האוצר: לגייס חרדים למשטרה ולמכבי האש

במשרד מגבשים מתווה חלופי לחוק טל, שנועד להתגבר על ההתנגדות של בחורי ישיבות לגיוס. התנגדות הרבנים: גיל 18-22 קריטי לבחורי הישיבות

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

הורדת גיל הגיוס של חרדים מ-22 ל-20 והצעת מסלולי גיוס מיוחדים למשטרה ולכבאות - זהו המתווה שמגבש משרד האוצר להחלפת חוק טל.

הצעת משרד האוצר, לאחר שתגובש סופית, היא בבחינת הצעה מקצועית בלבד לדרג הפוליטי. ההחלטות לגבי החוק יתקבלו במסגרת משא ומתן בין המפלגות. עם זאת, לעמדה המקצועית של משרד האוצר צפוי להיות משקל, בהיותו המשרד העיקרי העוסק בנושא גיוס החרדים.

בשלב זה אין הכוונה להפוך את גיוס החרדים לחובה, אלא להשאיר אותו על הבסיס הקיים - מעין בחירה המותנית בכך שהאדם לומד בישיבה באופן מלא ואינו עובד. עם זאת, האיזון הקיים בין גיוס לבין לימודים בישיבה אמור להשתנות לטובת אפשרות הגיוס מכמה סיבות. באוצר סבורים שמסלולי גיוס למשטרה ולכבאות, התורמים לביטחון המדינה אך בעלי אופי אזרחי, לא יעוררו אותה התנגדות בקרב החרדים כמו שירות חרדי.

הפגנה נגד חוק טל צילום: איל ורשבסקי באובאו

הגיוס למשטרה כרוך ביישום פשוט, משום שכבר כיום משרתים 6,000 חיילי צה"ל כשוטרים. בכך האוצר סבור כי הצעתו יכולה לסייע לכל הצדדים: המשטרה תמשיך לקבל שוטרים-חיילים, רק שהפעם הם יהיו חרדים; החרדים יוכלו לשרת שירות נוח יותר, שגם פותח בפניהם אפשרויות תעסוקה עתידיות במסגרת המשטרה והכבאות, וצה"ל ייהנה מתוספת כוח אדם - 6,000 החיילים המופנים כיום למשטרה יחזרו לפי ההסדר החדש לצבא.

עם זאת, ההצעה כולה דורשת את הסכמת החברה החרדית, ובעיקר הסכמת הרבנים, ויש בה עקב אכילס ברור: גיל הגיוס המוקדם. באוצר מתעקשים על גיל 20, גם משום שבית המשפט העליון קבע כי הגיוס בגיל 22 הוא הפרה של עקרון השוויון, וגם משום שהגיוס בגיל 22 הפך את גיוס החרדים לבלתי אפשרי.

ואולם זאת עלולה להיות גם הסיבה להתנגדות הרבנים: גיל 18-22 נחשב קריטי לבחורי הישיבות. הוצאתם מהמסלול החרדי לפני שהתחתנו והשלימו את הטמעתם בחיים החרדיים עלול להיתפש כסיכון לאורח החיים החרדי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ