עופר עיני ואיתן כבל מתמודדים על ראשות ההסתדרות

חצי מיליון בעלי זכות בחירה יכריעו בין השניים; היו"ר המכהן תקף את כבל וטען כי אינו מועמד ראוי, והאחרון אמר כי עיני מנהיג שלטון פחד בארגון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הבחירות לראשות ההסתדרות, לוועידת ההסתדרות ולתנועת הנשים נעמ"ת ייערכו היום (שלישי). במרוץ לראשות הארגון יידרשו מעט יותר מחצי מיליון בעלי זכות בחירה להכריע בין עופר עיני, היושב ראש המכהן מאז ראשית 2006, שעומד בראש רשימת עוגנים, לבין ח"כ איתן כבל מהעבודה, המתמודד על התפקיד ברשימת הבית החברתי. הבחירות ייערכו ב-2,000 קלפיות ותוצאותיהן ייוודעו בימים הקרובים. מוועדת הבחירות נמסר כי נכון לשעה 11:50, 18% מבעלי זכות הבחירה הצביעו.

עופר עיני הצביע הבוקר בדרום תל אביב בסניף הדואר ברחוב ההגנה לעיני 200 עובדי דואר נלהבים שקיבלו אותו בקריאות "עופר מלך ישראל". עיני, ששמר על שתיקה במהלך הקמפיין, לא הרבה בדברים ולא הסכים להתייחס לשאלות על דירת השרד והתפקיד שניתן לבת זוגו – מנכ"לית רשת עמ"ל.

"אני חושב שהציבור צריך לדעת מה אני עושה בשבילו", אמר יו"ר ההסתדרות והוסיף כי "הגעתי להצביע בדואר כי כמה שנים שהממשלה רוצה להפריט את הדואר ואני דואג לשמור על פרנסתן של 7,000 משפחות ואמשיך לעשות זאת גם בקדנציה הבאה".

יו"ר ההסתדרות עופר עיני מצביע הבוקר בסניף הדואר בדרום תל אביב צילום: מוטי מילרוד

יו"ר ועד עובדי הדואר שמעון פרג'ון אמר כי הוא מצפה שכ-90% מתוך 7,000 עובדי הדואר יצביעו וההערכה שלו היא כי למעלה מ-87% יצביעו לעיני. "עיני מלווה אותנו בכל זמן. כשנדרש להצביע עבורו זה המעט שאנו יכולים לעשות כדי להגיד לו תודה. לא היה שיח עם כבל, הוא לא פנה אליי ולא אל חבריי, שמענו בתקשורת ויש שם רק השמצות על עופר, אנחנו נראים לך מאוימים ומפוחדים? התמיכה בעיני גורפת כי הוא מלווה אותנו בעניין ההפרטה. קראנו לכל העובדים להגיע להצביע".

איתן כבל הצביע הבוקר בעיר מגוריו, ראש העין. הוא הגיע לקלפי ללא פמליה, ופגש במקום את אחיו ואחותו, המשמשת חברת קלפי במקום. כבל ציין כי תחושתו טובה: "כל הזמן שואלים אותי איך אתגבר ואני אומר בכוח התקווה. יש כאן תקווה אדירה כל הקמפיין שלנו כוון ישר לעובדים והם אלו שיכריעו. אני מתחייב לכם שתהיה הפתעה גדולה". ביציאה מהקלפי הוסיף שאנשי עיני מנסים לגנוב את הבחירות.

בתגובה לדברי עיני לפיהם כבל מעולם לא גילה עניין בעובדים, אמר המתמודד כי "אם הוא היה יודע לחפש בגוגל, הוא היה רואה את עשרות החוקים וההצעות לסדר שהגשתי. המשמר החברתי בכנסת בחר בי במקום השני ברשימת חברי הכנסת החברתיים ביותר". לחברי ההסתדרות אמר הבוקר כבל :"תסעו בהסעות שלהם, תאכלו את הסנדוויצ’ים שלהם, אבל מאחורי הפרגוד תצביעו לי. גם פעילים שלובשים חולצות של עיני לוחשים לי באוזן שהם איתי".

אבינועם טובים, יו"ר מרחב פתח תקווה בהסתדרות, אמר שיש בראש העין כ-2,840 בעלי זכות בחירה וכי הוא מאמין ש-90% מהבוחרים יתנו קולם לכבל. "אני לא מוצא סיבה מאיפה עיני יביא כאן תומכים. האפשרות היחידה שלו לקבל תמיכה בראש העין הוא ממקומות שמכריחים את העובדים להצביע לעיני".

במטה עיני העריכו אתמול כי ניצחונו של היושב ראש המכהן מובטח בפער גדול לעומת יריבו, לנוכח העובדה ש-400 ועדי עובדים הביעו בו תמיכה ורבים מהם גם משולבים ברשימתו. כל זאת בעוד שבכבל, לטענתם, תומכים שני ועדים בלבד. בתגובה להצהרות של מטה עיני, השיב כבל כי עשרות ועדים תומכים בו. "ראשי ועדים מתקשרים אליי מדי יום ואומרים ‘אנחנו אתך'", הוא אומר. "אני מביא תקווה רבה לציבור העובדים. כל אחד ייכנס אל מאחורי הפרגוד ויעשה את מה שצו מצפונו מורה לו". כבל הוסיף כי בכוונתו להפוך את ההסתדרות "מאיגוד מקצועי נטו לכוח החברתי המרכזי מול הקואליציה בראשות נתניהו".

במטהו של עיני סיפרו כי מטה כבל שולח אליהם פעילים שינסו להפריע לפעילותו של יו"ר ההסתדרות. "אם כבל היה עוסק בגיוס עובדים וועדים ולא בגימיקים של מועצת תלמידים יכול להיות שהיה יוצר לעצמו תדמית של מועמד ראוי", הוסיפו. מנגד, במטה כבל אמרו כי "אנו מרגישים את תמיכת העובדים בנו, ועוד נפתיע בגדול את המטה המשומן של עיני".

איתן כבל מצביע הבוקר בקלפי בראש העיןצילום: דודו בכר

מי לדעתכם מתאים יותר להיות יו"ר ההסתדרות? דברו על זה בפייסבוק

כבל האשים את עיני בהנהגת שלטון של פחד ואימה בהסתדרות. לטענתו, עובדים בתעשייה האווירית קיבלו מעטפות ובהן פתקי הצבעה לעיני כחלק מצעד המנוגד לחוק. לדבריו, עיני יעץ לעובדים שלא להתלונן במשטרה כדי שלא ייפגעו. עיני העריך אתמול כי שיעור ההצבעה יהיה גבוה בהרבה ביחס לבחירות הקודמות ב-2007, שבהן עמד על כ-30% בלבד. הוא הביע תקווה שכבל יישאר בהסתדרות כאיש אופוזיציה ולא ימהר לעזוב את הארגון. עיני הוסיף כי לאחר הבחירות, ההסתדרות תחל במאבק לביטול הגזרות שיוטלו על הציבור והעובדים בתקציב המדינה הבא, וכן בשינוי מדיניות ההשקעות של קרנות הפנסיה, כך שחלק גדול יותר מההון שלהן יושקע באגרות חוב ממשלתיות.

עיני וכבל חברים במפלגת העבודה, אולם יו"ר המפלגה שלי יחימוביץ' הודיעה כי היא תומכת בעיני ואף המליצה לחברי מפלגתה בעלי זכות הבחירה בהסתדרות להצביע בשבילו. "אנו זקוקים לעיני במאבק על תקציב 2013", אמרה אתמול בישיבת הסיעה. כבל הגיב על תמיכת יחימוביץ' בעיני בכך שיו"ר העבודה גומלת לעיני על תמיכתו בה בבחירות הפנימיות במפלגה. מלבד מפלגת העבודה, עיני נהנה גם מתמיכת רשימת עוז, שהקים ח"כ חיים כץ (ליכוד), שבסיס כוחה העיקרי הוא בתעשייה האווירית ובנתב"ג, וכן מתמיכת ש"ס וחלק מהליכוד. בכבל תומכות המפלגות קדימה, מרצ, חד"ש וחלק אחר מהליכוד.

כך נוצר מצב שהליכוד מתמודד בבחירות להסתדרות באמצעות שלוש רשימות: האחת תומכת בעיני, השנייה בכבל והשלישית היא רשימה עצמאית בראשות יצחק ג'רופי, ראש אגף הספורט של ההסתדרות, המתמודד לוועידת ההסתדרות בלבד ולא לראשות הארגון.

כבל זכה גם לתמיכתו של ח"כ עמיר פרץ, יו"ר ההסתדרות לשעבר. פרץ אמנם הביא את עיני להסתדרות, מינה אותו לכמה תפקידים בכירים בארגון ולבסוף אף הביא למינויו ליו"ר ההסתדרות כיורשו. כשפרץ עזב את ההסתדרות, הסתכסכו השניים בעקבות ניסיונות של מקורביו של פרץ להביא לפילוג בארגון. במערכת הבחירות הנוכחית פרץ פעל רבות למען השגת תמיכה בכבל בקרב חברי ההסתדרות הערבים. גיסו של פרץ, סמי שושן, אף משובץ במקום השני ברשימתו של כבל. "כבל הוא בשר מבשרנו, ואין לי ספק שינהל מאבק יותר מוצלח בעניין התקציב", אמר פרץ בישיבת סיעת העבודה אתמול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ