חכ"ים בקדימה למופז: חוק הריתוק יביא לפיצול מהיר יותר

החוק המקורי נועד לאפשר למופז להתפצל מקדימה מבלי שתדרש עזיבה של שליש מהסיעה, בעוד שהתיקון החדש יחזיר דרישה זו

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

חברי כנסת מקדימה אמרו ליו"ר המפלגה, השר שאול מופז, כי קידומו של "חוק מופז 2", הנקרא על ידיהם גם "חוק הריתוק", יביא לפיצול מהיר יותר במפלגה. חוק מופז המקורי נחקק בזמנו על מנת לאפשר למופז להתפצל באמצעות חבירה של שבעה חברי כנסת בלבד, ומבלי להידרש לעזיבה של שליש מהסיעה. לפי התיקון לחוק שהגיש בשבוע שעבר חבר הכנסת הטרי של קדימה, יובל צלנר, החוק ישונה כך שהדרישה הקודמת של עזיבת לפחות שליש מהסיעה תחזור לתוקפה.

ח"כים שונים, הן ממחנה לבני והן ממחנה מופז, אמרו ליו"ר קדימה במהלך ישיבת הסיעה אתמול כי הם דורשים למשוך את הצעת החוק, וכי המשך חקיקתו יביא לכך שהפיצול רק יהיה מהיר יותר. "אל תפחידו אותנו ואל תשימו לנו סכין לצוואר", אמר אחד מחברי הכנסת. אחרים אמרו כי קדימה לא צריכה בכלל לעסוק בחקיקה מסוג זה וכי מדובר בצעד שדוחק החוצה את המתלבטים, וייתפש בציבור כתרגיל פוליטי מפוקפק נוסף. מופז הקשיב לדברים אך לא ענה לטענות.

בתוך כך, בישיבת סיעת ישראל ביתנו שהתקיימה אתמול בצהריים הוחלט כי המפלגה תתנגד להצעת החוק. חבר הכנסת ויו"ר ועדת חינוך אלכס מילר אמר כי במפלגה מתנגדים לחקיקה פרסונאלית או מפלגתית. "לא ייתכן שמחוקקים חוק כשנוח ואז כשלא נוח משנים אותו, אין מבחינתנו שום רציונל לתמוך בזה", הסביר.

שאול מופז במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

מהמפלגה נמסר בעניין כי "ישראל ביתנו לא תיקח חלק בניסיון לעשות מהכנסת חוכא ואיטלולא. אי אפשר לחוקק חוקים ולבטלם לפי מצב רוח וצרכים רגעיים ויש לנהוג בכבוד כלפי הכנסת והכללים הנהוגים בה". בסיעת הליכוד הנושא לא עלה לדיון. גורם במפלגה הסביר כי "זה לא חקיקה שלנו ולא בעיה שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ