בתום שלוש הצבעות |

יוסף שפירא הוא מבקר המדינה הבא

הכנסת העדיפה את שופט ביהמ"ש המחוזי על פני אליעזר ריבלין כמחליפו של לינדנשטראוס; ח"כ לוין: תם העידן בו העליון מכתיב מינויים בשירות הציבורי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

השופט יוסף שפירא נבחר הערב (שני) למבקר המדינה הבא של מדינת ישראל, בתום שלוש הצבעות במליאת הכנסת. שפירא קיבל 68 מקולות הח"כים לעומת 40 קולות בלבד בהם זכה השופט העליון אליעזר ריבלין. לבחירתו של שפירא, שנחשב עד לפני ימים ספורים כמועמד הוודאי למשרה, קדמה דרמה, כשהוא לא הצליח לזכות ב-61 מקולות הח"כים בשני הסיבובים הראשונים. שפירא ייכנס לתפקידו ב-4 ביולי ויכהן שבע שנים.

בתום ספירת הפתקים של הסיבוב הראשון קיבל שפירא 58 קולות, השופט אליעזר ריבלין 44 קולות ושלמה קלדרון 10 קולות. בעקבות זאת נערך סיבוב הצבעה נוסף, בו קיבל השופט שפירא 59 קולות, השופט ריבלין 45 קולות וקלדרון 2 קולות. 

את מועמדותו של יוסף שפירא, יליד 1945 ושופט בית המשפט המחוזי בירושלים, קידמה קבוצה משותפת לליכוד ולקדימה, שכללה את ראשי הסיעות זאב אלקין (ליכוד) ודליה איציק (קדימה), וחברי הכנסת יריב לוין (ליכוד) ורוני בר-און (קדימה). בשלב מוקדם למדי השיגה הקבוצה את תמיכת ראש הממשלה וכן את תמיכת יו"ר קדימה דאז, ציפי לבני, ומועמדותו הוגשה בצירוף חתימותיהם של כ-70 חברי כנסת. מאוחר יותר נמחקו שמות כמה מהם, כשהסתבר כי חתמו על תמיכה במועמדים נוספים.

לעומתו ריבלין נחשב לשופט הבכיר מבין המתמודדים ובעל הרקורד המרשים ביותר. למרות זאת, למול 70 החתימות שגייס שפירא, 11 חברי כנסת בלבד חתמו על הגשת מועמדותו של ריבלין - אחד מעל המינימום הנדרש בחוק. בימים האחרונים הציג ריבלין לחברי כנסת את הרקע המקצועי שלו, וכפי שניכר בתוצאות ההצבעה קנה לו תומכים רבים.

בשבוע שעבר נדמה היה שהקרב הוכרע. 60 ח"כים הודיעו שהם תומכים בשפירא, לעומת 11 המחויבים בפומבי לריבלין (תריסר נוספים הביעו תמיכה במועמד השלישי וחסר הסיכוי, שלמה קלדרון). אבל בימים האחרונים הורגשה התעוררות, כאשר רבים מחברי ליכוד וקדימה הביעו הסתייגות משפירא בשל החשש כי מעמדו הזוטר יחסית וההתגייסות הפוליטית למענו יביאו להחלשתו של משרד המבקר ואולי אף לעיקורו.

ח"כ יריב לוין, שהיה מתומכיו הבולטים של שפירא, אמר לאחר בחירתו לתפקיד כי "תוצאות ההצבעה מהוות אמירה היסטורית של הכנסת לפיה תמה התקופה בה קבוצה קטנה של שופטים בביהמ"ש העליון מכתיבה את מינוי חבריה לתפקידים הבכירים בשירות הציבורי".

מפלגת העבודה איחלה בהצלחה למבקר החדש "בתפקידו החשוב ובטוחים כי יקפיד לשמור על מעמדה המשמעותי של ביקורת המדינה, ויהווה ראש חץ להתנהלות ציבורית ושלטונית תקינה ונקייה".

ח"כ מיכאל בן ארי אמר בתגובה לבחירתו של שפירא כי "כנופיית שלטון החוק הפסידה. שוב הוכח שניתן לחסום את העליונות של העליון ולהחזיר אותם לממדים שלהם. שפירא לא ימין, אבל ריבלין וחבריו צריכים ללמוד שתחושת העליונות של חלק משופטי העליון מתרסקת שוב".

יו"ר סיעת קידמה, ח"כ דליה איציק מסרה כי "אני מברכת את השופט יוסף שפירא על היבחרו לתפקיד מבקר המדינה. לתפקיד זה חשיבות עליונה במדינה דמוקרטית ומתוקנת, ואני סמוכה ובטוחה כי שפירא ימלאו במסירות וללא משוא פנים. בחירתו של שפירא מקורה בהסכמה רחבה שהובלתי בין מרבית סיעות הבית וזו תעודת כבוד לדמוקרטיה בישראל".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון אמרה כי היא "מצטערת בשבילו (שפירא) שנאלץ לחזות בפארסת שלושת סיבובי הבחירה, באדיבות קואליציית מופז-נתניהו. זו קואליציה מפורקת ערכית, והתנהלותה המביכה היום הוכיחה שהיא גם מפורקת פוליטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ