ח"כ גדעון עזרא מת לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן

עזרא, שכיהן בעברו כסגן ראש השב"כ ובתפקידי שר שונים לקה בסרטן הריאות לפני כשנתיים ומאז ניהל קמפיין בבתי ספר נגד נזקי העישון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים56

ח"כ גדעון עזרא, מת לפנות בוקר (חמישי) בגיל 75 אחרי מאבק ממושך במחלת סרטן הריאות בה לקה לפני כשנתיים. עזרא שימש בחייו בתפקידים שונים בשב"כ והגיע עד לדרגת סגן ראש הארגון. במהלך שנותיו הפוליטיות - תחילה בליכוד ואחר כך בקדימה - כיהן בין השאר כשר התיירות, השר לביטחון פנים והשר לאיכות הסביבה. עזרא הותיר אחריו אשה ושלושה ילדים. הוא יובא למנוחות אחר הצהריים בבית העלמין ביישובו כוכב יאיר.

עזרא נודע כמעשן כבד ולדבריו עישן כ-50 שנים בטרם לקה בסרטן הריאות לפני כשנתיים. במקביל להתמודדות הרפואית, החל עזרא בניהול קמפיין בבתי ספר נגד נזקי העישון במסגרתו הרצה בפני תלמידים על הסכנות שבכך.

עזרא נולד ב-1937 בירושלים בה גדל עד לגיוסו לנח"ל המוצנח ב-1955. ב-1962 התגייס לשב"כ, למד ערבית ושימש כרכז ואחראי נפה ברמאללה. ב-1974 נשלח לשנתיים לאירופה מטעם המוסד ושנתיים מאוחר יותר חזר לשב"כ כמנהל מחלקה לערביי הצפון ובשנים שלאחר מכן שימש גם כראש אגף עזה וסיני, ומאוחר יותר פיקד על מרחב לבנון. במהלך האינתיפאדה הראשונה עמד עזרא בראש מרחב ירושלים ויו"ש. ב-1991 מונה לתפקיד סגן ראש השב"כ ושימש בתפקיד זה עד פרישתו ב-1995.

גדעון עזרא במהלך כהונתו כשר להגנת הסביבהצילום: ניר קידר

עם פרישתו הצטרף לליכוד ונבחר כחבר כנסת מטעמה לכנסת ה-14. ב-2003 מונה עזרא לשר במשרד ראש הממשלה, שנה מאוחר יותר מונה לתפקיד שר התיירות ועם פרישתו של צחי הנגבי החליף אותו כשר לביטחון פנים. עם פילוג הליכוד, הצטרף עזרא לקדימה וב-2006 מונה לשר לאיכות הסביבה. את עזרא יחליף בכנסת הבא בתור ברשימת קדימה, אכרם חסון.

"היה ההפך מכל מה שהציבור חושב על פוליטיקאים"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פרסם הודעה מיוחדת בה נאמר כי "גדעון שירת נאמנה את ארץ ישראל במשך כל חייו. תרומתו לביטחון המדינה היתה גדולה, וברובה המוחלט תישאר עלומה בשל חשאיותה. רעייתי ואני שולחים תנחומים לרעייתו ובני משפחתו. יהי זכרו ברוך".

הנשיא שמעון פרס מסר כי "גדעון עזרא דיבר ישר לעיניים וחדר ישר ללב. אזכור אותו תמיד כחבר וכידיד. עזרא תרם תרומה ייחודית לביטחון ישראל, היה חבר בין חברים וישר דרך בכל מסלולי חייו. הוא חש בעומקי ליבו כמשרת ציבור ללא פניות וללא הנחות והצטיין בתפקידיו בשב"כ ובתפקידיו הציבוריים. יהי זכרו ברוך".

יושב ראש קדימה, שאול מופז, מסר הבוקר: "אנו נפרדים בצער רב מחבר, מלוחם אמיץ, איש ארץ ישראל שנלחם כל חייו על תקומת הארץ, חבר אמת  ושותף לדרך ולעשייה. גדעון ידע תמיד לעמוד על עקרונותיו וערכיו - ולאורם פעל לאורך כל שנות חייו. גדעון דאג להגיע למשכן הכנסת גם כשמצבו הבריאותי התערער והמשיך להיות מעורב ולהתעניין בנעשה עד יומו האחרון - מעולם לא ויתר  - כי כזה היה וכך פעל כל חייו. דוגמה ומופת לכולנו.  יהי זכרו ברוך".

חברתו לשעבר לסיעה, ציפי לבני, סיפרה על השבועות האחרונים בחייו. "נסעתי לבקר אותו אחרי הפריימריז, הוא היה חד כתער, מתעניין", אמרה. "הוא היה איש אמיץ בכל מובן. הוא אף פעם לא דיבר על המחלה שלו במונחים של ייאוש, גם שיכולת לגעת בעצמות שלו הוא תמיד היה אופטימי ולעולם לא קיטר או שידר ייאוש. הוא לא נלחם רק עבור עצמו אלא טרח להעביר את המסר לצעירים".

לבני הוסיפה ואמרה כי "כל מה שהציבור חושב על פוליטיקאים - הוא היה ההיפך מכך. הוא אמר תמיד מה שהוא חשב בלי לחשוב מה יגידו עליו או איך יתייחסו אליו בתקשורת. הוא לא חסך מאף אחד את עמדותיו. הוא היה אמיץ וקשה למצוא כאלו אנשים במגרש הפוליטי".

יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין ספד לעזרא: "הוא היה גיבור ישראל ומשרת מדינה מסור. גדעון ייזכר כלוחם אמיץ ששירת את עמו לאורך תקופת חייו, שנולד בירושלים, קיים את שליחותו בירושלים ולחם למענה".

שר הביטחון אהוד ברק אמר כי גדעון עזרא "פעל במשך עשרות שנים למען ביטחון ישראל באומץ, בעוז ובמסירות אין קץ. כאיש ציבור, כחבר כנסת וכשר, פעל תמיד בהגינות, בכשרון ובאחריות. ישראל איבדה היום את אחד מהטובים והמסורים בבניה".

מאגודת מורי הדרך לתיירות בישראל נמסר: "גדעון עזרא ז"ל שהיה יקיר האגודה אהב את הארץ לא רק בליבו אלא גם ברגליו. הוא הכיר את הארץ נשם אותה וידע למצוא נתיבות לליבם של כל הישראלים מכל המגזרים הדתות והלאומים. גדעון עזרא היה ידיד אמת של האגודה ושל מורי הדרך סייע ותמך ולא היה ראוי ממנו להיות לתואר יקיר האגודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ