בניגוד לעמדת הממשלה |

השר כץ הודיע שיתמוך בחוק להכשרת בנייה על קרקע פלסטינית פרטית

שרים נוספים, בהם סילבן שלום וגלעד ארדן, הודיעו שהם שוקלים להפר את החלטת הממשלה ולתמוך בחוק ההסדרה, שיעלה להצבעה בכנסת היום

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חוק ההסדרה, שנועד להכשיר את הבניה היהודית על קרקעות פלסטיניות פרטיות, צפוי לעלות היום (רביעי) להצבעה במליאת הכנסת. על אף החלטת הממשלה לפיה השרים לא יוכלו לתמוך בחוק, כמה שרים וביניהם סילבן שלום, גלעד ארדן ודניאל הרשקוביץ שוקלים להצביע בעדו החוק. שר התחבורה, ישראל כץ הודיע כי בכל מקרה בכוונתו לתמוך בחוק, בניגוד לעמדת הממשלה. אחד מיוזמי החוק, ח"כ זבולון אורלב, העריך כי אם חקיקתו תחל השבוע, ניתן יהיה להשלימו עוד לפני מועד פינוי גבעת האולפנה ובכך למנוע את המהלך.

ועדת השרים לחקיקה קבעה כי שרי הממשלה לא יוכלו לתמוך בחוק, אך לחברי הכנסת של הקואליציה יינתן חופש הצבעה. גורמים באופוזיציה העריכו כי לא יימצא רוב לחוק, לאחר שיו"ר קדימה, שאול מופז, הורה לחברי מפלגתו שלא לתמוך בחוק.

תושבי גבעת האולפנה הודיעו כי בכוונתם להגיע לדיון במליאה ולצפות בהצבעה מיציע האורחים. בימים האחרונים הפעילו תושבי ההתנחלויות לחץ רב על שרים וחברי כנסת הנחשבים למתנגדי החוק, בבקשה שלא יגיעו להצביע.

יושב ראש הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, אירח אתמול בלשכתו מפגש בין זקני רבני הציונות הדתית, חכי"ם ושרים. ריבלין אמר באירוע כי "מדובר בנושא מסובך ועל כן הממשלה לא יכולה לתמוך בו באופן ישיר. המצב שנוצר איננו פשוט. הממשלה עמדה מול בית המשפט והצהירה שאם לא יימצא פתרון ניאלץ להרוס את השכונה. מהתרשמותי, בשיחות שקיימתי עם ראש הממשלה, גם הוא מבין שיש צורך בפתרון יצירתי, כדי למנוע את הרס השכונה, משום שהתושבים עלו למקום במחשבה שהדבר על פי חוק, ובמסגרת המותר, ובשליחות ממשלת ישראל. לא ייתכן שיתוקן עוול באמצעות יצירת עוול אחר. צריך להתאים את החוק לצדק".

השר ישראל כץ שנכח גם הוא בפגישה אמר כי "מהרגע הראשון סברתי שהפתרון לעובדה שקוראים תגר משפטי על ההתיישבות הוא בחקיקת חוק. אין דרך אחרת מלבד חקיקה. היישובים האלה עלו על פי חוק. היום מנסים להסיג אחורה את ההתיישבות. את אבו מאזן לא מעניינת גבעת האולפנה אלא הבית שלו בצפת ובירושלים. יש כאן את החוק הישראלי ואת עמדת בג"ץ. היו דיונים נוקבים, נעשה שינוי בעמדת הממשלה ביחס לגוונים השונים של קרקע פרטית. בג"ץ לא איפשר לממשלה לשנות את עמדתה. זה המצב המשפטי כרגע. היום ברור שהקו החקיקתי הוא הקו הנכון.

לדברי כץ, "מאיימים על ראש הממשלה בבית הדין הבינלאומי. לדעתי שר הביטחון היה יכול לפתור את זה בלי חקיקה. אני תומך בחוק. אני סובר שצריך להיות חופש הצבעה לשרים. אני מקווה ללחוץ על ראש הממשלה בנדון להעביר את החוק".

במפגש השתתפו בין היתר, הרב זלמן מלמד, ראש הישיבה בבית- אל, הרב חיים שטיינר, חתן פרס ישראל הרב חיים דרוקמן, השר ישראל כ"ץ, השר סילבן שלום, השר דניאל הרשקוביץ, ח"כ יריב לוין, אורי אריאל ויעקב כ"ץ (כצלה) יוזם המפגש.

הרבנים פנו ליו"ר הכנסת ודרשו שינתן לשרים שהם חברי כנסת להצביע על פי מצפונם. לדברי הרב חיים שטיינר "היה כאן חוסר תקשורת נורא. אנשים יישבו אדמות על פי חוק. אי מתן חופש הצבעה לשרים מציג את מדינת ישראל כקריקטורה, כאשר היא מונעת מהשרים שהם גם חברי כנסת לתקן את המצב המעוות שנוצר. זה לא ייתכן".

הרב מלמד הצטרף לדבריו ואמר למשתתפים בפגישה, "איזו מן כנסת זאת שבה שלושים שרים לא יכולים להביע את עמדתם, איפה הצורך לייצג את עמדת העם". ריבלין השיב לרבנים כי "דבריכם חדרו ללבנו, על הכנסת להביע את דברה בצורה עצמאית, והדברים גם אמורים לשרים שהם חברי כנסת. אם אין דרך אחרת, ואם הממשלה נתונה באילוצים כאלו ואחרים, אזי שהכנסת, כנציגת הריבון, תיתן את דעתה בעניין." ריבלין אמר עוד כי "אבקש מראש הממשלה לאפשר לשרים חופש הצבעה בעניין."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ