עקב פרישת קדימה: האופוזיציה נחלשה משמעותית בוועדות הכנסת

מבדיקת "הארץ" עולה שייצוג האופוזיציה נפגע מהותית ב-3 ועדות; בוועדות ביקורת המדינה והכלכלה, למשל, מכהן רק חבר אופוזיציה אחד

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), הנציג היחיד של האופוזיציה בוועדה לביקורת המדינה, מונה היום (שלישי) לתפקיד יושב ראש הוועדה. המינוי בוצע חרף התנגדות האופוזיציה למהלך, בשל דרישתה לאפשר לה לבחור את נציגה לתפקיד, לפני שהדבר מובא לאישור רשמי של ועדת הכנסת.

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, הביא את שמו של אריאל לאישור ועדת הכנסת רק משום שבוועדה לא מכהן אף נציג אחר של האופוזיציה וזו לא החליטה עדיין על מועמד מטעמה לתפקיד. ח"כ עמיר פרץ מתח ביקורת נוקבת על המינוי ואמר על אריאל כי "הוא גורם לעומתי באופוזיציה, סוס טרויאני. לא ייתכן שמישהו ייכפה החלטה כזאת. האופוזיציה צריכה להחליט בעצמה מי יהיה נציגה בוועדה".

במהלך הדיון בו אושר מינויו של אריאל, אמר ח"כ דב חנין (חד"ש) כי "הקואליציה החליטה להפוך לשיטה את קביעת נציגי האופוזיציה, במקום האופוזיציה עצמה. כמו שלוועדה לבחירת שופטים בחרה את אורי אריאל כנציג האופוזיציה, כך היא עושה כעת גם בוועדה לביקורת המדינה". כזכור, אריאל מונה כנציג האופוזיציה לוועדה למינוי שופטים, אף שזו קידמה את כהונתו של ח"כ רוני בר-און לתפקיד.

סיעת מרצ מסרה בתגובה כי "הימין לא יתאמץ לבקר את ממשלת הימין והוועדה לביקורת המדינה תהיה ועדה רופסת ומתרפסת". מנגד, ח"כ אייכלר שאל "האם בגלל שהוא מצד ימין הוא פחות אופוזיציה מאשר מי שהוא מצד שמאל? אני לא מוכן להסכים עם זה".

זאב אלקין הגיב לביקורת ואמר כי "יש הרבה שאלות שהאופוזיציה העלתה לשולחן המשא ומתן, והדיון יתקיים. אם כתוצאה מזה יצטרכו לעשות שינוי לגבי תפקיד יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, השינויים האלה ייעשו".

ייצוג האופוזיציה נפגע גם בוועדות נוספות

מבדיקת הארץ עולה כי ייצוג האופוזיציה נפגע מהותית בלפחות שלוש מוועדות הכנסת: בוועדת החוץ והביטחון הצטמק מספר חברי האופוזיציה לשניים בלבד, חברי הכנסת איתן כבל ואריה אלדד. קודם לכניסת קדימה והעצמאות לממשלה עמד מספר חברי האופוזיציה בוועדה על שבעה. בוועדה לביקורת המדינה, שם מכהן כיום אריאל כנציג האופוזיציה היחיד, מכהנים עוד שני חברי קדימה וחבר עצמאות שייצגו בדיונים בעבר את עמדת האופוזיציה. בוועדת הכלכלה עמיר פרץ הוא חבר האופוזיציה היחיד מבין 12 חברי הוועדה. גם ועדת הקליטה כוללת היום נציג יחיד לאופוזיציה, ח"כ דניאל בן סימון.

בשבוע הבא צפוי להיפתח משא ומתן בין ח"כ אלקין לנציגי האופוזיציה ובראשם ח"כ יצחק הרצוג (עבודה) כדי לאייש מחדש את הוועדות השונות ולהסדיר תנאים שייקלו על האופוזיציה המצומקת לפעול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ