשיהיו הצעות יותר קונקרטיות הוא יבחן אותם ויתייחס אליהן.

הח"כ המורד של ש"ס, חיים אמסלם, אמר כי מפלגתו לשעבר "הוכיחה היום שוב כי היא מפלגת לוויין של הקיצונים האשכנזים. את כל כוחה הפוליטי, המגיע ברובו מבוחרים ציונים, המשרתים ועובדים לפרנסתם, היא מנצלת כדי לשרת אידיאולוגיה קנאית ומתבדלת". הרב אמסלם קרא לראשי המפלגות המגבשות את החוק החדש, "להקשיב לקולו של רוב הציבור החרדי הדומם, המבקש להשתלב בחברה ולשאת בנטל ולא לעסקנים ולנציגים החרדים הקיצוניים".

ביום חמישי סיכם ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראשי הקואליציה כי הדיונים לגיבוש חלופה לחוק טל יחלו עוד השבוע. לפי פסיקת בג"ץ, נתניהו נדרש לאשר בחודשיים וחצי הקרובים חוק חלופי במקום חוק טל. בהודעת ראש הממשלה נמסר כי החוק החדש "יגדיל בהדרגתיות את השוויון בנטל, יכניס למעגל השירות יהודים וערבים, וזאת מבלי לשסות ציבור בציבור".

המשנה לראש הממשלה שאול מופז מינה את ח"כ יוחנן פלסנר לעמוד בראש הצוות שהקים ראש הממשלה לגיבוש חלופה לחוק טל, כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני. ח"כ פלסנר עמד בראש הצוות בוועדת חוץ וביטחון שעבד בשנה האחרונה על גיבוש הצעת חוק חלופית לחוק טל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ