הצעת חוק: לעכב תקציבים מאוניברסיטה שמאפשרת לציין את הנכבה

מאחורי ההצעה עומד ח"כ אלכס מילר שהיה אחראי לחוק זכויות הסטודנט במסגרתו מוקנה לסטודנטים "חופש להתארגן ולהפגין בכל תחום ונושא"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו), שהיה אחראי לחקיקת "חוק זכויות הסטודנט" לפני חמש שנים, במסגרתו מוקנה לסטודנטים "חופש להתארגן ולהפגין בכל תחום ונושא", הגיש היום (רביעי) הצעת חוק סותרת בעקבות ציון יום הנכבה באוניברסיטאות בימים האחרונים. לאחר שהבין כי "חוק הנכבה" שעבר בכנסת ביוזמתו בשנה שעברה לא מונע ממוסדות השכלה גבוהה לאפשר לסטודנטים לקיים אירועים לציון יום הנכבה, הניח הבוקר מילר הצעה לתיקון חוק המועצה להשכלה גבוהה.

ההצעה החדשה קושרת למעשה בין אירוע אותו מקיימים סטודנטים במוסד לבין אחריות האוניברסיטה לתכניו. במסגרת התיקון, יו"ר המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) - שהוא למעשה שר החינוך - יכול להטיל סנקציות על מוסדות אשר תומכים או נותנים במה לפעילות, "אשר במהותה מהווה שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות, לאלימות או לטרור או תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור נגד המדינה".

לשיטתו של מילר, אירוע של סטודנטים לציון הנכבה הפלסטינית עונה להגדרות אלו. "מוצע למנות במפורש פעילויות נוספות, שבגינן ניתן יהיה להטיל סנקציות", נכתב בדברי ההסבר לחוק: "ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל ופגיעה בדגל המדינה או בסמל המדינה. נראה, כי יושב ראש המועצה להשכלה גבוהה הוא הגוף המתאים להטיל סנקציות על גופים אלה, ויפעיל סמכותו זו תוך שיקול דעת".

טקס לציון יום הנכבה באוניברסיטת ת"א, בחודש שעברצילום: אלון רון

"חוק הנכבה" שאושר לפני שנה בכנסת, מסמיך את שר האוצר לגרוע תקציבים ממוסדות המקבלים מימון ממשלתי אם תישמע בהם קריאה לשלילת קיומה של מדינת ישראל או שלילת אופיה הדמוקרטי או אם הגוף מציין את יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל. כמו כן נאסר מימון פעילויות שיש בהן משום תמיכה במאבק מזוין, או במעשה טרור נגד ישראל; פגיעה בכבוד הדגל, המדינה או בכבוד סמל המדינה.

תומכים בשלילת תקציבים מגופים שיציינו את יום הנכבה? דברו על זה בפייסבוק

על פי חוק הנכבה יוכל שר האוצר לעכב כספים לתקצוב גופים שלא יעמדו בדרישות החוק.  אוניברסיטת תל אביב שאפשרה את קיום טקס הנכבה ביום שני האחרון, דאגה להבהיר כי היא מאפשרת את קיומו גם אם אינה תומכת באירוע, ואף דרשה מהסטודנטים המארגנים לשאת בהוצאות האבטחה מחשש ש"חוק הנכבה" יאפשר לקצץ בתקציבה.

שר החינוך, גדעון סער, שאף ביקש מנשיא האוניברסיטה, פרופ' יוסף קלפטר, לשקול מחדש את קיום האירוע, הבין כי אין עילה חוקית למנוע את קיומו. כעת, באמצעות החוק החדש של מילר, יוכל שר החינוך בעצמו להטיל סנקציות על מוסד שסטודנטים בו מקיימים לשיטתו אירוע הפוגע במדינה.

בתגובה ליוזמה החדשה של מילר אמרה עו"ד דבי גילד-חיו, מקדמת מדיניות וחקיקה ב"אגודה לזכויות האזרח" כי "חופש הביטוי בקמפוסים משמעו גם לאפשר חריגה מהגבולות הצרים של דף המסרים של משרד ההסברה. האקדמיה במהותה צריכה להיות מקום שמאפשר חופש מחשבה וביטוי, ובמיוחד לדעות ורעיונות שאינם בקונצנזוס. זכותו של כל אדם וכל קבוצה לספר את סיפורו כפי שהוא תופס אותו, וברור שגם לסטודנטים ערבים שאמורים להיות חלק מהמרחב האקדמי בישראל. כמה עוד אפשר לנופף ב'דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון' ובמקביל, להחריב בשיטתיות כל סממן של חופש ביטוי שעוד נותר בה?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ